Zabava
CVJEĆAR PERAŠ – CVIJEĆEM DO OSMJEHA NAŠIH SUGRAĐANA
Cvijećem izražavamo ljubav, dajemo izvinjenje ili želimo sreću. Cvijeće u prostoru ili u baštama oplemenjuje prostor svojim mirisnim notama i bojama, utiče na lijepo raspoloženje. Posjedovanje osjećaja za lijepo, kombinovanje ljubavi i znanja i još mnogo toga potrebno je da biste se bavili poslom cvjećara. Kotoranin Miloš Peraš postao je popularan upravo sa video klipovima i aranžmanima cvijeća i pokupio simpatije Kotoranki i Kotorana a i šire. Cvjećarstvom se aktivno bavi već deset godina, a kako kaže, ljubav prema cvjećarstvu gaji već nekih petnaestak godina. Glavnu motivaciju za bavljenjem ovim poslom tada je predstavljala zarada od prodaje cvijeća za praznike poput Dana zaljubljenih i Dana žena. Kasnije se, objašnjava Peraš, pojavila ljubav prema aranžmanima i osmjesima zadovoljnih kupaca.
„Biljke oplemenjuju prostor i unose dašak prirode u naše domove. Da li je u pitanju rezano cvijeće ili saksijske biljke – svi mi volimo dobru i lijepu biljku u našem okruženju“ – ocjenjuje Peraš.
Kako navodi, poseban je doživljaj kada obradujete nekoga buketom cvijeća ili nekim drugim aranžmanom.
„To je poseban doživljaj i nešto jako lijepo što prati ovaj posao“ – ističe Peraš.
Pored rezanog cvijeća, buket aranžmana, Miloš se bavi i njegovanjem i prodajom sobnog bilja, a u njegovoj veseloj radionici mogu se pronaći i cvijetni boksevi ukrašeni cvijećem i slatkišima.
Pored buketa, cvjetnih aranžmana, Peraš se bavi njegovanjem i prodajom sobnog bilja i cvjetnih bokseva u kome se nalaze aranžirano cvijeće i slatkiši.
Kako navodi, kraljica cvijeća je crvena ruža koja predstavlja znak ljubavi.
„Prilikom aranžiranja rezanog cvijeća ne bih miješao egzotiku sa nama poznatim ili. Kako kažu, domaćim cvijećem. Sve ostalo je stvar ukusa. Ja više volim da su buketi svedeni, da su boje u nekoj nijansi od narandžaste, žute, crvene ili ako preovlađuje bijela, da bude krem bijela, zelena, da to budu nijanse boja koje se prelivaju jedna u drugu. Neko voli da bude skroz šareno, tako da uopšte nema pravila kako će taj buket na kraju da izgleda“ – objašnjava Peraš.
Međurim, ističe on, cvijeće mora nešto da govori.
A na pitanje koliko je važno poznavati osobu kojoj kupujete cvijeće, Miloš kaže:
„To sve zavisi od prilike i povoda kupovine cvijeća, kome je namijenjeno. U zavisnosti od toga zavisi i koje će boje biti u aranžmanu – da li će birati vesele, jarke boje ili možda nježnije.
U svakom slučaju treba znati šta neko voli. Najbitnije je da se zna kome se kupuje, a ako kupac ne zna, ja sam tu da pomognem da kupac odabere odgovarajući buket“ – kaže Peraš.
Prema njegovim riječima, svaki buket predstavlja priču za sebe i gotovo da je nemoguće napraviti identičan buket.
„Za 10 godina, koliko radim ovaj posao, nikada se nije desilo da napravim identičan buket. Cvijet sam po sebi je unikatan i drugačiji od onog prethodnog, tako da nikada buket ne može biti isti kada se napravi. Može da liči jedan na drugog, ali nikad neće biti isti“ – kaže Peraš.
Prema njegovim riječima, 101 ruža je aranžman koji je aktuelan u svim vremenima i dobima.
„To su obično veliki aranžmani koji jedva prođu kroz vrata. Uglavnom se kupuju nekim lijepim povodom - godišnjica braka, vjeridba, rođendan i slično. Lijep je osjećaj biti dio te sreće između dvoje ljudi koji žele da usreće jedno drugo. I pomoći jednoj strani koja želi da usreći ovu drugu to je jedno jako lijepo iskustvo i lijepo je biti dio toga jer se izmami bezbroj osmjeha i prosto se viidi ta sreća u ljudima i u njihovim očima“ – ističe Peraš.
Kada je u pitanju njegovanje sobnog bilja Peraš kaže da su kod nas uglavnom zastupljene ljubičice, zamije, spatifilumi, orhideje.
„To su biljke koje su uobičajene u našim domovima. Neke biljke jako vole vodu, neke vole svjetlost, a neke sa druge strane vole tamu i ne trpe dosta vode. Spatifilum nikako ne podnosi sunčevu svjetlost i treba ga češće zalivati. Ako se ne zaliva češće on propada. Zamija se zaliva jednom mjesečno. Prevelika vlažnost će upropastiti biljku. Orhideja je jako teška za održavanje. Kala je barska biljka. Možemo je naći u baštama. Mora redovno da se zaliva da bi bile u svom punom sjaju. A orhideje su sobne biljke koje traže dosta svjetlosti, ali ne direktnog sunca“ – priča Peraš.
Kako navodi, danas postoji preko 200 različitih vrsta, boja orhideja.
„Stalno se javljaju nove varijante, kalemi se, nove boje i oblici samog cvijeta. Za sve ljubitelje orhideja ima veliki izbor koji može da se nađe čak i kod nas“ – objašnjava Peraš.
Kako kaže, cvijeće uglavnom u Kotor dolazi iz Holandije i uvijek je svježe.
„Ima i naših proizvođača cvijeća. To je obično sezonsko cvijeće, jesenje. Imamo, isto tako, proizvodnju kala kod nas. To su neke manje proizvodnje“ – objašnjava on.
Kako navodi od uzgajivača do finalnog potrošača (kupca) prođe 4-5 dana. Cvijeće se, objašnjava Peraš. Transportuje u hladnjačama kako bi bilo svježe.
„Od trenutka kada cvijeće stigne u Kotor iz Holandije svaka svježa biljka (rezano cvijeće) mora da traje minimum sedam dana da znate da je svježa. Ako ne traje, to znači da je stara biljka, da nije baš toliko freška.
Često se dešava da imamo jako puno porudžbina i iz tog razloga naši dostavljači cvijeća obilaze nas svaki dan hladnjačama i onda uvijek imamo svježe rezano cvijeće“ – navodi Peraš.
Da biste se bavili ovim poslom, kaže Peraš, od vještina koje treba da posjedujete najpotrebnija je ljubav.
„A poslije toga potrebno je da imate smisla za aranžiranjem i estetikom. Onda naravno i da ste voljni da učite, pratite svjetske trendove. Kao što ima u modi, tako i u cvjećarstvu uvijek postoje trendovi koji se prate. Uvijek se uči nešto novo. Ako neko voli da se bavi time onda je uspjeh zagrantovan“ – poručuje Peraš.
Miloš ističe da je u ovom poslu potrebno biti kreativan, ići u korak sa inovacijama i novim tehnologijama.
Foto: privatna arhiva