Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

19.07.2022
449

PROMOCIJA KNJIGE ŽELJKA BRGULJANA-U IME SADAŠNJOSTI NE ZABORAVLJA PROŠLOST DOSTOJNU DIVLJENJA

Promocija knjige Željka Brguljana „Zbirka moderne i suvremene umjetnosti svetišta Gospe od Škrpjela na otoku pred Perastom“ priređena je sinoć u crkvi Svetog Pavla u Starom gradu.

“Smisao knjige je obrada i vrednovanje jedne od zbirki škrpjelskog svetišta. To je zbirka moderne i savremene umjetnosti. Nastaala zbog privrženosti mjestu. Mjesto nije samo vjersko, nego i kulturno-identitetsko uporište Boke. Ono je nešto između zavičajne i zadužbinske zbirke”, kaže dr sci Ivana Mance, urednica knjige.

Kako navodi, u zbirci su sabrana djela amatera i profesionalnih umjetnika.

“Svako djelo je okupljeno zahvaljujući zajedničkom nazivu, a to je emotivna vezanost za mjesto. Zbirka nije skup pojedinačnih umjetničkih djela, nego i jedan cjeloviti fenomen, socio-kulturni tekst koji sam po sebi priča jednu priču, govori o razlozima i procesima svog nastanka. U njoj se nalazi oko osamdesetak djela od blizu 66 umjetnika”, ističe Mance.

Tekstovi umjetnika su, kaže, nastajali tridesetih, 60-ih, 70-ih i 80-ih godina, a ima i novomilenijumskih.

“Ova zbirka prvenstveno govori o silnicama privlačnosti mjesta koje u svoju orbitu može privući jedan tako širok raspon generacija, ljudi različite nacionalnosti, porijekla, životnih priča. Vjerujem da će se ta zbirka i nadalje dopunjavati. Sve što Željko napiše, pa tako i ovo, uvijek je utemeljeno u izvorima i literaturi. Uvijek je napisano na visokom nivou jezičkog stila”, ocjenjuje Mance.

O knjizi je govorila i Ljiljana Zeković, istoričarka umjetnosti, muzejska savjetnica i likovna kritičarka.

“U širem smislu, ovdje je riječ o kulturnoj baštini Crne Gore. U uvodnom dijelu monografije Brguljan iskazuje poštovanje i zahvalnost monsinjoru don Srećku Majiću koji je dao podršku i prepoznao ga kao vrijedan projekat. U poglavlju Plovidba do školja prisutna je nostalgična nota, emotivan odnos autora prema rodnom kraju, koji nas kroz misteriju prohujalih vremena upoznaje sa legendarnim ostrvima i Perastom koji danas doživljava svoje uskrsnuće zahvaljujući onima koji su mu dali novi život, koji u ime sadašnjosti ne zaboravljaju prošlost dostojnu divljenja”, navodi Zeković.

Kako naglašava autor, rad na knjizi predstavljao je za njega veliko zadovoljstvo, ne samo zbog toga jer je škrpjelsko svetište svakom Bokelju u srcu, već i zbog samog karaktera zbirke.

“Za razliku od muzejskih zbirki, ova zavjetna svakom znatiželjnom istraživaču svojom raznovršnošću, velikim vremenskim rasponom formiranja koje još uvijek traje, varirajućim kvalitetom radova, te efektom iznenađenja, rezultira istraživačkim veseljem, pa i uzbuđenjem. Ipak, nije bilo sasvim lako klasifikovati radove, podijeliti ih prije svega po kvalitetu i u rasponu izuzetnih likovnih djela do onih gotovo suvenirskog karaktera. Ova kolekcija je živo biće koje raste i razvija se i za 50 ili 100 godina će ova knjiga biti nekom novom istraživaču tek polazište za njegov rad. Radni boravci na ostrvu Gospe od Škrpjela ostali su mi u posebnom sjećanju zbog atmosfere na ostrvu, a takođe i lijepe saradnje sa peraškim župnikom i upraviteljem svetišta don Srećkom Majićem, veoma zaslužnim za očuvanje kulturne baštine Perasta”, poručuje autor.

Recezenti knjige bili su Tonko Marojević i Nikola Albanež.

Dizajner je Mario Aničić.

Program je vodila Jasmina Bajo.

U muzičkom dijelu programa nastupila je Anja Radonjić na gitari, studentkinjaInstituta „Musicale Ludigi Boccherini“, Lucca. Izdavači knjige su  NIP „Gospa od Škrpjela“ Perast i autor.

Promociji je prisustvovao predstavnik Konzulata Republike Hrvatske u Kotoru, Zlatko Kožuhar.

Tekst: Irena Mačić

Podijeli na: