Kultura
OKRUGLI STO U OKVIRU KFPD: TRANZICIJA FESTIVALA U INSTITUCIJU
“Tranzicija festivala u instituciju i održivost menadžerskog tipa pozorišta” - bila je tema današnjeg okruglog stola održanog u Kreativnom habu (Starom zatvoru).
Okruglom stolu su prisustvovali: Tatjana Kriještorac, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti, Jelena Odalović koordinartorka Kotorskog festivala pozirišta za djecu, Jelena Kljajević, PR festivala, Aleksandra Tomović, urednica programa za mlade u Kulturnom centru “Nikola Đurković”, Dejan Đonović, glumac i reditelj, Mirko Radonjić, reditelj, Anja Pletikosa, dramaturškinja, Danilo Brakočević, glumac i Tijana Grumić, dramaturškinja.
Moderatorka je bila rediteljka Marija Backović, koja je u samom uvodu kazala:
“Drago nam je da smo imali priliku da pokrenemo razgovor na datu temu, odnosno u ključnom trenutku, prije osnivanja institucije Pozorišta za djecu i mlade u Kotoru, da možemo da utičemo na neki način i budemo od pomoći. Ovaj okrugli sto je održan na inicijativu regionalne platforme Od malih nogu, koja se bavi afirmacijom i razvojem pozorišta za djecu u cijelom regionu. Naša ideja je bila da se okupimo ovdje tokom 31. Kotorskog festivala pozorišta za djecu i porazgovaramo o tranzicionom periodu u kojem je festival trenutno i damo konkretne predloge koji mogu koristiti donosiocima odlika u Kotoru.”
Ovu platformu su zajedno osnovale četiri organizacije iz regiona: Dramski studio Prazan prostor iz Crne Gore, Festival ekološkog pozorišta za decu i mlade – FEP iz Srbije, Lutkarska organizacija koju fakat trebamo – LOFT iz Hrvatske i Odprti predali, Institut za savremene interdisciplinarne prakse iz Slovenije.
Posle uvoda o nastanku Festivala 1993. godine, kao Jugoslovenskog pozorišta za djecu, njegovog istorijata i razvoja, Backović je istakla da je inicijativa o osnivanju institucije Pozorište za djecu nastala, prije 10 godina, 2013. godine.
“ Inicijativu je pokrenuo Petar Pejaković, tadašnji direktor Fondacije. Zamolio je Maju Mrđenović da se napiše elaborat. Tadašnji predsjednik države Filip Vujanović, 2015. godine bio je pokrovitelj Festivala, prisustvovao je otvaranju i obećao da će Pozorište za djecu u Kotoru biti osnovano. Po tadašnjem elaboratu Pozorište je trebalo da bude finansirano od strane Opštine Kotor i od strane države Crne Gore, odnosno Ministarstva kulture. Prošle godine pokrenuta je nova inicijativa. Gradonačelnik Kotora je obećao osnivanje institucije u Kotoru. Maja Mrđenović je napisala novi elaborat. Sada se radi o opštinskom pozorištu, odnosno biće finansirano od strane Opštine Kotor, što ne znači da će biti uskraćeni drugi načini finansiranja. Usvojeni elaborat podrazumijeva da je godišnji budžet pozorišta 390.000 eura i obuhvata bruto plate zaposlenih, materijalno održavanje, produkciju, programske aktivnosti, organizaciju festivala, odnosno sve djelatnosti pozorišta. Ono što je značajno, ovo će biti prvo i jedino profesionalno pozorište u Crnoj Gori posvećeno samo djeci i mladima, te će misija ovog pozorišta biti još veća i značajnija” – ističe Backović.
Ovogodišnju organizaciju KFPD preuzeo je Sekretarijat za kulturu sport i društvene djelatnosti, sve do konačnog osnivanja institucije.
“Elaborat za osnivanje je usvojen na Skupštini grada, to je nešto što je završeno. Dakle, ta institucija je izvjesna”, dodala je Backović.
Tatjana Kriještorac, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti je ispravila navode o početku inicijative.
“Inicijativa za osnivanje Kotorskog pozorišta za djecu i mlade traje nepunih godinu dana”, naglasila je Kriještorac s obrazloženjem da do prije godinu dana niko ništa nije radio vezano za navedene inicijative, te je dodala:
“ Spremne su tri skupštinske odluke: Odluka o stavljanju van snage Odluke o osnivanju Fondacije KFPD, Odluka o osnivanju OJU Kotorsko pozorište za djecu i mlade i Izmjena Odluke o osnivanju Kulturni centar Nikola Đurković.
Kulturni centar Nikola Đurković neće niko da zatvara. Prostor koji je predviđen za pripremu i održavanje pozorišnih predstava, sada se nalazi u sklopu ovog Centra. Odnosi između te dvije javne ustanove biće regulisani međusobnim ugovorom.”
Kriještorac je u daljem razgovoru istakla da nema naročitih prepreka za osnivanje, a da su najveći izazovi upravo u kadrovskim rješenjima.
“To je situacija koja treba da se riješi makar na nivou v.d. direktora. Ostala kadrovska pitanja će se rješavati u zvaničnoj proceduri, kroz konkurse. Pozorište će imati trostruku djelatnost: produkciju pozorišnih predstava i organizaciju gostovanja, edukativno – kreativne radionice za djecu i biće organizator svih daljih Kotorskih festivala pozorišta za djecu. Dakle, Festival će se po preporuci Ministarstva kulture institucionalizovati. Imamo obećanje iz Ministarstva kulture da će samom institucionalizacijom, kao samostalna manifestacija kulture dobiti status od nacionalnog značaja, jer je KFPD svojim tridesetjednogodišnjim postojanjem to zasložio” – ističe Kriještorac.
Prisutni su aktivnim učešćem i konstruktivnim predlozima usmjeravali razgovor i dotakli se različitih tema, od pitanja sistematizacije, saradnje sa Kulturnim centrom, modelima finansiranja i samoodrživosti, do očuvanja nezavisnosti, vrijednosti i umjetničkog kvaliteta festivala.
Zaključak i domaćina i gostiju bio je da su prisustvovali zanimljivom okruglom stolu, te da je razgovor bio dinamičan, koristan i neophodan, sve u cilju stvaranja zdrave institucije koja će biti na ponos našem gradu, Kotoranima, državi, a na radost sve djece koja vjerno prate i vole Kotorski festival pozorišta za djecu.
Tekst i foto: Nataša Jotić