Zabava
ODRŽANA TRADICIONALNA MANIFESTACIJA KOTORSKA PAŠTA (AUDIO)
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Tradicionalna manifestacija “Kotorska pašta” održana je sinoć na Pjaci Svetog Tripuna uz prisustvo velikog broja posjetilaca koji su imali priliku da gratis degustiraju ovu kotorsku deliciju.
Turistička organizacija (TO) Kotor za ovu priliku obezbijedila je brošure sa receptima Dobrotske torte i Kotorske pašte, poslastica koje vode porijeklo iz 18. i 19. vijeka.
Dobrotska torta, kako je podsjetila voditeljica programa, Emilija Radulović iz TO Kotor, poznata je kao kraljica bokeljske trpeze, a priprema se prema starim receptima koji se prenose sa generacije na generaciju.
Manifestacija je održana 11. put ove godine, a tradiciju je počela nekadašnja predsjednica Mjesne zajednice (MZ) Stari grad, Kotoranka Dragana Knežević.
Najprije se obratila profesorica književnosti u penziji, Nadežda Nada Radović, poznata po svojoj izradi Dobrotske torte i Dobrotske čipke, podsjetivši da je ovogodišnja, prva manifestacija koja se održava nakon što je prerano preminula Dragana Knežević koja je bila njen „idejni tvorac“.
„Ona je mnogo radila i uradila na tome da Kotorska pašta postane brend Kotora. Sama ne bi mogla da uz nju nije bila Turistička organizacija i Opština Kotor. Dobili smo nešto što je posebno, a naše je. Šta je još uradila vezano za Kotorsku paštu- pokrenula je Risanske makarule, Stolivske bonbone od kostanja i moramo znati da sve one male bonbone u Boki, posebno u Dobroti i Kotoru, Prčanju, našem Kotorskom zalivu, zovu bonbonima. Pokrenula je i Muljansko veče sa sardunićima i Grbaljske priganice. Da poželimo da svaka od ovih manifestacija dobije ovako malu knjižicu kakvu je dobila Kotorska pašta, ili kakvu je dobila Dobrotska torta“, poručila je Radović.
Svaka porodica u Dobroti, ističe, imala je svoj recept za Dobrotsku tortu, a brošura sa receptima za ovu deliciju, kako je kazala, prešla je granice Kotora, Crne Gore i Balkana i prevedena na engleski, njemački, italijanski, španski i turski jezik.
„Poželjela bih da i Kotorska pašta to doživi, a ako bude i dalje ovakve posebne saradnje sa Turističkom organizacijom biće i toga. Neka naše slastice i naše slanice idu dalje preko granica kotorske opštine, Boke i Crne Gore“, rekla je Radović.
Jedna od najvažnijih delicija naše gastro tradicije - Kotorska pašta, poznata i kao Kotorska krempita, nije samo običan dezert, ona je, podvlači Emilija Radulović, simbol našeg identiteta, povezanosti sa morem i ljubavi prema domaćim sastojcima.
„Povezanost između Dobrotske torte i Kotorske pašte leži u njihovom značaju za kulturni identitet Kotora i u naporima lokalne zajednice da očuva i promoviše svoje kulinarske tradicije“, kazala je Radulović, najavivši Željku Mračević koja je od samog početka uključena u organizaciju manifestacije.
„Ovo je za nas svakako posebna noć, jer je ovo prva godina bez naše Dragane Knežević. Meni lično jako emotivno, zato što sam od prvog dana sa njom u organizaciji, potpuno emotivno srođena sa cijelom manifestacijom, tako da izuzezno nedostaje“, navela je Mračević dodajući da su krempite za feštu napravile meštrice Radojka Drašković, Melita Krivokapić, Violeta Franović, Rajka Tasić i Vjera Vičić.
Nova predsjednica Mjesne zajednice Stari grad, dr Bruna Lončarević, napominje da je rukovodstvo MZ izabrano prije dva mjeseca, te da su im, zbog „manjih finansijskih problema, neorganizovanosti i nepoznavanja ovog problema, u susret izašli Opština Kotor i TO sponzorstvom i ogromnim radom“.
„Zašto kažemo pašta? Zato što u Kotoru nije postojala poslastičarnica, nego pašticerija, pa smo išli u pašticeriju da pojedemo paštu. Dobro se sjećam gdje je bio stari Zdravljak - prvo u kući Bjeladinovića, a poslije na ovom trgu. Ono što smo jeli u Zdravljaku bila je divna krempita, odnosno pašta. Zašto se i danas sjećam nje: zato što taj ukus, bogatstvo i ljepota ostaje u našim ustima još od djetinjstva, pogotovo kada se obnovi ovakvim divnim krempitama, paštama koje naprave i nude naše sugrađanke. Nije ni čudo da mi to volimo. Kažu ovaj kolač je bio omiljen od Napoleona i njegove žene, kao i od cara Franca Jozefa i njegove prelijepe Sisi. Kada pogledate na današnjoj teritoriji bivše Jugoslavije, pa prošetate od Bledske krempite, do Samoborske kremšite, dođete do Kotorske pašte i vjerujte da će vam mnogi reći mislim da je ovo mnogo bolje nego i Bledska i Samoborska. Zato ovako divan recept treba da se sačuva kroz generacije“, kazala je Lončarević zahvalivši TO i Opštini Kotor.
U Turističkoj organizaciji Kotor, naglašava direktor Jovan Ristić, imali su želju da ne prekinu tradiciju koju je prije 11 godina pokrenula Dragana Knežević, kada je Kotorska pašta bila lokalna delicija „po malo zaboravljena i od strane onih gradova gdje se konzumirala“.
„Dubrovčani su dolazili ovdje upravo na Kotorsku paštu, kao i naši sunarodnici iz drugih gradova. Međutim, njenim upornim radom postala je nezaobilazna ponuda u gotovo svim restoraniam i kafeterijama u gradu, ali i šire. Noćas je posebna noć, prva ovakva noć bez Dragane Knežević koja je učinila jako mnogo, ne samo kada je Kotorska pašta u pitanju, nego i mnoge druge manifestacije. Bila je jedan dobri duh ovog grada. Proći će još mnogo manifestacija, još mnogo dešavanja, a mi ćemo očekivati da se ona odnekud pojavi sa onim njenim čuvenim Ke nova i nekim pozdravom koji je bio samo njoj svojstven. Obećavamo da ćemo se potruditi da ova fešta traje još dugo godina i da naše gastronomsko naslijeđe, kao i svako drugo, bude očuvano, unaprijeđeno i sačuvano za generacije koje dolaze“, poručio je Ristić.
Održan je kviz na temu pravljenja, odnosno recepta Kotorske pašte, a nagrade su bile krempite. U muzičkom dijelu programa učestvovali su Gradski hor “Nikola Đurković” i klapa “Incanto”.
Pokrovitelji manifestacije bili su Opština Kotor i TO Kotor.
Emisiju posvećenu ovoj manifestaciji možete poslušati na linku Ljetnje priče.