Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

20.07.2021
670

ZAVRŠENA KONFERENCIJA NOVA NORMALNOST

 

Međunarodni Festival KotorArt  proteklih pet dana organizovao je konferenciju pod nazivom “Nova normalnost: promatranje, promišnjanje i preoblikovanje umjetnosti i kulture nakon Kovid-19” uz podršku UNESCO Programa participacije.

Govornice na posljednoj panel diskusiji održanoj sinoć u Crkvi sv. Duha bile su : ministarka provjete, nauke, kulture i sporta, Vesna Bratić,  pozorišna rediteljka i direktorka  FIAT-a Ana Vukotić, profesorka emerita Univerziteta umetnosti u Beogradu Milena Dragičević-Šešić, i  sociološkinja, koordinatorka Mreže kulturnih stanica projekta Novi Sad 2022 Evropska prestonica kulture  Violeta Đerković.

Moderatorka panel diskusije bila je Anka Radović.

Pozorišna rediteljka i direktorka  FIAT-a Ana Vukotić, tom prilikom ističe da  je veoma važno da bez obzira na sve različitosti, predstavnici institucija kulture u Crnoj Gori, uđu u dijalog kako bi se definisalo što su potrebe društva i na koji način treba djelovati.

,,Popstavlja se pitanja šta je funkcija kulture u crnogorskom društvu. Mislim da je tu prosto izgubljen osjećaj šta posao kulturnih djelatnika u jednom društvu. Kao posljedicu toga imamo takozvanu gomilu opšti bljesak, imamo puno institucaja sa velikim brojem zaposlenih a kulturni proizvod je na nezadovoljavajućem nivou”, kazala je Vukotić.

Dr Milena Dragičević-Šešić kaže da je digitalna kultura i digitalizacija postala mantra u evropskim ovirima kulturnih politika.

,,U proteklom vremenu smo mogli vidjeti da ustanove kulture koje su imale dobro rukovodstva i politike digitalizacije, pandemiju dočekali spremno sa relativno kvalitetnim digitalnim produktima, a da oni koji to nisu imali, prikazivali su snimke koji su više zastrašivali publiku. Politika digitalizacije treba da postoji u svakoj ustanovi kulture, kako bi čuvala i prenosila sjećanje te ustanove na njen rad i doprinose. Kulturna politika mora da bude odgovorna za uspostavljanje balansa između javnog, privatnog i civilnog sektora. A kultura jednog društva će biti na nivou samo ako u sva tri sektora postoje jake institucije i organizacije”, poručila je Dragičević-Šešić.

Koordinatorka Mreže kulturnih stanica projekta Novi Sad 2022 Evropska prestonica kulture  Violeta Đerković navodi da zastrašujuće zvuči pitanje, treba li nam uopšte kultura i čemu ona služi.

,, U formi konstantacije to smo čuli i na četvrtom panelu, tada je to zvučalo strašno kada je Boris Lješević dva puta ponovio, da je pandemija pokazala da se bez kulture može. Pandemijska situacija je samo pokazala da neke sredine misle da se bez kulture može, ali zaključak četvrtog panela je su upravo da su kultura, kreativnost i umjetnost polja iz kojih može doći odgovor za raskršće na kojem se naša civilizacija nalazi trenutno. Potrebno je mnogo snage da se u nekom kontekstu i realacijama svih aktera postigne koncenzus na način kako je rekao i don Branko Zbutega da umjetnost njke dodatak, već da je ona na ovaj ili onaj način nužnost”, podsjeća Đerković.

Panel diskusiju je zatvorila ministarka provjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić.

,, Progres u novom vremenu stavljen je na ozbiljan ispit, jer se ovoga puta u žiži svih naših zapitanosti našlo pitanje njegove zasnovanosti na humanosti i možda ponajviše opravdanosti njegovog bezkompromisnog ubrzanja.  Kuda to idemo, zašto idemo tako brzo, ako ne znamo kuda smo se uputili? Upravo su zbog takve dinamike kreatori progresa sve manje marili za dubokohumanističke vrijednosti. Svjedoci smo da humanističke nauke i umjetnost postaju i jesu sve manje popularne na globalnom planu. Zato su kreatori progresa doveli do toga da nam se poput bolnog otriježnjenja vraća i kristališe kao neophodnost kreiranje jedne nove normalnosti, za koje nismo sigurni kako će i kada da dođe. Ona zasigurno u svoje temelje mora da vrati pravdu, empatiju, i svijest o izbalansiranom odnosu društvenog napredka i prirode”, kazala je ministarka Vesna Bratić.

Podsjetimo,Međunarodni festival KotorArt, održava se ovog ljeta uz pokroviteljstvo UNESCO-a, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i Opštine Kotor, uz podršku EU Kreativne Evrope, kao i sponzora Regent Porto Montenegro, Porto Montenegro, Luštica Bay, Henley & Partners, Montenegro Sotheby’s Realty, Crnogorska komercijalna banka, ambasade Njemačke i Austrije, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i drugih.

 

Foto: KotorArt

Podijeli na: