Politika
SAOPŠTENJE LIBERALNE PARTIJE CRNE GORE (20.07.)
Kotorski Liberali će, u skladu sa svojim političkim uvjerenjima i programskim zalaganjima, postaviti svoje razvojne ciljeve kao temeljne principe zajedničkog rada. I ako smo politički i radno podržali izradu i usvajanje Strateškog plana razvoja opštine Kotor za period 2o2o – 2024., naša nastojanja će, sem brige oko pune realizacije Strateškog plana, biti usmjerena i u nekoliko, za nas izuzetno važnih pravaca budućeg razvoja grada.
Kotorska opština ima dva različita prostorna segmenta, koje i postojeća državna zakonska regulative različito tretira. Prvi je dio pod zaštitom UNESKO – a i koji obuhvata Kotorski I Risanski zaliv sa pripadajućim okolnim pejzažom. Smatramo, i na tom putu ćemo odlučno istrajavati, da se zaštićeno područje mora tretirati ona kako ga i UNESKO tretira, dakle kao područje SVJETSKE KULTURNE BAŠTINE. Posljednjih decenija, pod pritiskom građevinskog lobija, loših planskih i zakonskih rješenja došlo do ozbiljnog devastiranja pomenutog područja čime je do krajnjih granica ugrožena naslijeđena prirodna i kulturna ljepota a time i status područja Svjetske kulturne baštine pod zažtitom UNESKO-a. Jednostavno rečeno, tome mora doći kraj. Usvajanjem Prostornog plana i razradom planovima niže reda spriječit će se dalje srozavanje vrijednosti naslijeđenog bogastva. Mišljenja smo da se u zaštićenom području moraju razvijati djelatnosti kulturnog turizma, uz moguću prenamjenu ili adaptaciju postojećih objekata. Moraju se osavremeniti i tehnološki unaprijediti komunalne službe i prakse kojima se obezbeđuje nizak nivo izduvnih gasova, smanjeno emitovanje buke i isključivanje bilo kakvih ekoloških rizika, posebno u odnosu na biodiverzitet.
Drugi dio opštine Kotor, onaj koji se prostire van granica UNESKO-vog zaštićenog prostora je idealan razvojni pontecijal opštine u svim onim segmentima u kojimo to nije moguće raditi u zaštićenoj zoni. Kvalitetno uređenim planovima, investicijama u javnu infrastrukturu, naročito na području nekadašnje industrijske zone, mogu se stvoriti preduslovi za razvoj nečega što bi moglo imati karakteristike novog Kotora sa stambenim, privredno – uslužnim i zajedničkim sadržajima čime bi se oslobodio i olakšao ukupan život grada .Smatramo da se postojeća mreža upravno-administrativnih službi i institucija pa i veliki dio postojeće strukture sportskih objekata mogu dislocirati van tunela “Vrmac” što bi doprinijelo olakšanju ukupnog života grada.
Uz pomenuto, insistiraćemo i na razvoju ruralnih djelova opštine, kako zbog očuvanja ekonomskog i demografskog značaja tih područja za opštinu Kotor tako i radi njihove povezanosti sa razvojem kulturnog turizma. Smatramo da je posljednji trenutak da se ozbiljno pozabavimo tim pitanjima.
Predsjednik OOLPCG Kotor
Vido Drašković