Kultura
TRIBINA POVODOM 160 GODINA OD UBISTVA KNJAZA DANILA I PETROVIĆA NJEGOŠA
Tribina povodom 160 godina od ubistva crnogorskog knjaza Danila I Petrovića Njegoša, u organizaciji Matice crnogorske i Opštine Kotor, održaće se večeras u 19 sati na Pjaci od kina.
Govoriće: predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović, potpredsjednik Opštine Kotor Nenad Vukadinović, istoričar Živko Andrijašević i publicista Momčilo Šaletić.
Medijatorka programa biće Jasna Jeknić-Stijović
“Nakon atentata 12. avgusta 1860. godine u Kotoru, knjaz Danilo I Petrović Njegoš preminuo je narednog dana. Ovaj crnogorski državnik i reformator, zastupnik je crnogorske nacionalne ideje, koja Crnu Goru uključuje u političku stvarnost tadašnje Evrope. On je Crnom Gorom upravljao svega devet godina, ali se za to kratko vrijeme u njoj dogodilo mnogo toga istorijski bitnog, što će duboko obilježiti njenu budućnost.
Njegujući kulturu sjećanja crnogorske nacije i društva, Matica crnogorska je u svojoj izdavačkoj djelatnosti posebnu pažnju posvetila knjazu Danilu objavljujući tri zapažene knjige: Ubiše knjaza, Momčila Šaletića, zatim Politički spisi knjaza Danila Petrovića Njegoša, koje je priredio Živko Andrijašević i knjigu Saše Brajović Portreti knjaza Danila I Petrovića Njegoša” – navodi se u propratnom tekstu koji nam je proslijeđen.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Sport
ONE RUN HERCEG NOVI OKUPLJA 1.000 TRKAČA IZ 23 DRŽAVE SVIJETA
Ekonomija
JOKIĆ: MODERNIZACIJA SISTEMA OMOGUĆAVA BOLJU NAPLATU POREZA, KOMUNALIJA, BORAVIŠNE TAKSE
Društvo
LIJEPE VIJESTI IZ RIJEKE ŠKURDE - STIGLI GUŠČIĆI
Društvo
ZU KLINIČKO-BOLNIČKI CENTAR KOTOR: OBAVJEŠTENJE O ORGANIZOVANJU TEMATSKIH AMBULANTI
Društvo
JAVNA TRIBINA: STANJE ŽIVOTNE SREDINE U LOKALNOJ ZAJEDNICI – MJEŠTANI STOLIVA I PRČANJA IZNIJELI PROBLEME
Mali Oglasi