Kultura
VRIJEME KREATIVNOSTI, PROF. DR LALOŠEVIĆ: HITNO REAGOVATI NA NEKONTROLISANU URBANIZACIJU, BETONIZACIJU I APARTMANIZACIJU
Prva Nacionalna konferencija o kreativnosti u organizaciji Ministarstva kulture i medija Crne Gore pod nazivom „Vrijeme kreativnosti“, održana je 27. i 28. januara u Kotoru.
Zainteresovani su imali priliku slušati, ali i aktivno učestvovati u brojnim panel diskusijama i prezentacijama koje su okupile eksperte iz domena kulture i preduzetništva naše zemlje, ali i regiona.
Na okruglom stolu, kao jedno od pitanja na koje su se tražili odgovori bilo je: „ Precjenjuje li se značaj kulturne baštine kao pokretač kreativne ekonomije?“. Na ovu temu govorili su: magistrica Dobrila Vlahović, konzervatorka i restauratorka, generalna direktorka Direktorata za kulturnu baštinu pri Ministarstvu kulture i medija, prof. dr Ilija Lalošević, arhitekta konzervator, profesor na Arhitektonskom fakultetu, presjednik savjeta JU Centar za konzervaciju i arheologiju na Cetinju i nekadašnji direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, prof. dr Hristina Mikić, ekonomistkinja, profesorka na Fakultetu za Menadžment i jedna od prvih istraživačica na širem balkanskom prostoru u domenu kreativnih i kulturnih industrija, kreativne ekonomije i preduzetništva, Gordana Ražnatović, arhitektica konzervatorka, direktorica preduzeća „Restart Ing“, Violeta Đerković, sociološkinja, menadžerka u kulturi i koordinatorka Mreže kulturnih stanica i Robert Čoban, publicista, menadžer u kulturi i osnivač medisjke kuće „Color Press Group“.
Moderator je bio Dušan Medin, arheolog i menadžer u kulturi, profesor na Fakultetu za kulturu i turizam.
Posebno interesovanje privukla je aktuelna tema - kako naći adekvatnu namjenu uspješno saniranom prostoru nekadašnjeg zatvora, današnjeg Kreativnog haba u Starom gradu, u Kotoru.
Podsjetimo da su vrata Kreativnog haba ovog ljeta bila otvorena za učesnike i zainteresovane građane panel diskusija vezanih za ekologiju u okviru EkotorArta, ali i angažovanih razgovora vezanih za rekonstrukciju i promišljanje o daljoj valorizaciji tvrđava Boke, vrijednog austro- ugarskog naslijeđa u okviru KotorArt segmenta Pjaca od filozofa.
Prof. dr Ilija Lalošević je naglasio da revitalizacija kulturne baštine znači upravo vraćanje određenog prostora u funkciju.
„Obnoviti neko kulturno dobro, a ne dati mu adekvatnu namjenu znači zapravo osuditi ga na laganu propast“ - upozorio je Lalošević, dok se u nastavku razgovora osvrnuo na
2003. godinu kada je bio direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika u Kotoru. Naglasio je da jedino što je tada nedostajalo Zavodu jeste ingerencija nad kulturnim pejzažom. „Umjesto da se toj instituciji da ingerencija, ono što je UNESCO tada i predlagao, napravila se reorganizacija, a na kraju se ukinuo i sam Zavod. Koliko je meni poznato, prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora je jedino dobro svjetske kulturne baštine na čijem području ne postoje mehanizmi upravljanja. Mi nismo svjesni da opasnost od UNESCO brisanja još uvijek ne da nije prošla, već je jako prisutna. Mislim da moramo hitno da reagujemo na nekontrolisanu urabanizaciju, betonizaciju i apartmanizaciju. Kondo apartmani nisu za turizam“ –zaključuje prof. dr Lalošević.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Ministarstvo kulture i medija Crne Gore