Kultura
PREPLITANJEM STAVOVA, ISKUSTAVA I ZNANJA DO KVALITENIJIH POZORIŠTA I PREDSTAVA ZA DJECU I MLADE
Devetog festivalskog dana, u prijepodnevnim časovima, u prostoru Kreativnog haha (zgradi Starog zatvora) održan je okrugli sto na temu ''Od malih nog(u): Pozorište za 11+: teme, forme, multimedijalnost'', na inicijativu regionalne platforme ''Od malih nog(u)'' koja se bavi razvojem i afirmacijom pozorišta za djecu i mlade. Moderatorka je bila dramaturškinja Tijana Grumić, između ostalog i zastupljenica ove regionalne platforme, koja je i iznijela uvodnu riječ.
Regionalna platforma ''Od malih nog(u)'', odlučila je da, kako ističe Grumićeva, započne istraživanje koje se tiče potreba publike uzrasta 11+, smatrajući da je uzrast ranog tinejdžerkog doba mahom zapostavljen u repertoarskim politikama zemalja Balkana (u ovom slučaju Crne Gore, Srbije i Hrvatske). „Cilj i namjera ovog istraživanja jeste da napravimo priručnik za umjetnike i umjetnice'', naglasila je Tijana Grumić.
Razgovoru su prisustvovali psihološkinja Marija Backović, rediteljka Sonja Petrović i dramaturškinja Ana Pletikosa ispred platforme ''Od malih nog(u)'', kao i producentkinja Jelena Odalović, dramaturškinja Milana Matejić i glumac i scenarista Dejan Đonović i glumci Danilo Brakočević i Toni Leaković.
Razgovor je tekao u smjeru pronalaženja razloga zbog kojih pozorišta za djecu i mlade u regionu ne funckionišu na kvalitetan način. Diskutovalo se i o samim uzrocima problema koji utiču na nedostatak predstava za djecu i mlade, nezainteresovanost publike toga uzrasta za pozorište, kao i nepoštovanje naznačenog starosnog uzrasta za gledanje predstava od strane gledalaca. Diskusija je bila fokusirana na primjere dobre i loše prakse najprije u Crnoj Gori, Srbiji i Hrvatskoj, gdje učesnici okruglog stola imaju najviše iskustva u radu, ali i širom Evrope.
Veliki dio razgovora vodio se na temu određivanja uzrasta za koji je određena predstava preporučena, odnosno da li pozorišta nakon što uđu u proces stvaranja predstave odluče za koji je uzrast ona namijenjena, ili na samom početku odrede uzrast za koji će predstava biti namijenjena, pa u skladu sa tim produkcijskim planom počnu da rade na predstavi.
Učesnici okruglog stola su se usaglasili oko dvije stvari – da pozorištima na prostoru pomenute tri države u strukturi zaposlenih fali struka pedagoga, kao i da je neophodno raditi na uvezivanju rada pozorišta sa obrazovnim ustanovama – vrtićima i školama.
PR služba Kotorskog festivala pozorišta za djecu