Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

11.02.2023
490

VUKASOVIĆ ZA RADIO ŠKOLU: U JANUARU 110 UČLANJENIH KORISNIKA/CA BIBLIOTEKE I ČITAONICE, MLADI ČITAOCI/TELJKE SVE VIŠE ČITAJU STRIPOVE

Svake godine statistika članstva u Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor počinje da se vodi od početka januara i tokom prošlog mjeseca imaju već oko 110 učlanjenih korisnika/ca, saznajemo u ovoj ustanovi kulture.

Kako je za Radio Kotor i današnje izdanje emisije “Radio škola” kazala samostalna savjetnica u Biblioteci, Jelena Vukasović, više od polovine su najmlađi korisnici/e.

“U želji da izađemo u susret mladima sa kojima smo u stalnom kontaktu i interakciji, nabavili smo veliki broj novih, aktuelnih naslova. Za najmlađe, omiljene knjige su one sa temama gdje su glavni likovi životinje, bogatih i živopisnih ilustracija, pa su za preporuku svakako publikacije enciklopedskog tipa, autorki Lin Dao i Pavle Hanačkove”, rekla je Vukasović.

Dobili su, naglašava, poklon-knjigu od sugrađanina iz Dobrote pod nazivom “Moja prva encikopedija sa Vini Puom i prijateljima”, a u pitanju je petnaest knjiga.

“Ono što je zanimljivo jeste da se mlađi čitaoci/teljke okreću stripu, te smo u želji da pratimo trendove, kupili noslove Manga. Učenici/e Osnovne škole Njegoš su nam dragi, česti gosti, a oni uzrasta od šestog do dvetog razreda najaktivniji članovi čitaonice”, navela je Vukasović.

Naša sagovornica ističe da, kada imaju grupne, školske zadatke, čitaonica bude mjesto okupljanja djece i mladih gdje zajedno sarađuju, druže se i rade. Njihove čitalačke navike su se, dodaje, promijenile na način da se osjeća uticaj interneta, ali nije stekla utisak su čitaoci okrenuti isključivo on line izdanjima.

“Djeca se najprije zainteresuju za knjige ispunjene ilustracijama koje ih nekako čine toplijim i prijemčivijim. Izdavači su to, takođe, primijetili, naročito nakon pandemije, pa su veliki broj izdanja obogatili ilustracijma. Izdvojila bih  Anu Petrović, Aleksu Jovanovića i našeg Kotoranina, Tihomira Čelanovića”, istakla je Vukasović.

Nedavno su nabavili i 3D štampač koji je interesantan, jer omogućava brz i zanimljiv rezultat izrade fotografija i multidemijalnih sadržaja.

“Tokom ranijih godina imali smo više seminara tehnološke obuke gdje smo naučili način upotrebe raznih aplikacija i dobili nove ideje za održavanje budućih radionica. Djeca su sada u prilici da na različite načine oblikuju svoje misli i kreativne ideje, a kroz raznovrsne programe na računaru”, pojasnila je Vukasović.

Naši mladi sugrađani/ke se, zahvaljujući brojnim programima koje Biblioteka organizuje, druže sa dječjim piscima, obilježavaju književne, istorijske i lokalne jubileje i manifestacije.

“Radionice su svojevrstan dokaz da postoji veliko interesovanje za knjigu među djecom, podsticanim od strane njihovih roditelja, učitelja i profesora. Da nema zajedničkog rada, ne bi bilo ni ovolikog odziva i brojnih, realizovanih aktivnosti. U planu su nam konkursi i radionice, a u dogovoru sa kolegama/inicama iz gradskih škola. Pored obilježavanja Dana poezije, Dana dječije knjige i drugih značajnih datuma, imamo želju da održimo i promocije knjiga. Tokom prošle godine imali smo tri promocije. Voljela bih da ugostimo Jasminku Petrović. Po njenoj knjizi snimljen je istoimeni film Ljeto kad sam naučila da letim, a tri primjerka koja trenutno posjedujemo, stalno su na čitanju. Takođe, meni lično drag je i pisac Miodrag Miloradović, koji se bavi arheologijom i njegova knjiga Beogradska mumija posvećena malim avanturistima i istraživačima”, poručila je Vukasović.  

Kada su srednjoškolci u pitanju, pored epske fantastike, najviše su, napominje, traženi naslovi „35 kalorija bez šećera“ Jasminke Petrović, „ Noću čujem zvijezde“ Paole Pereti i “Preživjeti srednju školu“ Lele Pons. 

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor

 

 

 

Podijeli na: