Kultura
POMORSKI MUZEJ - 100 KOTORSKIH DRAGULJA U AUDIO FORMATU I 500 GODINA BOKE U EVROPSKOJ KARTOGRAFIJI (AUDIO)
Kustos pomorsko-tehničke zbirke Pomorskog muzeja Crne Gore, Ilija Mlinarević, najavio je u emisiji “Život je more” Radio Kotora realizaciju značajnih projekata u periodu pred nama.
„Sa Radio Kotorom ćemo ove godine izraditi audio-knjigu „100 kotorskih dragulja“ mr Jovana Jovice Martinovića.
To je jedan jako bitan projekat jer je u pitanju inkluzija, a sama audio-knjiga je nemijenjena slijepim i slabovidim osobama.
Velika mi je čast što je Radio Kotor pristao na ovu saradnju.
Takođe do kraja godine očekuje nas jedna velika izložba, čiji sam autor, a to je „500 godine Boke Kotorske u evropskoj kartografiji“.
Kada gledamo neku kartu, atlas, globus, prvo što tražimo je gdje je naš kraj.
Tražimo Balkan, tražimo Crnu Goru, Boku...
Upravo su to prikazi iz posljednjih 500 godina u evropskoj kartografiji, dakle od renesanse kada je ona dobila na većem značaju i počeli su se njom ozbiljnije baviti.
Riječ je o velikom broju prikaza, skoro 200 karata, koje će biti obrađene na ovoj izložbi.
Ističem da je pomenute građa uglavnom iz evropskih i američkih biblioteka.
Zahvaljujući njihovoj digitalizaciji ove građe, došli smo do svih tih podataka i prelijepih mapa, pa se nadam da će našim sugrađanima ova izložba biti zanimljiva, a tim prije što će biti postavljena 21. novembra za Dan opštine Kotor“, kazao je Mlinarević.
Podsjeća da je za nama i „jedan jako bitan događaj - 452. godina od bitke kod Lepanta“.
„Obilježili smo je da kažem na jedan već tradicionalan način kroz saradnju sa Centrom za kulturu grada Krka gdje smo postavili izložbu „70 godina rada i postojanja Pomorskog muzeja - Hod kroz vrijeme i događanja“.
Sama bitka, koja se odigrala 1571. godine, u kojoj su učestvovali i Kotorani sa svojom galijom Sveti Tripun Kotorski i sa zapovjednikom Jeronimom Bizantijem, važna je da se ne zaboravi i da bude reper za sve ostale saradnje kakva je pomenuta sa gradom Krkom.
Lepant neće biti zaboravljen ni sljedeće godine kada pripremamo jedan drugačiji vid prezentacije kroz radove našeg poznatog crtača i strip-majstora Andrije Maurovića porijeklom s Mula, koji je 30-tih godina prošlog vijeka naslikao prikaze vezane za tu poznatu bitku.
Kotorani će biti u prilici da vide njegovo viđenje bitke, ujedno i da se prisjetimo Andrije Maurovića i samog Lepanta“, kazao je Mlinarević.
Protekli period obilovao je i međunarodnom saradnjom.
„Početkom godine smo gostovali u Splitu sa građom vezanom za fotografa Laforesta.
Kod nas je gostovao muzej iz Šibenika sa jednom veoma zanimljivom arheološkom izložbom.
Takođe, započeli smo, a nadam se da ćemo nastaviti i sljedećih godina, manifestaciju koja se zove „Podvodni kulturni predjeli Crne Gore“ i tu moram da se zahvalim i Opštini Kotor i Turističkoj organizaciji koji su ovu manifestaciju podržali.
Znači, podvodna arheologija, zapravo priča kao što su to predmeti u muzeju, tako i oni koji su na dnu (brodovi, avioni, podmornice...). Pričaju nam važnu istoriju našeg kraja.
Ovom manifestacijom smatram da smo postigli mnogo i ubijeđen sam da ćemo nastaviti i sljedeće godine“, kazao je između ostalog Mlinarević, istakavši da je popularizacija zbirki Pomorskog muzeja, prije svega kroz veliki broj izložbi i publikacija, od izuzetne važnosti.
Reprizu emisije „Život je more“ možete poslušati u četvrtak od 19 i 30 i na linku Život je more.
(Foto – privatna arhiva)
Predrag Nikolić