Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Sport

07.10.2023
756

VIČEVIĆ: CATTARU GODIŠNJE TREBA OD 250 DO 300 HILJADA EURA, SADA IMAMO ČETIRI PUTA MANJE

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Za normalno funkcionisanje Vaterpolo akademije (VA) „Cattaro“ godišnje je potrebno od 250 do 300 hiljada eura, saopštio je za Radio Kotor tim menadžer kluba Mirko Vičević.
 
Dodaje da su izvori finansiranja kluba stabilni zahvaljujući Opštini Kotor i predsjedniku, te da klub uspijeva da završi takmičenja i započetu godinu privede kraju.

„Međutim, izvjesno je da sredstva koja sada imamo nisu ni u neophodnoj polovini. Za normalno funkcionisanje na nivou godine bi nam trebalo najmanje četiri puta više od ovog koliko imamo.  Toliko imaju svi klubovi u okruženju protiv kojih igramo ili se takmičimo“, pojašnjava Vičević.

Klub, navodi, ima odlične uslove za trening u plivačkom bazenu „Zoran Džimi Gopčević“, koji je, kaže, jedan od najljepših u Evropi.

„Teško pronalazimo nekoga ko bi uložio novac u vaterpolo sport. To je sport koji nema plusa, u koji se mora ulagati da bismo svi bili zadovoljni“, apostrofira Vičević.

Uprave klubova, ocjenjuje, moraju više raditi i pronalaziti način za obezbijeđivanje dodatnih sredstava, što je, kaže, jako teško.

„U svim društvenim zbivanjima nekako se najlakše odričemo ulaganja u sport. Sigurno je da je osnovni cilj uprave da pronađe i omogući sredstva. Mi ih imamo, ali bi kao Kotorani, grad sporta i velikog vaterpola, željeli da opet napravimo vrhunske igrače, da Cattaro ponovo da omladinski pogon od kojeg Evropa drhti, da proizvedemo igrače koji će biti na usluzi vaterpolu Kotora, Crne Gore i šire. Za to je svake godine potrebno sve više sredstava“, poručuje Vičević.

Trenutna dugovanja prema trenerima i Sportskom centru „Budva“ iznose, precizira, 30.000 eura.

„Postignut je dogovor i potpisan aneks ugovora o rasporedu duga, kako ćemo ga plaćati, budući da imamo i zaostatke iz prošle godine sa regionalnog takmičenja. Računali smo da ćemo imati više sredstava, ali nemamo. Snalazimo se, treneri su najveća žrtva, jer rade bez primanja. Mi nemamo profesionalni pogon s kojim možemo imati dugove, tako da to je u granicama normale. Međutim, sistem takmičenja i ulaganja u mlađe kategorije i  opremu nas košta. Nemamo koliko bismo trebali, pa apel svima koji mogu da pomognu da se uključe. Sve je transparentno. Potreban  nam je novac kako bismo donekle ili približno bili sa istim ekipama sa kojima se takmičimo“, konstatuje Vičević.    

Ističe da klub ima svoju prostoriju koja se nalazi u okviru kompleksa zimskog bezena u Škaljarima.

„Mogla bi biti veća i adekvatnija, ali za sada funkcioniše dobro“, navodi on.
   
Vaterpolo akademija „Cattaro“ ima 70-tak članova, a uprava, dodaje, ulaže napor da kroz mlađe uzraste održi nivo, te postigne cilj - stvaranje igrača koji bi u budućnosti mogli nastupiti za Vaterpolo reprezentaciju Crne Gore.
 
„To je sve teže, taj cilj nam je sve dalji i neostvariviji. Generalno, u sportu Crne Gore i okruženja ima mnogo problema. Borimo se sa ritmom života i socijalnim faktorima koji nisu u korist jedne konstantne borbe, posvećenosti, discipline i istrajnosti. Svi zajedno smo na tom putu i tražimo način da omasovimo ovaj sport, da djecu zainteresujemo i privučemo, te im omogućimo da zavole vaterpolo. To nije lako, a nažalost, ni materijalna situacija nije idealna, svake godine sve manje“, zaključuje Vičević.

Podijeli na: