Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Sport

03.04.2020
2000

JOKIĆ: KUĆNI POSLOVI, RAD U BAŠTI I VJEŽBE OBLIKOVANJA NAS OSLOBAĐAJU OD STRESA

Fizička aktivnost u kući, u uslovima izolacije i današnjih okolnosti je na određen način ograničena. Ipak, postoji način da se rekreiramo odnosno da budemo aktivni i kod kuće.

Profesorka fizičkog vaspitanja i instruktorka joge i pilatesa Dragana Jokić za Radio Kotor podsjeća da je “kretanje bilo i ostalo neophodan uslov biološkog opstanka čovjeka.

“Ljudski organizam nije građen da miruje već da se kreće i aktivnost je vitalna ljudska potreba. Način života, odnosno ponašanje i navike čovjeka smatraju se značajnim odrednicama njegovog zdravlja.  Brojna su istraživanja dokazala vrijednost redovne fizičke aktivnosti kod čoveka. Dokazano je da fizičke vežbe imaju ulogu u jačanju mišićne mase, utiču na očuvanje koštane mase. Isto tako, fizičke vježbe aerobnog tipa pozitivno djeluju na psihosomatski status, bez obzira na životnu dob. Dobra psiho-fizička kondicija direktno povećava otpornost osobe na stres zato sto fizička aktivnost podstiče lučenje endorfina, hormona sreće, koji stvara osjećaj zadovoljstva i dobrog raspoloženja” – kaže Jokić.

Danas, zbog nedovoljnog kretanja, čovjeku, ističe ona, nedostaje osnovna pokretačka snaga skoro svih vitalnih funkcija.

“Ozbiljno su smanjene i ugrožene osnovne motoričke sposobnosti, prije svega brzina, zatim snaga i izdržljivost. Novo vrijeme favorizuje um tako da se čovjek više umara psihički, nego fizički. Psihički zamor na radnom mjestu subjektivno fizički umara čoveka, tako da nakon radnog vremena on provodi najčešće odmor pasivno (uz televiziju, kompjuter, novine, knjigu, često u fotelji ili u krevetu).

Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije čije preporuke danas itekako slušamo, odrasli bi trebalo da upražnjavaju najmanje 150 minuta umjerene ili najmanje 75 minuta intenzivne fizičke aktivnosti nedjeljno. Djeci je potrebno najmanje 60 minuta umjerene do intenzivne fizičke aktivnosti svakodnevno.Svakodnevna, individualna, i optimalno dozirana fizička aktivnost, i samo takva, povećava fizičku kondiciju i radnu sposobnost i pozitivno utiče na čovjeka” – kaže Jokić.

Izolacija, ističe ona, svakako nije prijatna.

“Prije svega, jako je važno napomenuti da karantin i društvena izolacija svakako nisu nimalo prijatna iskustva. Upravo zbog nemogućnosti kretanja, zatvorenosti u četiri zida, sa konstantnim prilivom svakojakih informacija, čovjek se susreće sa različitim spektrom emocija i svako različito reaguje.Aktivnostima u kući i specifičnim programima vježbanja, moguće je u današnjim, vanrednim okolnostima izolacije donekle nadoknaditi nedovoljno kretanje i ojačati mentalni status.Svaka aktivnost u kući u uslovima izolacije je više nego dobro došla. Kućni poslovi tipa usisavanja, pranja prozora, krečenja, ko ima sreću pa ima kuću ili okucnicu – praktikuje rad u bašti, sve su to aktivnosti koje će nam pomoći da se bolje osjećamo i fizički i mentalno i da održimo određen nivo aktivnosti. Osim toga što nas fizički angažuju, takve aktivnosti oslobađaju nas loših misli i anksioznosti.Svako domaćinstvo ima i rekvizite koji mogu da se iskoriste za vježbanje... drška metle može nam poslužiti kao odličan rekvizit za vježbanje, plastične bočice napunjene vodom kao bućice, neki šal kao elastična pilates traka, treba biti samo domišljat, biti kreativan i imati motivaciju za vježbanjem” – kaže Jokić.

Ona preporučuje i osnovne vježbe oblikovanja.

“Ono sto bih ja savjetovala svima je da svakodnevno u trajanju od bar pola sata rade osnovne vježbe oblikovanja, od glave do pete, vježbe istezanja, fleksibilnosti i ravnoteže (posebno za starije ljude), kao i dozirane vježbe snage ( tipa čučnjeva, trbušnjaka, sklekova, planka...) s obzirom da smo uskraćeni za neki oblik aerobne aktivnosti (hodanje, džogiranje, vožnja bicikla) pretpostavljajući da smo svi kući i poštujemo preporuke neizlaska napolje.

Boravak na svježem vazduhu i izloženost suncu su takođe vrlo djelotvorani za organizam, pa ukoliko imate mogućnosti izađite na terasu ili ispred kuće i neki dio svojih aktivnosti obavljajte tu.Sve ove vježbe mogu da se rade bez obzira na pol ili uzrast i bez bojazni od povrede ili nekog kontraefekta jer spadaju u domen rekreacije, a ona predstavlja vježbanje bez cilja postizanja vrhunskih rezultata. Cilj je uživanje u vježbanju, druženje i pozitivan uticaj na zdravlje i raspoloženje.Danas mozemo naći mnogo sadržaja takve vrste na internetu, youtube-u, u medijima. Međutim, moramo biti obazrivi i znati svoje mogućnosti iz razloga što mozemo da stvorimo i kontraefekat. Nikako ne treba raditi nešto sto nam ne prija, samo da bi ispratili neka uputstva” – poručuje Jokić.

Na kraju, apeluje na sve naše sugrađane da ostanu kod kuće.

“U svojim domovima, što manje sjedite, a više se bavite fizičkom aktivnošću” – zaključuje Jokić. 

 

Podijeli na: