Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

02.06.2021
536

POČELA REALIZACIJA PROJEKTA SYNERGY – AFIRMACIJA MUZIČKOG STVARALAŠTVA I BOGATOG KULTURNOG NASLJEĐA REGIONA

Prvi sastanak predstavnika svih partnerskih festivala na evropskom projektu #synergy održan je večeras u  Crkvi Sv. Duha u Starom gradu.

U pitanju je konferencija evropskog projekta #synergy: Sharpening the capacities of the classical music industry in the Western Balkans (Jačanje kapaciteta industrije klasične muzike na Zapadnom Balkanu), podržanog od strane Evropske Unije (EU) u okviru programa Kreativna Evropa.

Prisutnima su se obratili: državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Milica Kadović-Đorojević, predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić, Milena Ražnatović, koordinatorka deska Evropa u Crnoj Gori, direktor  KotorArt Don Brankovih dana muzike Ratimir Martinović, Dora Ružjak Podolski (intendantica, Dubrovačke ljetnje igre - Hrvatska), Darko Brlek (direktor Ljubljana festival - Slovenija), Denis Bizgha (projektni menadžer Vox Baroque festival - Albanija), Besa Luzha (menadžerka festival, Chopin PianoFest - Kosovo), Jelena Janković – Beguš (programska menadžerka i producentkinja, Centar beogradskih festivala - Srbija).

Prema riječima Sare Lakičević, portparolke Međunarodnog festivala KotorArt, projekat “Synergy - Jačanje kapaciteta industrije klasične muzike na Zapadnom Balkanu” je podržan od strane Evropske Komisije kroz program Kreativna Evropa što je prvi put da jedna organizacija iz Crne Gore dobije priliku i povjerenje Evropske Unije da bude nosilac projekta podržanog u okviru ovog programa.

“Ovaj evropski projekat saradnje iniciran je od strane KotorArt Don Brankovih dana muzike, a kao partnere okuplja neke od najvećih festivala umjetničke muzike u regionu,kao što su: Centar beogradskih festivala, Dubrovačke ljetnje igre, Ljubljana Festival, Vox Baroque festival iz Albanije i Chopin PianoFest sa Kosova” – objašnjava Lakičević.

Kako navodi Kadović-Đorojević KotoArt jeste festival koji uživa visoko pozicionirani status na kulturnom planu Crne Gore.

“Manifestacija od posebnog značaja koja ove godine proslavlja i svoj značajan jubilej - 20 godina postojanja. Jedan od segmenata KotorArt Don Brankovih dana muzike jeste segment posvećen umjetničkoj muzici. Pažljivo priprema programske sadržaje kojima obuhvata afirmisane umjetnike i promišlja o ulozi i mjestu muzike u društvu. Jedan od ključnih faktora uspješnosti festivala, pored entuzijazma organizatora, sigurno je i vjerna publika čija brojnost uveliko nadilazi prosječnu posjećenost sličnih manifestacija u Crnoj Gori. Sve to je uticalo da se ovaj festival saživi sa gradom, da postane podrazumijevajuća činjenica njegovog savremenog razvoja i da bude jedna od ključnih činjenica u procesu definisanja onog mediteranskog urbaniteta” – ocjenjuje Kadović-Đorojević.

Prema njenim riječima, evropski projekat saradnje “Synergy” je prvi među projektima koji je podržan od strane Evropske Komisije kroz program Kreativna Evropa.

“Okupljanje oko zajedničke ideje udruživanja najvećeg festivala umjetničke muzike u regionu je poduhvat koji sa sobom nosi sinergiju, razmjenu i prožimanje iskustava, znanja i umjeća. Povezivanje kulturnih poslenika koji se bave organizacijom festivala, podsticanje autora da stvaraju nova djela, promocija mladih muzičara - samo su dio ciljeva projekta koji će se u naredne 3 godine odvijati u Sloveniji, Albaniji, Hrvatskoj, Srbiji, na Kosovu i u Crnoj Gori. Crna Gora je dobila priliku da kroz podršku EU to podsticanje svojih  kreativnih potencijala doprinese stvaranju novih umjetničkih ostvarenja koja će predstavljati refleksiju različitih kulturnih baština našeg regiona kao doprinos mozaiku kompleksnog evropskog identiteta” – ističe Kadović-Đorojević.

Kako navodi, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je jedan od činilaca projekta, a KotorArt Don Brankovi dani muzike imaće punu podršku resornog ministarstva.

“Trudićemo se da ta podrška bude sve veća” – ističe Kadović-Đorojević.

Dobrodošlicu prisutnima (učesnicima u projektu) poželio je predsjednik Jokić.

“Veliko mi je zadovoljstvo da vam u ime Opštine Kotor i u svoje lično ime poželim dobrodošlicu u naš grad, da izrazim posebno zadovoljstvo što iz Kotora od strane KotorArta i Don Brankovih dana muzike ponovo počinje jedno regionalno okupljanje. Ono što mene posebno raduje u ovom trenutku jeste čijenica, kako je i ranije KotorArt uspjevao da poveže različite države, gradove, festivale i ljude, da je danas to prepoznato od strane najvećih organa EU, podržano kako strukturno tako i finansijski, te da imamo jedan ovakav projekat koji se otvara.

Manifestacije i festivali koji su danas formalno povezani ovim projektom ne čine konačnu i zbirnu listu svega onoga što će biti u završnici ovog festivala kada budemo imali tu privilegiju da vidimo rezultat i da vidimo nove kompozicije, njihovo izvođenje. Vjerujem da će kompletan Zapadni Balkan ili  ono što se naziva regionom Zapadnog Balkana biti dio ovog projekta. Kroz KotorArt i kroz ovaj projekat dodatno podržava i potencira ono što je inače politika i opredjeljenje grada Kotora, a to je međunarodno i regionalno povezivanje. Zbog toga mi je posebno drago da vas vidim sve večeras ovdje. Moram da naglasim da posebnu ulogu u onome što je razvoj našeg grada i što je saradnja našeg grada sa ostalim gradovima, čini upravo saradnja sa gradom Dubrovnikom i nadam se ubuduće sa Dubrovačkim ljetnjim igrama i sa gradom Beogradom i svima onima što predstavljaju beogradske festivale” – ističe Jokić.

Prema njegovim riječima, Kotor je prepoznat po KotorArtu i Don Brankovim danima muzike i drugim segmentima tog festivala.

“Zbog toga će Opština Kotor uvijek stajati uz ovaj festival, stvarati mogućnosti da se dodatno unaprijedi, čak i u ovako teškim i izazovnim vremenima za sve nas. I ono što me posebno raduje jeste da je upravo ista ta namjera, potreba, želja iskazana i od strane Vlade Crne Gore i od strane Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta Crne Gore, te se zbog toga nadam da će upravo ova dvadeseta godišnjica festivala donijeti mogućnost da festival i formalno ima jednu značajnu dugoročniju podršku i rješavanje svega onoga što je bilo opterećenje za ovaj festival u prošlosti” – poručuje Jokić.

Kako navodi Ražnatović, program Kreativna Evropa je najveći fond EU kojim se pospješuju aktivnosti iz oblasti kulture.

“Projekat Synergy je jedan od 13 projekata koji su dobili podršku na osnovu konkursa za projekte saradnje na Zapadnom Balkanu u konkurenciji od preko 330 aplikacija. Crnogorske institucije i organizacije koje se bave kulturnom i kreativnom djelatnošću učestvovaće u sedam od ovih 13 projekata čime će poboljšati sopstvene kapacitete i aktivnosti, a istovremeno doprinjeti promociji i popularizaciji samog programa” – kaže Ražnatović.

Projekat Synergy, navodi ona, od velike je važnosti za afirmaciju muzičkog stvaralaštva i bogatog kulturnog naslijeđa uključenih podneblja.

“Doprinjeće izgradnji i podizanju kapaciteta kod talentovanih profesionalaca koji se bave klasičnom muzikom. Saradnjom sa referentnim festivalima iz regiona postićiće se bolja vidljivost aktivnosti, razmjena programa i mobilnost umjetnika o čijem smo značaju svjedočili u prethodnim mjesecima koje je obilježila pandemija, budući da je ovaj sektor bio pod posebno negativnim uticajem. Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta koordinira programom Kreativna Evropa od 2014. godine i posredstvom Deska za Kreativnu Evropu mi se trudimo da radimo na afirmaciji potencijala koje ovaj program nudi kako bi što veći broj naših organizacija i institucija bio uključen i u konačnom dobio finansijsku podršku EU” – objašnjava Ražnatović.

Prema njenim riječima, program Kreativna Evropa za finansijsku perspektivu od 2021.-2027. godine zvanično je otpočeo prošle sedmice, 28. maja. Na pozivima koji će uskoro biti objavljeni, navodi ona, pravo učešća imaće crnogorske organizacije i institucije.

