Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

12.02.2023
1460

VUKASOVIĆ: DA DJECI PRIBLIŽIMO NASLJEĐE, ISTORIJU, OBIČAJE, A DA PRIČICE I LEGENDICE BUDU KNJIGE SVIH NAS

Tekst i foto Jelena Kljajević

 

Opštinska javna ustanova „Muzeji“ je svojim skorašnjim izdanjima „Kotorskih legendica“ i „Kotorskih priča o nasljeđu“ zainteresovala naše najmlađe sugrađane ali i podstakla one starije da se podsjete na kulturno nasljeđe i istoriju kraja u kojem živimo.

Sve su to teme o kojima je djeci važno pričati od najranijih uzrasta, ali im je potrebno i pokazati pravi smjer – smatraju u OJU „Muzeji“.

Glavna urednica programa Jelena Vukasović koja je bila gošća naše današnje dječje emisije „Radost“ kaže da im je cilj da širom otvore vrata ove ustanove i učine je prepoznatljivom najmlađima, a sve u namjeri da djeca saznaju više o svom neposrednom okruženju.

„ Sve osobe iz struke psihologije i pedagogije će vam reći da je sa djecom važno pričati i objašnjavati im. Kako se nekada živjelo, kakvi su bili maniri, običaji – sve to jako zanima djecu. Smatram da je djeci od malih nogu potrebno pričati o sredini u kojoj žive, o ljudima, o običajima, o lijepom ponašanju ali i o kulturnom nasljeđu. Sve to treba da pokušamo predstaviti na način koji ne podcjenjuje dječju maštu, dječja znanja, niti volju da saznaju više. Djeca već u predškolskom uzrastu puno znaju i praktično upijaju nova znanja. Zato ih ne treba podcejnjivati, već im treba dati informacije kojima raspolažemo. Na taj način ih, pored ostalog, pripremamo za školu“ – kaže Vukasović.

Naša namjera je, dodaje, da putem izdavaštva i naših drugih programa budemo bliži najmlađima ali i cijelim porodicama.

„ Želimo da animiramo roditelje da djecu dovode u muzeje, da im govore o muzejima, da posredstvom naših programa svima budemo bliži – i djeci i porodicama i školama. Naša izdanja pomenutih „Legendica“ i „Pričica“ su jedan od načina da djeci na pojednostavljen način ispričamo značajne priče iz prošlosti Boke. Naša namjera je da pravimo knjige koje se rado poklanjaju, koje će biti interesantne i mlađima i starijima, koje će doživjeti brojna izdanja i koje će biti interaktivne – postavljati pitanja, očekivati odgovore, objašnjavati ono što nam se čini da djeci možda nije blisko i razumljivo, a važno nam je i da angažujemo roditelje i podstaknemo ih da borave više na vazduhu sa djecom i pokažu im lokacije na području naše opštine koje su u žurbi svakodnevnice, nekako, nepravedno zapostavljene.... Namjera je da kotorske legende predstavimo kao drage priče koje su na pravi način usvojene, koje su već njihove, zato ih i zovemo „legendicama“.... Govori se tu i o običajima, naveli smo nepoznate riječi i slično. Djeca predškolskog uzrasta ne znaju da čitaju, ali to znaju roditelji i jako je korisno i važno da im čitaju“ – kaže Vukasović.

Koraci koje na ovom polju prate su, dodoaje, na određen način pionirski kada je u pitanju obraćanje djeci ali i jako važni i stimulativni.

„Vjerujemo da je to jako važno za naš grad, da su ove dvije knjige značajna intervencija kao dio kulturnog i prosvjetnog života grada i zemlje. Zato smo i i prepoznati i nagrađeni sa više strana i mi nastavljamo tim putem“ – kaže Vukasović.

Prošlogodišnja kampanja „Pravac muzej, smjer škola“ je vodeća kada su u pitanju programi koje su u namjeri da se približe najmlađima realizovali.

„ Poruka je jasna. U muzej dolazite ako idete u smjeru škole jer će vas škola poslati u muzej, a može biti i obratno. To je jedan krug, zapravo. Sarađujemo sa školama i želimo da poručimo djeci da su ovo njihovi muzeji, gradski muzeji, da mogu da dođu, pitaju, a mi ćemo uraditi sve što možemo da odgovorimo na pitanja. U školama koje smo posjetili smo ostavili kontakte, pa i oni koji predaju ali i oni koji slušaju znaju na koji način da dođu da nas, a sve je prilično jednostavno. Mi smo, pored pomenute kampanje, realizovali i nekoliko radionica. Imali smo: Stađun od crtanja, Staru vještinu za nove generacije, Radionicu dobrotske čipke za djecu, ali i za odrasle, periodično se organizuju i radionice drugog tipa. Trudimo se da naša primarna publika budu djeca. Puno ljudi danas ne zna gdje su naše organizacione jedinice, a nakon pomenute kampanje bilježimo rast posjeta i onih koje zanima nasljeđe i koji bolje poznaju svoj grad pa nas sa tim u vezi kontaktiraju. Mi tokom cijele godine nudimo odgovore na pitanja kotorskih mališana i kada god žele prostor za priču, posjetu, odgovore na pitanja – tu smo. Jako je važno da to znaju“ – poručuje Vukasović.

Podsjeća da Opštinsku javnu ustanovu „Muzeji“ čine: Galerija solidarnosti, crkva Svetog Pavla i Lapidarijum u crkvi Svetog Mihaila u kotorskom Starom gradu te Muzej grada Perasta i Rimski mozaici.

„ Što god djecu zanima, što god žele da vide  – mi smo, ponavljam,  rasploženi da na te teme pričamo. Želimo da im i školski i vanškolski dani ali i porodične aktivnosti  budu zanimljive. Razmišljali smo i da kreiramo „porodične vikende“ u muzeju i pružimo im mogućnost da porodično obiđu postavke, posluže se u našim objektima uz poslastice karakteritične za naš kraj, odigraju neku edukativnu igricu zanimljivu za cijelu porodicu i slično. Imamo dosta ideja i nadamo se da će djeci u našim prostorima i u komunikaciji sa nama biti još zanimljivije u narednom periodu“ – zaključuje Vukasović.

Podsjetimo, repriza emisije „Radost“ koju uređuje i vodi Jelena Kljajević na programu Radio Kotora je u utorak 14. februara od 19 i 30.

 

 

Podijeli na: