Kultura
POČEO PROGRAM RADIONICA MULTIMEDIJE U BIBLIOTEKAMA
JU Kulturni centar „Nikola Đurković” Kotor/Gradska biblioteka i čitaonica danas i sjutra organizuju radionice za bibliotekare pod nazivom “Multimedije u bibliotekama”, u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra.
Na početku programa koji je počeo sa realizacijom jutros, prisutne je najprije pozdravila bibliotekarska savjetnica Gradske biblioteke i čitaonice Jasmina Bajo, koja je tom prilikom podsjetila da se radionica realizuje u okviru projekta “Unaprjeđenje znanja i vještina bibliotekara u oblasti digitalizacije – od slike do pretraživosti”.
,,Ove radionice predstavljaju posljednju aktivnost projekta koji se finansira kroz Međunarodni fond za pomoć kulturi i obrazovanju za 2021. godinu Ministarstva spoljnih poslova SR Njemačke, Goethe-Instituta u Beogradu i drugih organizacija koje djeluju na polju spoljne kulturne i obrazovne politike”- navela je Bajo.
Radionicu vodi bibliotekarska savjetnica Mirjana Nešić -bibliotekarka na Beogradskoj politehnici (dio Akademije tehničkih strukovnih studija Beograd).
,,Svjesni smo važnosti digitalnih tehnologija i ne postoji sfera života u kojoj nisu zastupljene. Kada su se pojavile elektronske knjige i video igrice bibliotekari su se zabrinuli da će se biblioteke zatvoriti i da će se pretvoriti u muzeje knjiga. Međutim, iako je elektronska knjiga u jednom trenutku dobila zamajac, ipak nije preuzela primat. Tako je elektronska knjiga doživjela ekspanziju, ali ipak - više u naučno-stručnom radu jer se lakše pretražuje i dijeli. Kada govorimo o čitanju uopšte, statistički podaci pokazuju da ljudi manje čitaju 'fizičke knjige', ali se isto tako dosta generalno više čita. Suština čitanja se promijenila, u smislu da više nije linearna, već da imamo takozvana hipertekstualna čitanja”- navodi Nešić.
Radionicama prisustvuju predstavnici gradskih biblioteka iz Herceg Novog, Tivta i Kotora, kao i bibliotekari iz Biblioteke Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor, Biblioteke Pomorskog fakulteta i Muzeja grada Perasta.
Tokom radionica je predviđeno da se polaznici upoznaju sa najčešćim formatima i programima za multimedije, kao i sa načinom funkcionisanja digitalnih alata, servisa, platformi i aplikacija (u slobodnom pristupu) koji mogu na razne načine biti korišćeni u biblioteci.