“Rezultati koje očekujemo od ovog projekta ne odnose se samo na koncerte, odnosno na izvođenje djela, već se odnose na komponovanje, ali vrlo promišljeno i umreženo komponovanje djela koristeći lokalnu baštinu kao inspiraciju. Ono što je meni takođe važno i mislim da tu ovaj projekat iskače iz sfere umjetničke muzike, to je pitanje edukativnih radionica koje zaista mislim da mogu biti od velike koristi, naročito manjim sredinama u smislu eukacije zaposlenih, kulturnih poslenika, radnika u kulturi, u institucijama kulture, da li su to kulturni centri ili neki drugi oblici javnih ustanova koji su nosioci kulturnog života. Edukacija u smislu produkcije, naravno prije svega, projekata u okviru umjetničke muzike, ali i mimo toga. Svjedoci smo da živimo u vrlo brzom vremenu, u vremenu kada znanje više ne predstavlja osnov učenja, zapravo predstavlja konstantno učenje. Učimo se da se stalno mijenjamo, da stalno učimo. Ja mislim u takvim okolnostima tog vanredno brzog vremena važno je jednostavno biti prilagodljiv i biti spreman na sve izazove vremena.

Zaista se nadam i vjerujem da će i ovaj projekat, kao i drugi projekti koji iskaču iz okvira umjetničke muzike, mislim tu prije svega na UNESCO-vu konferenciju, predstaviti ne samo naš festival, već i grad Kotor kao mjesto međunarodnih prijateljskih susreta. Inače Mjesto prijateljskih susreta stoji u podnaslovu našeg festivala. Mi volimo da ugostimo goste iz inostranstva” – navodi Martinović.

Kotor je, ističe on,ucvijek bio otvoren za istomisleće ili sličnomisleće ljude, ali i za one koji ne misle isto, za razmjenu iskustava i ideja.

“Vjerujem da je ovo jedan početak tog regionalnog prijateljstva koje, kao što i sami znate, jeste opterećeno nekim dešavanjima u recentnoj prošlosti. Mislim da je upravo jedan od zadataka umjetnosti da kreira te mostove.

Stvaralački aspekt ovog projekta uključuje neafirmisane kompozitore iz svih projektnih zemalja. Crna Gora je mala po broju stanovnika i samim tim ne očekujemo ni da je broj kompozitora nešto mnogo veći u odnosu na broj stanovnika. I upravo zato već 15 godina unazad KotorArt Don Brankovi dani muzike poručuju nova djela, motivišu mlade stvaraoce da kreiraju, ali ne samo da kreiraju, već da se koriste našom baštinom, da koristimo našu baštinu kao inspiraciju za nova tumačenja onoga što je naša istorija. Na ovaj način, konkretno ovaj projekat će napraviti još veće preplitanje u umjetničkom smislu. Kao produkt očekujemo 12 novih kompozicija koje će svoje premijere doživjeti u toj posljednjoj trećoj finalnoj godini projekta. I kao veliko finale tokom ljeta 2023. nove kompozicije će biti izvođene u sklopu svih partnerskih festivala širom Zapadnog Balkana i to od strane mladih muzičara iz svih zemalja učesnica u projektu” – ističe Martinović.

Ružjak-Podolski  istakla je dugogodišnju saradnju Dubrovačkih ljetnjih igara i Međunarodnog festivala KotorArt.

“Mislim da je tokom pandemije i kovid krize stradao muzički segment i segment savremenog izražaja i ovo je izuzetna prilika za restrukturiranje i ponovno uspostavljanje jednog kulturnog ozrečja koje nam je svima izuzetno potrebno. Synergy projekat važan je za Dubrovačke ljetnje igre zato što uvijek moramo učiti i napredovati, te biti što širi i fleksibilniji, a upravo ovaj spoj različitih kultunih insitucija sa razilčitim iskustvima i različitim kulturološkim dostignućima je izuzetno zanimljiv. Sigurna sam da ćemo svi profitirati iz toga. Ovo je jedinstvena prilika da zaista se upišemo u kartu evropskih zbivanja” – poručuje Ružjak-Podolski. 

Podsjetimo, ovogodišnji KotorArt Don Brankovi dani muzike biće održani pod pokroviteljstvom UNESCO-a, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i Opštine Kotor uz podršku važnih sponzora i partnera. Zbog nestabilnih epidemioloških i ekonomskih okolnosti, Festival zadržava pravo promjene programa.

 

Podijeli na: