Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

03.01.2025
276

POMORSKI MUZEJ REALIZOVAO SVE PLANIRANE AKTIVNOSTI ZA PROTEKLU GODINU

 

Pomorski muzej Crne Gore u Kotoru je u potpunosti ispunio svoju misiju za 2024. godinu. To je kazala direktorica Maja Uskoković, podsjetivši da je prepoznatljiv po kvalitetnim zbirkama, velikom broju izložbi i promocija, međunarodnoj saradnji i kvalitetnim publikacijama.

“U cilju očuvanja i spriječavanja otuđenja kulturnog blaga Crnogorskog primorja tokom 2024. godine nastavio se rad na terenu, koji je podrazumijevao otkup vrijednih predmeta kojima se upotpunila Etnografska, Istorijsko-umjetnička i Pomorsko-tehnička zbirka, te otkupljeno 11 predmeta” - kaže Uskoković.

Kroz tematske izložbe predstavljena je kulturna baština u zemlji i inostranstvu. Stručni kadar je nastavio rad na formiranju kvalitetne fotodokumentacije. Na savremen način stručno je obrađen veliki dio pomorske dokumentacije, kako iz Pomorskog muzeja, tako i iz privatnih zbirki.

“Započeta je II faza obrade zbirke oružja koja za cilj ima izradu kataloga zbirke. Nastavljen je rad na zbirci fotografija koja je djelimično obrađena, a do sada je popisano, obrađeno i skenirano 4.700 fotografija. Manji broj fotografija je ranije bio obrađivan, ali do sada nisu bile objedinjene u jednu zbirku. Na fotografijama su zabilježeni razni događaji, ljudi, građevine u periodu koji obuhvata preko jednog vijeka. Posebnu cjelinu čine albumi sa fotografijama brodova Jugooceanije. Originalne fotografije su se adekvatno zaštitile, pohranile u zaštitne omotnice i specijalizovane kutije” – navodi se, između ostalog, u 72. broju publikacije “Godišnjak”.

Nastavilo se sa sistematskim obrađivanjem, izučavanjem i prezentacijom kulturne baštine pomorske prošlosti Crnogorskog primorja, i to kroz obradu predmeta iz Pomorsko-tehničke zbirke, dopunu podataka i istraživanje sa naglaskom na kartografiju.

“U toku je izmjena dijela postavke u odjeljenju  iz II svjetskog rata. Nastavljena je dopuna elaborata o revalorizaciji pokretnog kulturnog dobra- Zbirke knjiga Biblioteke Pomorskog muzeja do 1964. godine. Nastavljena je izdavačka djelatnost, a realizovane su i brojne izložbe, domaće i međunarodne, te nastavak revizije bibliotečkog fonda PMCG i vođenje muzejskih grupa i djece predškolskog i školskog uzrasta, primjenjujući standarde projekta Interpretiranje kulturne baštine (European Association for Heritage Interpretation) ističići interakciju sa posjetiocima koja doprinosi stvaranju novih kulturnih tradicija”  - navodi se u zborniku naučnih i stručnih radova koji baštini i komunicira bogatu i slavnu prošlost Kotora i Boke Kotorske, publikaciji koja pruža vrijedan doprinos očuvanju i promociji pomorske i kulturne baštine ovoga kraja.

Uskoković napominje da je zadatak Muzeja da pomorsko blago, sve pokretne predmete koji ga definišu, sačuva od propadanja i iznošenja iz Crne Gore kako otkupom, tako i vrijednim donacijama građana koji su prepoznali njegovu misiju. Među donatorima su: Milan Sbutega, Vojo Nikčević, kap.Dušan Ivanović, mr Nenad Tasić.

“U 2024. godini zbirke smo obogatili i obnovili sa 31 predmetom, a rezultat je vidljiv kroz nove izložbene muzejske predmete u stalnoj postavci Muzeja.

U prethodnom periodu realizovali smo 35 programskih aktivnosti, od toga 7 privremenih izložbi u Galeriji muzeja, 9 međunarodnih izložbi u saradnji sa srodnim institucijama iz oblasti kulture. Bili smo organizatori okruglih stolova, edukativno pokaznih radionica, stručnih predavanja, seminara za bibliotekare. Bili smo jedan od organizatora dvije međunarodne naučne konferencije: Konzervacija i restauracija - od tradicije do savremenosti i Perast i Boka Kotorska na rubu propasti: 1624-2024” - navodi Uskoković.

Ističe da je Pomorski muzej u protekloj godini izdao 12 knjiga (monografija, publikacija i brošura), te promovisao sedam. Putem poklona, razmjene i kupovine bibliotečki fond je bogatiji za 217 knjiga.

“Stručnjaci iz Muzeja učestvovali su na velikom broju radionica, zatim na 29. Forumu mediteranske pomorske baštine u Sesimbri u Portugaliji, na 18. godišnjem sastanku Ekspertske mreže jugoistočne Evrope za nematerijalnu kulturnu baštinu u Varšavi, kao i na zagrebačkom sajmu knjiga, Interliberu. Delegacija Pomorskog muzeja bila je na studijskom putovanju u Italiji povodom 700 godina od smrti Marka Pola, a u sklopu manifestacije Sedmica cmogorske kulture u Albaniji u Tirani bila je otvorena izložba Pomorskog muzeja Crne Gore Pet vjekova Boke Kotorske u evropskoj kartografiji” – objašnjava Uskoković.

Napominje da su tokom 2024. godine završili radove na održavanju zgrade, sanaciju krova zahvaljajući Ministarstvu kulture i medija, a zahvaljujući Opštini Kotor obnovljen je đardin Pomorskog muzeja.

Podsjetimo, serijska publikacija “Godišnjak” izlazi od osnivanja Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru – 1952. godine.

 

Tekst: Irena Mačić Đurić

Foto: arhiva Radio Kotora/IMĐ

 

 

Podijeli na: