Kultura
PREPORUKE ZA ČITANJE IZ KNJIŽARE SO (01.08.2026.)
U današnjem izdanju Preporuka za čitanje, rubrike koju Radio Kotor uređuje u saradnji s hercegnovskom Knjižarom So, čućemo preporuke za knjige iz žanrova prave ili lijepe književnosti, popularne književnosti, memoarske proze i knjiga za djecu.
Pazimo...
U godini pred Olimpijske igre u Sarajevu, u kojoj je Šibenki bilo pokradeno prvenstvo, Danilo Kiš objavio Enciklopediju mrtvih a Bajaga svoj prvi album, s17-godišnji Miljenko Jergović luta gradskim ulicama, obilazi knjižare i klubove, opsesivno čita novine i sluša pank i rok. To je vrijeme u kom niko još ne sluti katastrofu koja će započeti nepunih deset godina kasnije. U knjizi 1983. Jergović rekonstruiše duh Sarajeva 80-ih kroz intimni portret jedne godine. Ovo nije knjiga o velikim istorijskim događajima, već emotivno bogata rekonstrukcija svakodnevice kasne Jugoslavije i još jedna potvrda Jergovića kao izuzetnog hroničara njenog kulturnog i emocionalnog pejzaža. Izdavač je Booka.
KGBT+ roman je Viktora Peljevina, najpoznatijeg živog ruskog pisca nove generacije, poznatom po romanima Omon Ra, Život insekta, Čapajev i Praznina, Generacija P... Junak ovog romana specifična je vrsta muzičke zvijezde budućnosti, a zaljubljen je u djevojku koja je android. Kod mladih ruskih naraštaja Peljevin je brzo stekao harizmu lucidnog, ciničnog proroka postsovjetske epohe, a književni kritičari su istakli njegovu sklonost prema postmodernizmu i apsurdu, kao i uticaj ezoteričkih tradicija i satirične naučne fantastike na njegovo stvaralaštvo. Izdavač je Lom.
Geteovo remek-djelo i jedno od najvećih dostignuća njemačke književnosti, Faust je evokacija priče o legendarnom njemačkom alhemičaru. U pitanju je jedan od temeljnih mitova zapadnog svijeta. Polazeći od klasične priče o čarobnjaku, alhemičaru, koji u zamjenu za tajanstvena znanja prodaje dušu đavolu, Gete prevazilazi vremenski jaz između srednjovjekovne priče i čovjeka evropske modernosti. Geteov je Faust monumentalni lik, smioni čovjek koji izaziva lukavog Mefistofela. Snažna raznovrsnost Geteovog genija u ovom je djelu stvorila neke od najljepših i najvrijednijih mjesta u cjelokupnoj svjetskoj književnosti. Izdavač je Kosmos.
Dokle god rastu limunovi Zulfe Katuh je dirljiv, potresan, na trenutke jeziv roman, ali takva je stvarnost u kojoj žive njegovi junaci. Koliko god mračno izgledala Sirija viđena Seliminim očima, autorka nam poručuje kako je nastojala da u svaku stranicu, svaki red, svako slovo utkam po jednu poruku. Ta poruka je nada. Proza Zulfe Katuh dirljivo oslikava portret prve ljubavi ali i cijenu revolucije. Ovo je knjiga godine po ocjeni njujorške Gradske biblioteke. Izdavač je Laguna.
Crveni kofer je intimna dnevničko-esejistička knjiga Lane Bastašić. Kroz fragmente svakodnevnih susreta, autorka hrabro preispituje teme nomadizma, otuđenosti i gubitka uporišta u tuđini. Knjiga nadilazi klasičan privatni dnevnik i postaje univerzalna hronika o identitetu stranca, o krhosti tijela koje stari, o ženskoj solidarnosti i književnosti kao prostoru apsolutne slobode i jedinom načinu da se preživi stvarnost. Izdavač je Booka.
Henri Kisindžer (1923-2023), bio je američki političar i diplomata jevrejskog porijekla. Igrao je važnu ulogu u američkoj politici, na poziciji državnog sekretara od 1969. do 1977. Dobitnik je Nobelove nagrade za mir. Bio je zagovornik realne politike u međunarodnim odnosima. Bitno je doprinio popuštanju zategnutosti u odnosima SAD sa Sovjetskim Savezom i Kinom tokom 1970-ih, i smirivanju izraelsko-arapskih tenzija – čitamo u dvotomnim Memoarima Henrija Kisindžera. Izdavač je Vjesnikova pres agrencija.
Slikovnica Odlepi se! – Priča o zurenju u telefon autorke Elisende Roke, bavi se problemom pretjerane upotrebe ekrana u savremenom životu. Namijenjena je predškolcima uzrasta od 3 do 6 godina. Kroz duhovite stihove i rime, knjiga na djeci blisak način kritikuje neprekidno skrolovanje ekrana i propuštanje stvarnih trenutaka. Ova slikovnica pomaže najmlađima da kroz zabavnu priču prepoznaju važnost balansiranja tehnologije i stvarnog svijeta. Izdavač je Laguna.
Na kraju podsjećamo da se na fejsbuk stranici Knjižare So mogu pročitati sve izdavačke informacije i freške knjižarske novitade.
Pogledajte još
Najnovije vijesti
Kultura
TRADICIJA KARNEVALA DIO DUŠE GRADA - ODRŽAN ČETVRTI RAZGOVOR SVJEDOCI JEDNOG VIJEKA
Kultura
PROGRAM XL FESTIVALA GRAD TEATAR ZA NEDELJU 02. AVGUST
Kultura
PREPORUKE ZA ČITANJE IZ KNJIŽARE SO (01.08.2026.)
Društvo
SVJETSKA NEDELJA DOJENJA
Kultura
KOTORART: FILM O SAVJESTI I PROMOCIJA KNJIGE O DJELU I ŽIVOTU DON BRANKA SBUTEGE
Mali Oglasi