Kultura
OTVORENA IZLOŽBA RADOVA DOBROTSKE ČIPKE KOJU SU IZRADILA DJECA JU RESURSNI CENTAR ZA SLUH I GOVOR DR PERUTA IVANOVIĆ
Tekst i foto: Biljana Marković
Izložba radova Dobrotske čipke, koje su izradila djeca iz Javne ustanove Resursni centar za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović”, u organizaciji NVO “Rozeta”, otvorena je sinoć u Kulturnom centru “Nikola Đurković” Kotor.
U pitanju je prezentacija završnog dijela projekta “Jačanje kapaciteta mladih sa invaliditetom za bržu inkluziju u društvenu zajednicu”.
Izložbu radova otvorila je dr Nevenka Bajković, istakavši da se ona suštinski razlikuje od svih ranijih izlaganja Dobrotske čipke, jer je izbor polaznika čini posebnom.
Kako je kazala, učiti djecu kojoj je puna komunikacija sa okolinom dobrim dijelom ograničena, zahtjevnije je i dragocjenije od podučavanja onih koji taj problem nemaju.
„Ne samo zbog humane dimenzije takvog poduhvata, no zato što se takvoj djeci otvaraju vrata za prolaz u jedan bogatiji i ljepši svijet. Svijet u kojem njihov nedostatak nije bitan, jer im se pruža mogućnost da se izjednače, trudom, darom i rezultatom sa onima koji taj problem nemaju. Pored jačanja samopouzdanja još je vrijednija radost stvaranja dragocjenog i lijepog gotovo iz ničega. Što je svojstveno svakom umjetničkom izrazu - od pera do kičice. Pa se ni Dobrotska čipka, stoljećima stvarana u ovom prelijepom zalivu, ne može izuzeti. Kada priroda, iz znanih i neznanih razloga, živom biću uskrati neku osobinu, nadoknadi je nekom drugom. Obično korisnom za preživljavanje. Do sada se malo ko bavio istraživanjem i podsticanjem kreativnih mogućnosti istih. A nemoguće da se ne bi našle. Stoga je ideja i trud gospođe Mile Moškov, koordinatora takvog projekta, istinski pionirski poduhvat i neprocjenjiv doprinos širenju ovog lijepog zanata među djecom koja tu vještinu nikad ne bi upoznala“, kazala je dr Bajković.
Kako je dodala, osposobljavanje osoba sa invaliditetom za neku od struka što im omogućuje ekonomsku nezavisnost, ne isključuje kreativni rad za koji postoji volja i dar.
„Naprotiv te se dvije mogućnosti međusobno dopunjuju i čine život bogatijim i ljepšim. Primjera ima više nego dovoljno. Otkako je 2013. godine Dobrotska čipka proglašena nematerijalnom, kulturnom svjetskom baštinom za njeno održanje ne treba brinuti. Što ne znači da opstanak te vještine ne treba i dalje podsticati. Zahvaljujući razumijevanju i materijalnoj podršci Opštine ovaj projekat je ostvario obećani rezultat. I bilo bi lijepo da se podrška očuvanja civilizacijskih osobenosti grada Kotora nastavi i kroz neke nove“, naglasila je Bajković.
Ona je podvukla da je poseban doprinos uspjehu poduhvata dao JU Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“. Čestitajući NVO „Rozeta“ za uspješan završetak programa, kazala je da zasluge za uspjeh takođe pripadaju saradnicama Mile Moškov - Slađani Vučetić i Stojanki Pićan.
Predsjednica NVO „Rozeta“ - Mila Moškov zahvalila se svima koji su podržali ovu akciju.
„Ove djevojčice su pokazale interesovanje i spretnost, a na kraju mislim da je to bio i cilj“, poručila je ona.
Diplome su dobile: Milena Jurišević, Milica Stojanović, Ivana Stojanović, Marijana Stojanović, Elmaza Đera i Marija Đokić.
Kako se čulo, zahvalnice su dobili: Sekretartijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, Komisija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama Opštine Kotor, JU Resursni centar „Dr Peruta Ivanović“, don Srećko Majić, don Pavao Medač, JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor, Ivo Popović, Daliborka Seferović, Stojan Pićan, Stojanka Pićan i Ksenija Nedović.