Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Sport

03.03.2022
547

MATKOVIĆ: NEPRISTUPAČNE TERETANE NISU PREPREKA ZA BAVLJENJE BODIBILDINGOM

Tivćanin, Antonio Matković pokazuje da volja može pobijediti sve prepreke. Prije tri godine doživio je tešku saobraćajnu nesreću zbog čijih je posljedica  kretanje morao nastaviti uz pomoć kolica. Za Radio Kotor kaže da mu je bavljenje sportom pomoglo u oporavku. Aktivno se bavi bodibildingom i priprema se za svoje prvo takmičenje, koje će biti održano u početkom juna ove godine u Londonu.

,,Rekreativno treniram u posljednjih desetak godina što mi je nakon udesa bilo od velikog značaja. Bodibilding sam zavolio nakon saobraćajne nezgode, jer sam gledao na društvenim mrežama ljude u kolicima koji se bave ovim sportom, a uz to imam veliku volju, želju i znanje, da mogu biti i bolji od njih”, kaže Matković.

Trenira dva puta dnevno, pet puta sedmično, a kako se bliži takmičenje, od ovog mjeseca i po šest puta sedmično.

,,Treninzi podrazumijevaju striktnu ishranu. Prije doručka počinjem sa kardio treningom u trajanju od 40 minuta, potom odlazim u teretanu u Porto Montenegru. Trudim se da vodim zdrav život, a bodibilding podrazumijeva i stroge dijete. Odricanja su velika kao i u svakoj profesiji u kojoj želite biti uspješni. Za bavljenje ovim sportom bitno je da vodite zdrav život, bez alkohola, grickalica i slatkiša. Potrebno je hranu mjeriti u gram, dozirati so i začine na minimum, unositi određen broj kalorija, a za unos više od dozvoljenih kalorija, potrebno je dodatno trenirati”, pojašnjava Matković.

Bavljenje sportom, kao ističe, pomoglo mu je da se brže oporavi poslije nezgode i jačalo ga je, kako fizički, tako i psihički.

,,Moje prvo takmičenje u bodibildingu biće 5. juna u Londonu. Učestvovaću sa dvadesetak bodibildera u organizaciji jedine Federacije u Londonu koja ima kategoriju za osobe u kolicima. Takmičari koji uđu u Top 3 idu na sljedeće takmičenje, koji će biti u Španiji”, navodi Matković.

Nakon takmičenja u Londonu Antonio već ima planove za učešće na Balkanskom kupu u Srbiji, a zatim ponovo Londonu 23. septembra, kada će biti i kvalifikacije za Ameriku.

U početku bavljenja bodibildingom, napominje, nije imao personalnog trenera, a kako je i ranije rekreativno išao u teretanu, imao je elementarno znanje.

 “Edukovao sam se uz pomoć stručne literature i seminara, a pored edukacije za treninge, konstantno se edukujem i iz oblasti nutricionizma, ishrane i suplementacije”, kaže Matković.

Kako pojašnjava, kao i za bavljenje ostalim sportskim disciplinama potrebno je imati sponzore. Troškovi priprema za takmičenje, putovanja i samo takmičenje su veliki.

Iako je sloboda kretanja zagarantovano ljudsko pravo, Antonio se kao osoba sa invaliditetom susrijeće sa brojnim preprekama.

“U Tivtu malo gdje mogu da se krećem kolicima bez prepreka. Pristupačno je samo par kafića, teretane  uglavnom nemaju ni lift, niti rampu. Mislim da bi naše društvo trebalo više voditi računa o osobama sa invaliditetom i da bi prilazi trebali biti prilagođeni, naročito poštama, bankama, i ostalim institucijama”, ističe Matković.

Organizuje i online treninge za osobe sa invaliditetom.

“Zadovoljan sam ako pomognem barem jednoj osobi. Lako je raditi sa ljudima koji nemaju zdravstvene poteškoće i koji mogu ispoštovati plan treninga i ishrane. Izazov je raditi sa ljudima koji su u sličnom položaju kao ja, koji imaju određene poteškoće, imaju volju za treniranjem, ali i probleme vezane za dolazak do teretane. Sprave u njima su  takođe neprilagođene. Izvjestan broj ljudi iz mog okruženja ima povrede slične mojima, tako da sam tu da svima i improvizujem vježbe Osobe sa invaliditetom su u nepovoljnom položaju, a osim pomenutih organičenja, evidentni su i oni pri zapošljavanju, pa većina započinje sopstveni biznis”, zaključuje Matković. 

Podijeli na: