Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Sport

19.03.2022
509

JK LAHOR PONOS KOTORANA, PETRIČEVIĆ: BROJNI SU USPJESI, ALI I PROBLEMI KLUBA

JK „Lahor“ ove godine obilježava 75 godina od osnivanja. Prva u nizu aktivnosti vezanih za obilježavanje jubileja jeste predstavljanje novog vizuelnog identiteta i web sajta kluba na kojem posjetioci mogu da pronađu sve potrebne informacije o klubu, mogu se prijaviti za sve vrste jedrenja i saznati novosti vezane za rad i rezultate kluba.

Brojni su uspjesi JK „Lahor“ kako na domaćim, tako i na međunarodnim takmičenjima, a klub je tokom decenija postojanja iznjedrio brojne velikane iz oblasti jedriličarstva.

Fokus kluba je na djeci uzrasta od 6 do 15 godina. Radeći sa mladim naraštajima, decenijama razvija sportski duh kod djece i aktivno radi na popularizaciji vodenog sporta i rekreacije, kao i nautičkog turizma u našem gradu i zemlji.

Razvoj takmičarskog, ali i rekreativnog jedrenja i održanje tradicije pomorstva u Boki ostaju osnovni ciljevi i načela kluba i za buduća vremena.

Uprkos brojnim problemima sa kojima se susreće 75 godina od osnivanja, klub osvaja brojne medalje na mnogim takmičenjima na kojima učestvuje. Jedriličarstvo je jako skup sport koji zahtjeva veću pažnju lokalnih i republičkih nadležnih organa. Ipak, klub uspjeva da zadrži takmičarski duh i bude više nego uspješan zahvaljujući podršci Opštine Kotor i prijatelja kluba. O ovim temama u emisiji „Život je more“ govorio je predjsednik kluba Filip Petričević.

„Naš fokus isključivo je usmjeren ka djeci i omladini. Radimo sa djecom od najmlađeg uzrasta počevši od šest godina. Kada je dijete sposobno samostalno da pliva već može da se uključi u školu jedrenja. Obuka najčešće počinje nakon završetka školske godine, sredinom juna. Stariji mogu da pohađaju obuku i da se uče na malo većim jedrilicama, kao što je laser. To je olimpijska i malo zahtjevnija jedrilica. Takođe, imamo hobi katamarane i mikrotonere na kojima ćemo ove godine moći da obavljamo obuku“ – navodi Petričević.

U klubu su, ističe on, ponosni na ostvarene rezultate tokom proteklih par godina.

„Kao rezultat novog načina funkcionisanja škole jedrenja uspjeli smo da napravimo veliki uspjeh u najmlađoj klasi optimist, prije svega zato što imamo jako brojnu flotu u toj klasi. Samim tim je i rezultat došao na vidjelo“ – ocjenjuje Petričević.

Protekle godine u klasi optimist klub je osvojio 41 medalju, među kojima 15 zlatnih, 15 srebrnih i 11 bronzanih.

U klasi laser, objašnjava Petričević, jedre djeca uzrasta od 15 godina.

„U slučaju kada su malo visočiji i krupniji praktikuje se da malo ranije pređu na klasu laser koja je svakako olimpijska klasa i zahtjevnija je u smislu odgovornosti, fizičke pripreme i redovnog treninga. Mi smo u toj klasi još uvijek mladi, ali možemo da se pohvalimo rezultatima prošlogodišnje sezone. U klasi laser, odnosno sad već ilka, osvojili smo u prošloj godini 22 medalje, 7 zlatnih, 8 srebrnih i 7 bronzanih medalja.

Bili smo prvaci Crne Gore u klasi optimist u generalnom plasmanu i do 12 godina, bili smo prvaci Crne Gore u klasama ilka 4 za djevojčice. Zauzele su prva tri mjesta: zlatno, srebrno i bronzano mjesto. Osvajači smo kupa Crne Gore u istoj klasi (klasa ilka 4) za djevojčice i osvajači smo kupa Crne Gore u klasi optimist generalno djevojčice i do 12 godina. To su jako dobri rezultati za naš klub prošle godine“ – ocjenjuje Petričević.

Klub je ostvario zapažene rezultate i učešćem na regatama van granica naše zemlje.

„Možemo se pohvaliti da smo bili najuspješniji klub prošle godine na majskoj regati koja se održala na Paliću u Subotici. To je prvenstvo Jugoistočne Evrope za klasu optimist. Tu smo osvojili prvo mjesto kao najbolji klub, gdje su se sumirala četiri najbolja takmičara svakog kluba. Tako da smo u toj konkurenciji osvojili prvo mjesto. I ono što je za nas prošlogodišnji najbolji rezultat jeste osvajanje prvenstva Hrvatske do 12 godina u klasi djevojčice, koje je ostvarila Vanja Strahinja koja je bila treća generalno u konkurenciji od 80 jedriličara i zauzela je prvo mjesto u klasi djevojčica do 12 godina“ – ističe Petričević.

Klub je dao i brojne velikane iz oblasti jedriličarstva, kao što su braća Miloš i Marko Radonjić koji učestvuju na mnogim međunarodnim regatama u klasi krstaš.

„Najuspješniji je MM Sailing Team koji jedri na Maxi Jeni. To su braća Radonjići koji su prošli kroz JK Lahor i jedrili u svim malim klasama koje sam pomenuo. Oni predstavljaju jednu od najozbiljnijih posada u crnogorskom jedrenju. Učestvuju na svim velikim regatama. Među uspjesima u prošloj godini izdvaja se prvo mjesto na regati Mrdulja u Hrvatskoj. To je jedna od njihovih najprestižnijih regata. Zadnje dvije godine su pobjednici na toj regati, što je izuzetan uspjeh. Osvojili su prvo mjesto na regati Fjumanka, treće mjesto u generalnom plasmanu na najvećoj regati u svijetu. To je Barkolana.  Osvojili su i prvo mjesto u Veneciji na Venice Hospitality Challenge među mega brodovima. To je svakako veliki značaj za naš klub” – ističe Petričević.

Prema njegovim riječima, u zimskom periodu godine klub broji tridesetak članova, a u ljetnjim mjesecima između 50 i 70 članova i članica iz Kotora.

Polaznika bude i više, a zainteresovanosti za školu jedrenja ima i među turistima. Tako je JK „Lahor“ imao polaznike iz Srbije, Rusije, Ukrajine, Australije, Velike Britanije, Švajcarske, Južne Afrike i Poljske.

Upis novih članova obavlja se sredinom juna.

U klubu trenutno rade četiri trenera: Branislav Erac, Radivoje Popović, Nikoleta Franović i Filip Petričević.

“Imamo dosta djece iz Kotora i to je ono što nas raduje i što se nadam da će održati jedrenje u nekoj perspektivi“ – ističe Petričević.

Kako navodi, uslovi za jedrenje u Boki su otežani i razlikuju se od uslova na otvorenom moru, rijeci ili jezeru.

„Svako regatno polje predstavlja novi izazov za sve takmičare. Naši uslovi u Boki prilično su otežani. Prije svega mislim na nedostatak vjetra. Zbog konfiguracije terena imamo čestu promjenu vjetra, što generalno nije dobro za regatna polja. Međutim tu se djeca uče drugoj vještini, a to je reakcija na promjenu vjetra. Oni imaju mnogo bolji osjećaj za promjene nego djeca u drugim klubovima koja jedre na nekim otvorenijim prostorima. Jedrenje u Kotoru i Tivtu se razlikuje, a da ne pričam na otvorenom moru. Imamo razne tipove valova koje donose jugo i bura. Jezera su dosta plitka i tu se mora voditi računa da se djeca ne prevrnu“ – objašnjava Petričević.

On kaže i da se pripreme za regate koje se održavaju na rijekama znatno razlikuju od onih na moru.

„Na rijekama imamo mnogo jači kurenat. Struja se uvijek uzima u obzir jer jedriličari ne koriste samo vjetar, već mnogo veći spektar utiče na njihov rezultat. Moraju znati smjer vjetra, kurenat, tok rijeke. Iz tog razloga praktikujemo da barem dan ili dva prije nastupa na međunarodnoj sceni budemo na pripremamama, odnosno da djeca mogu da osjete polje, vjetar kako bi napravili što bolji rezultat“ – kaže Petričević.

Pored navedenog, jedna od najvažnijih lekcija kada je jedrenje u pitanju jeste sigurnost.

„Jako je bitno da djecu naučimo da poštuju more, rijeke i jezera, meteorološke uslove, da se nikome ne smije desiti da ode da jedri, a da ne provjeri svoju jedrilicu, da bez pojasa ne smiju da odu na jedrenje. Posebno kod velikih flota je bitno da bude pod smotrom trenera, koji ima adekvatan gumenjak kako bi mogao da reaguje na bilo kakvu vremensku nepriliku, na neki neočekivani događaj“ – navodi Petričević.

U toku je kampanja za nabavku gumenjaka koji je klubu neophodan za adekvatan rad sa djecom. Kupovina gumenjaka je, objašnjava Petričević, jako skupa, a JK „Lahor“ je neprofitna organizacija koja zavisi od podrške i donacija.

„Pozvali smo sve građane da nam se priključe u kampanji za kupovinu gumenjaka koji je neophodan za redovne treninge, za organizacije regata, odlazak na regate. To je plovilo koje ne možemo sami da priuštimo od sredstava koje dobijamo od Opštine Kotor i drugih prijatelja i sponzora. Flota ima veći broj nego prethodnih godina, pa stoga moramo imati i adekvatan gumenjak kako bi mogli da funkcionišemo. Pronašli smo ga u Puli i uplatili avans od tri hiljade eura. Želimo da uz pomoć prijatelja koji nas podržavaju skupimo nedostajuća sredstva kako bi gumenjak neophodan za rad našeg kluba mogli da dovedemo početkom aprila u Kotor“ – objašnjava Petričević.

Više informacija mogu se pronaći na novom sajtu kluba www.jklahor.com koji je uz novi vizuelni identitet urađen povodom jubileja – 75 godina od osnivanja.

Novi vizuelni identitet napravio je dugogodišnji prijatelj kluba Vuk Lončarević.

Na novom sajtu „Lahoraša“ posjetioci mogu pronaći sve potrebne informacije o klubu, prijaviti se za sve vrste jedrenja i saznati novosti vezane za rad i rezultate kluba.

Među problemima kluba su i infrastrukturni nedostaci.

„Jedrenje je usko vezano za nautički turizam na koji se grad velikim dijelom naslanja. Jako je teško uskladiti potrebe jedriličarskog kluba sa planovima grada. Jedriličarski klub ima jedan veliki nedostatak da bi mogao da bude dio turističke ponude, a to je privezište za brodove. Sportske jedrilice je iz godine u godinu sve teže održavati, teže je pronaći adekvatan vez“ – objašnjava Petričević.

Jedrilice su, kaže on, jako skupe i zahtjevaju velika ulaganja ne samo za potrebe sporta, već i za turizam.

„Našim članovima, koji posjeduju svoje jedrilice, nažalost nismo u mogućnosti da pružimo povoljnosti kada je u pitanju vez. Imamo u planu da se obratimo Opštini Kotor i ponudimo im neki vid saradnje. Tako bi našim članovima mogli da pružimo adekvatna mjesta za njihove brodove, te da poboljšamo turističku ponudu grada. Klub ima manje jedrilice koje je spreman da ponudi turističkoj potražnji. To su hobi katamarani, jedrilica mikrotoner za dvije do tri osobe i klasa laser koja zahtjeva određeno iskustvo da bi moglo da se jedri na njoj. Nadamo se da ćemo uspjeti da napravimo neku osnovnu infrastrukturu kako bi mogli da unaprijedimo i svoj rad i turističku ponudu“ – navodi Petričević.

Za prostorije kluba koriste atomsko sklonište koje je namjenski osamdesetih godina napravljeno za članove jedriličarskog i ronilačkog kluba, odnosno za sportove na vodi.

„Taj prostor, kao i većina starih objekata, ima svoje probleme, među kojima su i oni sa atmosferskim vodama. Kada su bujične kiše često se dešavaju poplave u klubu. Trudili smo se u nekoliko navrata da potražimo pomoć. Prilikom jedne poplave smo izgubili veliki dio stare arhive, što za nas predstavlja dragocjenu dokumentaciju. Pogotovo kada dolazi jubilej po jubilej, gdje želimo ljudima da predstavimo i stare fotografije i neke stare uspjehe. To je za nas veliki gubitak“ – objašnjava Petričević.

Kako ističe, klub dugi niz godina prati nedovoljna podrška nadležnih organa kako na lokalnom, tako i na državnom nivou.

„Ljudi moraju biti svjesni da je jedrenje olimpijski i jako skup sport. Svaki takmičar mora imati svoju jedrilicu, svoje jedro, svoju ličnu opremu koja je jako skupa i neophodno je često mijenjati. Mi smo kao klub koji je godinama naučio da te stvari poštuje, njeguje i čuva, svjesni činjenice da nemamo dobru podršku. Trudimo se da svu tu opremu čuvamo što bolje, kako bi nam trajala što duže. Većina naše djece jedri na već dotrajaloj opremi, a mi se kao klub trudimo da sve što možemo repariramo. Jednom u godini ili dvije neophodno je dokupiti jedra i opremu za djecu koja izrastaju. Prelazak sa klase optimist na laser takođe iziskuje kompletnu promjenu lične opreme za takmičara, tako da je to jako skup sport. Apelovao bih ne samo na Opštinu, već na sve ljude, firme koje mogu da nam pomognu, da nam se nađu“ – poručuje Petričević.

Među aktivnostima JK „Lahor“ je i Fašinada kup koji se tradicionalno održava 21. i 22. jula u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva.

„To je turistička regata na kojoj se okuplja veći broj skipera, starijih jedriličara na krstaškim klasama i određenim klasama koje su za veći broj posade. Tu se takođe pojavljuju katamarani. Ona znači mnogo za prezentaciju kluba i podršku krstaškom jedrenju. Vezana je za događaj Fašinada i smatra se jednom od najvećih regata krstaškog jedrenja u Crnoj Gori. Trudićemo se da i u godinama koje dolaze ostanemo na tom nivou. Imamo veliku podršku prijatelja koji nam pomažu u samoj organizaciji koja je jako zahtjevna“ – objašnjava Petričević.

JK „Lahor“ će ove godine učestvovati na Svjetskom prvenstvu u jedrenju u Bodrumu u Turskoj sa četiri takmičara.

„Nadamo se da će nam, pored roditelja članova kluba čiju podršku imamo, pomoći i prijatelji jedrenja, naši građani, kako bi mogli da učestvujemo“ – kaže Petričević.

Pored Turske, JK „Lahor“ će učestvovali na OSC Kupu u Puli.

„Prva velika regata na koju planiramo da odemo jeste na OSC Kup u Puli. To je jedan jako veliki jedriličarski događaj za najmlađu klasu optimist, nama prilika da još jednom provjerimo i organizujemo nabavku gumenjaka. Planiramo da učestvujemo sa pet takmičara. Trudićemo se da ove godine ponovo nastupimo na Paliću. Ove godine smo planirali da organizujemo mini ligu, lokalnog karaktera gdje bi se uključili stari članovi i veterani. To bi bila liga veterana na klasama laser, odnosno sada već klasa ilka. Dešavalo bi se u toku ljetnje sezone, a planiramo da napravimo nekoliko događaja na tu temu i na kraju završnu regatu. Kao krunu ovogodišnje sezone planiramo u septembru ili novembru napraviti proslavu jubileja u prostorijama kluba“ – navodi Petričević.

On se zahvalio TO Kotor na podršci, kao i prijateljima kluba.

Podsjetimo, JK “Lahor” osnovan je u Kotoru 1947. godine.

 

Podijeli na: