Kultura
SUSRET PLJEVLJAKA U KOTORU: ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE DR MARIJE TERIĆ, OTVORENA IZLOŽBA SLIKA OLGE KOPEINE
Udruženje Pljevljaka u Kotoru organizovalo je sinoć u poslovnom centru „Vukšić“ promociju knjiga “Putevima beskraja” i “Fantastica Montenegrina“ dr Marijane Terić i izložbu likovnih radova Olge Kopeine u okviru programa „Susret Udruženja Pljevljaka u Kotoru, prijatelja Pljevljaka i Pljevalja“.
Direktorica biblioteke “Stevan Samardžić” Pljevlja, Đina Bajčeta, govorila je o biografiji i stvaralaštvu dr Marijane Terić.
,,Ona je autorka oko 60 naučnih, stručnih radova, urednica i recenzentkinja više izdanja. Učesnica je brojnih međunarodnih konferencija, a objavljuje i radove za više stručnih, naučnih časopisa. Oblasti njenog interesovanja su književna fantastika, postmodernizam i komparatistika. Objavila je i četiri naučne monografije. Unutrašnja strana vremena objavljena je 2016. godine na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost i predstavlja veliki doprinos nauci o književnosti, naročito kada je u pitanju proučavanje postmoderne fantastične proze na južnoslovenskim prostorima. Književne opservacije objavljuje 2020. gdoine kao izdanje hrvatsko-crnogorsko društva prijateljstva Croatica Montenegrina. Sabrana je od višegodišnjeg autorkinog istraživačkog rada na polju fantastike. Monografija Putevima beskraja objavljena je 2021. godine i predstavlja recepciju jugoslovenske fantastične proze, pruža orginalan naučni doprinos koji je važno prezentovati, sadrži pažljivo izabran predmet istraživanja jasno definirane ciljeve, te birani metodološki pristup. Monografija Fantastika Montenegrina objavljena je ove godine i predstavlja izbor crnogorskih fantastičnih priča druge polovine 20. vijeka i prvi izbor priča takve vrste u Crnoj Gori u kojoj je zastupljeno 19 priča od 13 autora, koji su rođeni u Crnoj Gori ili stvaraju u okvirima crnogorske književnosti“, rekla je Bajčeta.
Autorka, dr Marijana Terić, je istakla da je ovo njeno prvo predstavljanje u Kotoru.
,,Fantastika u Crnoj Gori je još uvijek u nekoj fazi recepcije, a nadam se da će kroz ovakva predstavljanja ona zaista doživjeti i veliku popularnost. Kada govorimo o fantastici u literaturi, nju nije moguće odvojiti od realnosti, jer predstavlja poseban oblik književnog ili umjetničkog izražavanja koji uključuje logiku i maštu. Ona oslobađa našu imaginaciju i omogućava svima nama da uronimo u jedan prostor književnog svijeta u kojem je sve bezgranično i gdje ne postoji vrijeme. Fantastika omogućava svakom čitaocu putovanje kroz prošla, sadašnje i buduće vrijeme, kao i nesputanu slobodu kreiranja raznih asocijacije i povezivanje sa nekim drugim umjetničkim djelima. Kao što je Dostojevski rekao nema veće fantastike od realnosti, to je upravo i suština, da fantastika počiva na realnosti i omogućava nam da kroz jedan drugačiji, nadprirodni svijet koji postoji u nama, izlazimo na drugačiji, nov način i iz tog svijeta sagledamo postojeći svijet. Fantastična literatura ne može postojati bez alternativnih svjetova“, navela je Terić.
Nakon promocija knjiga, otvorena je i izložba slika Olge Kopeine.
Direktor umjetničke galerije “Vitomir Srbljanović” u Pljevljima, Belis Pojatić, je naglasio da se ta ustanova kulture uvijek rado odazove pozivu Udruženja Pljevljaka u Kotoru.
,,Svi imamo taj dug prema zavičaju. Rodno mjesto možemo da napustimo, ali ono iz nas nikada ne može da ode i uvijek ga nosimo sa sobom. Slikarka Olga Kopeina je od prije četiri godine stanovnica Pljevalja. Izložena su 34 njena djela, a inspiraciju joj pruža mjesto gdje živi. Obično koristi tehniku ulje na platnu, a osim pejzaža, slika i djelove urbanih sredina i mrtvu prirodu“, pojasnio je Pojatić.
Nakon otvaranja izložbe uslijedio je kulturno-zabavni program i druženje uz muziku iz Pljevalja.
Tekst i foto: Tamara Vuković