Kultura
ZATVOREN DRUGI FESTIVAL KNJIGE FESK KOTOR
Dodjelom nagrada i priznanja sinoć je u Kotoru završen DRUGI FESTIVAL KNJIGA – humanistike, kulture i umjetnosti u Crnoj Gori – FesK Kotor (FesKK) PAZI ŠTO ČITAŠ! u organizaciji Kulturnog centra „Nikola Đurković“ po licenci izdavačke kuće HERAedu iz Beograda.
Nagrađeni izdavači od strane internacionalnog žirija, u sastavu prof.dr Aleksandar Jerkov, prof. dr. Dejan Ajdačić i Marijeta Radić, su: Crnogorska akademija nauke i umjetnosti (CANU) za naučni doprinos i trajnu vrijednost knjige LEKSIKON LIKOVNE UMJETNOSTI CRNE GORE, JU Muzeji i galerije Budve za naučni doprinos i trajnu vrijednost knjige ANTIČKA BUDVA: Zbornik radova s Međunarodnog multidisciplinarnog naučnog simpozijuma po pozivu održanog u Budvi 28-30. novembra 2018. godine, JU Narodna biblioteka “Njegoš” Nikšić za doprinos inovativno-obrazovnoj praksi knjigom KVADRAT, Hrvatsko nacionalno vijeće za vrijedno reprint izdanje stare knjige koja ima obilježje neprolazne vrijednosti LECTIONARIUM ET PONTIFICALE CATHARENSE 1166, JU Centar za kulturu Berane za vrijedno reprint izdanje stare knjige koja ima obilježje neprolazne vrijednosti, ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ = LES LAURIERS DE LA MONTAGNE.
Nagrađeni autori od strane žirija grada domaćina u sastavu prof. dr Ilija Lalošević, dr Vesna Mačić i dr Stevan Kordić, su: Zlata Marjanović, prof. dr Rajka Glušica (za naučni doprinos i trajnu vrijednost knjige “Kora'ljica srebrom zakovana: Poj od Budve i Ljute, prema rukopisu Mijata Sabljara iz 1854. godine”), uređivački odbor prof. dr Rajka Glušica, Radomir V. Ivanović i dr Radomir Prelević (za “Sabrana djela Stevana Dučića” za naučni doprinos i trajnu vrijednost), Viktor Savić (za “Srpsku književnu riječ u svojim prvim stoljećima” u kategoriji nagrade za knjigu koja doprinosi inovativno-obrazovnoj praksi), Vladimir i Jelica Balja (za vrijedno reprint izdanje stare knjige koja ima obilježje neprolazne vrijednosti “O Goričkom zborniku”), Lenka Blehova Čelebić (za vrijedno reprint izdanje stare knjige koja ima obilježje neprolazne vrijednosti, “Lectionarium et Pontificale Catharense 1166”).
Programski odbor Festivala dodijelio je priznanje za naučni doprinos u arhivskom istraživanju istorije Boke Kotorske Ljubu Mačiću i za doprinos obrazovno-inovativnoj praksi Regionalnom festivalu fantastične književnosti REFESTICON.
Kako je kazala organizatorka festivala Zorica Stablović Bulajić, vlasnica licence izdavačke kuće HERAedu iz Beograda, FesKK je ove godine okupio mnogobrojnu mladu publiku, što smatra značajnim uspjehom festivala.
“Imamo mi 300 odabranih naslova, 40 izdavačkih kuća, biblioteka, muzeja, arhiva, CANU, ali ove godine smo napravili korak dalje zato što smo imali izvanrednu mladu publiku” – ističe ona.
Prisutnima se obratila i Jasmina Bajo, koordinatorka festivala koja je napravila izbor knjiga za ovogodišnji Festival knjige u Kotoru.
“Jako sam ponosna na to što se avgustu mjesecu toliko institucija odazvalo našem pozivu i poslalo svoja najbolja izdanja. Naša dva žirija imala su veoma težak i ozbiljan posao” – kaže Bajo.
Festival je zatvorio Vladimir Bujišić, direktor Kulturnog centra “Nikola Đurković”.
“Bila su ovo tri izuzetno intezivna, ali lijepa dana. Ove godine Kulturni centar je po prvi put organizator ove manifestacije. Kada su nas kontaktirali iz Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor i predložili da budemo organizatori ovakve manifestacije, moram priznati nismo bili sigurni u šta se upuštamo i kako će sve to na kraju da izgleda. Prihvatili smo bez razmišljanja i sa zadovoljstvom, imajući u vidu da Kotor zaslužuje jednu ovakvu manifestaciju. Vjerujem da će ovaj Festival knjige narednih godina biti sve kvalitetniji i značajniji” – poručuje Bujišić.
Operacioni tim festivala činili su i: Stanka Janković Pivljanin, Anđela Isljamović, Aleksandra Tomović, Jelena Čečur i Biserka Milić.
Tekst: Irena Mačić
Foto: Radio Kotor