Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

05.04.2023
516

PREDSTAVLJEN NAUČNO STRUČNI ČASOPIS KOTORSKI ZBORNIK

Novi naučno-stručni časopis Kotorski zbornik, u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Boki Kotorskoj, predstavljen je sinoć u crkvi Svetog Duha.

Prisutne je pozdrvila glavna urednica Kotorskog zbornika i predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Boki Kotorskoj, Marija Mihaliček.

,,Predstavljamo prvi broj  časopisa za promociju prirodne i kulturne baštine Boke Kotorske za 2022. godinu. U nastojanju da se kao dio Matice hrvatske naš ogranak približi velikoj i plemenitoj ideji koju Matica hrvatska već 180 godina sprovodi, osmjelili smo se na ovaj korak. Bio je to zahtjevan zadatak, ali i veliki izazov da se ideja pretoči u djelo. Dobra reakcija onih kojima sam predstavila ideju o pokretanju naučno-stručnog časopisa na samom početku je djelovala stimulativno. Prvi broj Kotorskog zbornika smo, povodom 10-togodišnjice smrti posvetili sjećanju na istaknutog naučnika Miloša Miloševića,  a obrađene su teme iz istorije, kulturne istorije, duhovnog i materijalnog kulturnog nasljeđa Boke Kotorske, sa naglaskom na svjedočanstva kulturnog i vjerskog identiteta Hrvata iz Boke Kotorske”, kazala je Mihaliček.

O časopisu je govorila Stanislava Slavica Stojan, članica glavnog odbora Matice hrvatske i predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Dubrovniku.

,,Zbornik sadrži naučne i stručne radove, prozu, kao i prikaze knjiga tematski povezanih sa Bokom. Riječ je o 25 stručnih radova, dok 26. predstavlja izvještaj predsjednice o radu ogranka. Pažnju privlači, ne samo broj radova, nego i njihova tematska raznovrsnost. Oni dolaze iz društvenih i humanističkih područja, istorije, umjetnosti, demografije, književnosti, jezika, religiologije, istorije brodogradnje, ali prije svega, svi ti radovi govore o identitetu ovog prostora. Veliki broj njih je od sakralnog i religiološkog značaja”, navodi Stojan.

Pismo članice redakcije, Lovorke Čoralić, pročitao je Slavko Dabinović.

,,Kotorski zbornik je vrijedna publikacija koja promišljeno objedinjuje radove niza autora koji se bave obradom društveno-humanističkih tema i baštinom ovog kraja. Ovo je prvi broj koji sadržajem i tekstovima djeluje vrlo impresivno. Veliki broj objavljenih radova odnosi se na raznovrsne teme iz prošlosti Boke. Tako su, između ostalih, obrađene teme poput, prisutnosti glagoljice u Kotorskoj biskupiji, brodograditeljske veze između Kotora i Korčule, kotorski iseljenici u bratovštini Svetog Juraja i Tripuna u Mlecima, euharijski kongres na Mulu 1939. godine, hodočašća na svetištu Gospe od Škrpjela”, navodi se, između ostalog, u pismu Čoralić.

Radove iz Kotorskog zbornika predstavile su Vesna Čučić i Jasminka Grgurević.

Čučić je govorila o radovima autora iz Crne Gore među kojima su: Anita Mažibradić, Jasmina Bajo, Marija Starčević, Robret Tonsati, Jasminka Grgurević, dr Tatjana Koprivica, Ana Vuksanović i Željko Starčević.

,,Po raznolikosti tema kvalitetno prezentovanih, lijepo oblikovan i sa prijateljskim grafičkim dizajnom, ovo je zaista časopis za promociju kulturne, istorijske i prirodne baštine Boke”, poručila je ona.

Grgurević je govorila o radovima autora iz Hrvatske, među kojima su: Grozdana Franov Živković, Lovorka Čoralić, Vesna Čučić, Mario Katić, Željko Brguljan, Stjepan Sučić, Slavica Stojan i Domagoj Vidović.

,,Pred nama je prvi broj časopisa čiji je cilj između ostalog, povezivanje istraživačkih rezultata i podataka o ovom malom, ali ipak jedinstvenom prostoru, te ukazivanje na značaj tih veza, kao i na neophodnost transdisciplinarnog širenja istraživaćkih krugova, u cilju stvaranja klime u kojoj će opstati i razvijati se svi oni koji se bave ovim prostorom”, kazala je Grgurević.

Moderatorka programa, Jasmina Bajo, podsjetila je da je Ogranak Matice hrvatske  u Boki Kotorskoj utemeljen na Osnivačkoj skupštini 2017. godine.

,,Ima za cilj očuvanje, afirmaciju i promociju kulturnog nasljeđa Hrvata u Boki, što je u skladu sa misijom Matice hrvatske iz Zgreba, koja od svoje davne 1892. brine o nacionalnom i kulturnom identitetu hrvatskog naraoda”, podsjetila je Bajo.

U muzičkom dijelu programa učestvovale su Pina Bubanja i Bruna Matijević.  

Kotorski zbornik je štampan uz finansijsku podršku Središnjeg Državnog Ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Matice hrvatske iz Zagreba.

 Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: