Kultura
OTVORENA MANIFESTACIJA DANI MULA
Manifestacija “Dani Mula” održava se u našem gradu od danas do 23. aprila, u organizaciji Mjesne zajednice Muo, a pod pokroviteljstvom Opštine Kotor.
Svečano otvaranje upriličeno je danas u Staklenoj galeriji Kulturnog centra “Nikola Đurković”.
Prisutnima su se obratili: predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Muo Milorad Krivokapić, Stanka Janković Pivljanin, autorka koncepta manifestacije, Nebojša Ševaljević, potpredsjednik Opštine Kotor i magistrica Dobrila Vlahović, generalna direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture i medija Crne Gore.
Kako su istakli, u pitanju je bogat kulturni program koji je posvećen istoriji i kulturi Mula, koje je, tokom vjekova pomalo zapostavljeno i skrajnuto u odnosu na mnogo poznatija mjesta, kao i obilježavanju 120 godina od rođenja i 40 godina od smrti čuvenog slikara, ilustratora i strip-crtača Andrije Maurovića.
Organizatori su se, kažu, potrudili da posjetiocima približe bogatu kulturnu baštinu Mula.
Krivokapić se zahvalio svim pokroviteljima koji su omogućili da se manifestacija “Dani Mula” organizuje u našem gradu.
Janković Pivljanin kaže da je manifestacija bila planirana prethodnih godina, ali je održavanje spriječila pandemija koronavirusa.
“Ova manifestacija će naučnoj, stručnoj i široj javnosti vratiti fokus na Muo i kulturno nasljeđe malog mjesta koje se inače definiše kao malo ribarsko mjesto u blizini Kotora. Međutim, kada malo zagrebemo ispod površine i krenemo da istražujemo, a to će nam pokazati učesnici ovog skupa, mi tu, narodski rečeno, nađemo svašta. Na tako malom prostoru koje je bilo prilično siromašno, koje su činili uglavnom ribari, zapravo se krije značajno kulturno nasljeđe.
Riječ je najprije o značajnoj sakralnoj baštini, duhovnoj, kulturnoj, muzičkoj, naučnoj, umjetničkoj.
Manifestacija je zamišljena iz dva ključna segmenta. Planirali smo u vrijeme kada je to zaista i bilo 2021. da obilježimo 120 godina od rođenja Andrije Maurovića i 60 godina od smrti” – objašnjava Janković Pivljanin.
Ona je govorila o konceptu manifestacije i podsjetila da će o čuvenom bokeljskom stvaraocu Andriji Mauroviću govoriti vrsni poznavaoci njegovog djela. Dio programa je i izložba “Maurović se vraća doma!”, autora Stanke Janković Pivljanin i Veljka Krulčića koju će otvoriti dr Tanja Petrović iz SAZU iz Ljubljane. Biće predstavljena i knjiga Veljka Krulčića “Maurović: od Mula do Mula”, a prisutni će imati priliku da pogledaju i dva filma i to: “Andrija Maurović: mag stripa” produkcije RTCG–CEKUM iz 2017. godine, po scenariju Bogića Rakočevića i Derviša Selhanovića i u režiji Saše Terzića, kao i film “Zvonimir Šepat o Andriji Mauroviću”, Frana Šepata i Ivana Kovača čije će ovo biti prvo javno prikazivanje.
U programu pod nazivom “Muo: (ne)zaboravljena kulturna baština Boke kotroske” biće upriličen naučni skup na kom će ugledni arheolozi, istoričari, istoričari umjetnosti, konzervatori, pravnici, muzikolozi, filolozi, arhivisti, bibliotekari i kulturolozi govoriti o značaju Mula koji je često skrajnut na kulturnoj mapi Boke kotorske. U večernjem dijelu programa planiran je koncert: „Sitno cmilje pokraj mora raste“ – oživljeni notni zapisi Ludvika Kube s Mula iz 1907. godine, a učestvovaće „Đude“ – KUD „Mijat Mašković“ iz Kolašina, FA „Nikola Đurković“ iz Kotora i tivatska klapa „Belezza“.
Treći dan rezervisan je za šetnju po Mulu i upoznavanje sa istorijom i osobenostima ovog malog mjesta.
Kruna konferencije, ističe, biće monografija koja će prikazati širi kulturno-istorijski presjek Mula.
U ime Opštine Kotor obratio se potpredsjednik Nebojša Ševaljević.
“Čitajući program ove manifestacije, došao sam do dva zaključka. Prvi, da bi došli do ove manifestacije, imali smo jednu vrijednu i posvećenu ekipu koja je prvo imala ideju, a onda je napornim radom uspjela da dovede do realizacije. Druga stvar jested a naš mali, tihi, mirni i lijepi Muo ima istoriju i kulturu veoma bogatu jer čitajući program vidi se da je Muo na neki način osvjetljen i što se tiče istorije i što se tiče kulture, tradicije, običaja” – kaže Ševaljević.
Konferenciju je otvorila magistrica Dobrila Vlahović.
“Čini mi se posebno važnim što ova manifestacija prezentuje jedinstvene vrijednosti segmenta kulturne baštine Mula, područja koje pripada Kotoru pod UNESCO zaštitom, koje baštini vjekovne tragove svoga trajanja u kojem vladaju pravila konzervatorske struke.
Danas smo svjedoci da bez obzira na stroga pravila, važnost valorizacije i prezentacije vrijednosti svakog segmenta područja Kotora je od posebnog značaja. Vrijednosti svakog savremenog društva posmatraju se u kontekstu njegove istorije i kulture čiji su materijalni i nematerijalni segmenti prezentovani kroz prirodnu i kulturnu baštinu, ali i odnos prema njoj.
Važna je prezentacija tih vrijednosti. Prirodno i kulturno – istorijsko područje to i zaslužuje i svaki njegov segment je vrijedan, svaki segment koji na poseban način priča priču o istoriji i tradiciji ovog prostora, o njegovim vrijednostima.
Takvu priču priča naše malo mjesto, Muo” – ističe Vlahović.
Kako podsjeća, Kotor je jedno od 60 lokaliteta u svijetu koji su među prvima upisani na UNESCO Listu svjetske baštine.
U muzičkom dijelu programa nastupila je Anja Miljenović, učenica 3. razreda Škole za osnovno i srednje muzičko obrazovanje “Vida Matjan”.
Moderatorka je bila Jasmina Bajo, članica Organizacionog odbora.
Prijatelji manifestacije su Opština Kotor, Turistička organizacija opštine Kotor, RTCG, Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor, ŠOSMO “Vida Matjan”, Teraca resto bar, Štamparija GolbiPrint iz Podgorice i Društvo za kulturni razvoj BAUO iz Petrovca.
Tekst: Irena Mačić
Foto: Radio Kotor