Kultura
OTVORENA IZLOŽBA KONZERVACIJA I RESTAURACIJA-OD TRADICIJE DO SAVREMENOSTI, ZBIRKA KOJA OBUHVATA PERIOD OD 15 VJEKOVA
JU Pomorski muzej Crne Gore Kotor, u saradnji sa Ministarstvom kulture i medija, JU Centrom za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, Opštinom Kotor, Univerzitetom Crne Gore, Fakultetom likovnih umjetnosti Cetinje i Sveučilištem u Dubrovniku, organizovao je Međunarodnu naučnu konferenciju posvećenu zaštiti kulturne baštine pod nazivom „Konzervacija i restauracija-Od tradicije do savremenosti“.
Na dvodnevnoj konferenciji učešće su uzeli stručnjaci iz oblasti konzervatorsko-restauratorske djelatnosti iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, te studenati sa Fakulteta likovnih umjetnosti-Cetinje i Sveučilišta u Dubrovniku.
Izložba „Kovanice iz Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor”, autorki Jelene Karadžić, kustoskinje i Milice Vujović, konzervatorke, otvorena je danas u galeriji Muzeja.
“Numizmatička zbirka, kolekcija raznog novca je zaštićeno kulturno dobro koje broji 796 jedinica, od čega je kovani novac zastupljen u najvećem broju. Rješenje o proglašenju ove zbirke za kulturno dobro doneseno je 1964. godine”, kazala je Karadžić.
Kako je navela, novčići su bili popisani po zemljama i samo je mali broj kovanica opisan, njih 64, kao i 50 novčanica.
“Vremenski ova zbirka obuhvata period od 15 vjekova. Novčići su kovani u kovnicama 20 različitih država, a kolekciju čine monete sa svih kontinenata. Najstarije kovanice u zbirci su iz rimskog i vizantijskog perioda, kao i novac koji je kovan u Kotoru, počevši od XIII vijeka, zaključno sa 1814. godinom, kotorskim opsadnim novcem pod Francuskom upravom nad Kotorom”, objasnila je Karadžić.
Najviše kovanica brojčano pripada Dubrovačkoj Republici. Taj novac se koristio i u Kotoru kao platežno sredstvo, a u značajnoj mjeri zastupljen je i novac Mletačke Republike.
Karadžić je istakla da je Austrougarska upravljala Kotorom više od vijeka, te da su u zbirci kovanice korišćene u XVIII, XIX i XX vijeku u Austriji, Mađarskoj i dvojnoj monarhiji.
Dio zbirke različitih vrijednosti i razdoblja čine kovanice Osmanskog carstva, dok je hronološki posljednji dio sa velikim brojem kovanica iz Kraljevine Jugoslavije.
Konzervatorka Vujović je kazala da su kovanice izrađene od različitog materijala: srebra, bakra, bronze, nikla, aluminijuma, gvožđa i kombanicije legura svih tih metala.
“Poseban razlog što se ovaj projekat pokrenuo jeste taj što kovanice nije bilo moguće identifikovati. Za više od 200 kovanica sam završila kompletnu konzervaciju bez zaštitnog sloja”, opisala je svoj rad Vujović.
Kao problem na samom početku konzervacije predmeta navela je veliki broj naizmjeničnih slojeva prljavštine, patine, korozije, boja na kovanicama, pa je i skidanje bilo potrebno raditi fazno.
“Kako je Kotor oduvijek bio grad i luka susreta, te razmjene roba, ideja i ljudi, kolekciju novca čine kovanice i novčanice iz raznih djelova svijeta: Malezije, Mijanmara, Cejlona, Japana, Argentine, Čilea, Egipta, Pakistana, kao i mnogih evropskih zemalja”, kazala je Karadžić, izrazivši nadu da zbirka postane dio stalne postavke Pomorskog muzeja.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor/N.J.