Kultura
U KOTORSKOJ KATEDRALI PREDSTAVLJENA KNJIGA RADOSLAVA TOMIĆA
Kotorska biskupija i Institut za povijest umjetnosti organizovali su sinoć u katedrali Svetog Tripuna predstavljanje knjige akademika Radoslava Tomića “Znakovi identiteta – sveci zaštitnici u umjetnosti 17. i 18. stoljeća u Dalmaciji, Boki Kotorskoj i Dubrovniku” .
Glavni konzervator u Ministarstvu kulture i medija Hrvatske Davor Trupković je istakao da ova knjiga predstavlja veliki istraživački rad koji omogućava dalji rad konzervatorima i restauratorima.
,,Bez sistemskih konzervatorskih istraživanja i cjelovita obnova koja slijedi nakon same sanacije ne bi bila moguća”- kazao je Trupković.
U ime Instituta za povijest umjetnosti obratila se Katarina Horvat-Levaj.
,, Ova knjiga se bavi svojevrsnom integracijom dalmatinske i jadranske baštine. Riječ je o području Dalmacije, Boke Kotorske i Dubrovačke republike, a ono što povezuje tu baštinu je analizirano na jedan izuzetno orginalan način. Kao što se i autor zapitao u uvodnom dijelu knjige, što se to iz dalmatinske stvarnosti 17. i 18. vijeka moglo pojaviti kao konstanta- simbolička forma koja se očito prepoznaje u umjetnosti- slikarstvu i skulpturi, kao temat koji povezuje razjedinjeno uspostavljujući moguće narative, koji nisu rezultat individualnih polja, već odražavaju svijest o zajedničkoj istorijskoj sudbini. Na to pitanje ubrzo odgovara da je ostala je samo crkva kao jedina institucija dugog trajanja u cijeloj pokrajini, u prvom redu česte i male biskupije i župne zajednice, središta bratovština, crkve i svetišta u čijoj se umjetničkoj opremi, mogu otkriti istorijske slojevitosti Dalmacije i složene stvarnosti. Pokazalo se da su upravo biskupije i njihove katedrale postale pozornice na kojim se gradio identitet preko svetih zaštitnika, lokalnih svetaca i kulta relikvija”- kazala je između ostalog Horvat-Levaj.
Don Robert Tonsati govorio je o samom pojmu sveca zaštitnika i kultu relikvija.
,, U dijelu iz knjige Šematizam Kotorske biskupije iz 1907. godine se navodi da je nasornik katedralne crkve i glavni patron grada i Biskupije je Sveti Tripun mučenik, čije su svete relikvije čuvaju u katedralnoj crkvi. Sveukupnog kraljevstva Dalmacije patron Sveti Jeronim najuzvišeniji naučitelj crkve. Blaženi Gracija Kotorski iz reda pustinjačkog Svetog Avgustina ukras Kotorske biskupije, čije sveto tijelo se čuva u Mulu na oltaru koji je njemu posvećen u župnoj crkvi i uživa trajno posjećivanje naroda. Dakle tri patrona su naglašena u Šematizmu. Kult ili štovanje svetaca je čast ili vjera koju vjerni puk u crkvi iskazuje, onima koje je crkva uzdigla na čast oltara. Svetački kult poznat je još od prvih hrišćanskih vremena, imao je snažnu evoluciju kroz istoriju koja se odrazila ne samo na vjersku praksu, misao i teologiju, već i na cijelu hrišćanski umjetnost, a time i na svijetsku umjetnost”- kazao je don Robert Tonsati.
Recezentkinja knjige Sanja Cvetnić, istakla je da se akademik Radoslav Tomić, kroz višedecenijska istraživanja, neprestano spoticao o temi svetaca zaštitnika.
,, To za njega nije bila prepreka već uočeni fenomen u kojem vidi da u svim katoličkim zajednicama pod Mletačkom vladavinom, postoji identitetsko ljepilo oko kojega se plete život grada, svečanosti. Ova knjiga je zapravo spomenik jednom velikom iskustvu koje je dovelo do toga da se jedan veliki prostor od Krka do Kotora od sredine 16. do početka 19. vijeka, ispita kroz fenomen podizanja novih oltara i likovnih dijela. Knjiga je organizovana po poglavljima koja kreću od sjevera do juga, nakon Sjevero-jadranskih otoka, slijedi poglavlje Dalmacija od Zadra do Dubrovnika, Dubrovačka republika, Boka Kotorska. Autor u analizi ističe istorijske umjetničke komponente”- navodi Cvetnić.
Autor knjige akademik Radoslav Tomić je kazao da je u Boki uvijek bilo sveštenika, koji su imali senzibilitet prema likovnim djelima.
,, Sjetio bih se biskupa Butorca, don Gracije Jovanovića koji je naručio slike za crkvu Svetog Eustahija, don Gracija Brajkovića koji je uredio muzej na Gospi od škrpjela, najneobičnijeg među njima- don Branka Sbutege koji se razumio u sve vrste umjetnosti, pa do Don Antona Belana koji je razumnošću i strpljivošću ućinio puno. U sadašnjoj generaciju zasigurno ima sveštenika koji će nastaviti u tom smjeru, koji će upravo u likovnim delima nalaziti fenomene preko kojih se mi približavamo Bogu kao i kroz molitvu i ispovjed. Knjiga je nastala iz moje potrebe da pokušam protumačiti ulogu likova svetaca u likovnim djelima”- objašnjava Tomić.
On je za kraj istakao da mu je velika čast što će u četvrtak u Splitu biti proglašen za počasnog člana Bokeljske mornarice.
Promociji su između ostalih prisustvovali i veleposlasnik Republike Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić, generalna konzulica Republike Hrvatske u Kotoru Jasminka Lončarević, kotorski biskup mons. Ivan Štironja i predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Zvonimir Deković .
Tekst i foto: Tamara Vuković