Kultura
ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE ŠTO GOOGLE ZNA O MENI, ANIMA – AUTORKA JE KRITIČARKA DRUŠTVENIH ODNOSA I SISTEMA
Večeras je na terasi Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor u organizaciji Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA održana promocija knjige „Što Google zna o meni...“ autorke Sanje Bauk.
O knjizi su govorile psihološkinje Ljubomirka Kovačević i Ervina Dabižinović, kao i sama autorka.
Kako navodi Kovačević, autorka na razne načine doprinosi da ovaj svijet bude pravedniji, smisleniji, humaniji.
“Njenim djelovanjem i knjigama podsjetila me je na mnoge situacije i vrijeme koje je prošlo” – kaže Kovačević.
Ona je, između ostalog, govorila o dugogodišnjoj saradnji ANIME sa Sanjom Bauk.
“Bilo je to u neko optimističko vrijeme, gledajući iz sadašnje perspektive, a u tadašnje vrijeme je bilo kompleksno. To je bilo vrijeme pripreme za referendum za nezavisnost, to je bilo vrijeme tzv. straha i nade. Postojalo je ubjeđenje da je moguć brži napredak ka emancipovanom svijetu, miru, pravdi, ravnopravnosti i svakoj vrsti razvoja. Htjele smo da damo svoj doprinos, ne samo profesionalni, već i na društvenom planu i nekako smo se u tom vremenu našle sa Sanjom. Bilo je to 2005. godine kada je Sanja došla u ANIMU. Tada se Sanja upecala na naše vrijednosti i dosta vremena nam je posvetila, donijela nova znanja i vlastito prisustvo u situacijama koje su bile značajne za ANIMU. To je vrijeme strateških planiranja. Tada smo napravile i prvi strateški plan ANIME za ženski program. Godine 2008. kada smo trebali da otvorimo Kuću slobodne misli u Kavču Sanja je još jednom učestvovala u strategiji razvoja ANIME. U tom radu smo vidjeli velike mogućnosti koje ta kuća donosi ANIMI i ženskom programu. Držala je predavanja i pisala za naš časopis” – ističe Kovačević.
Kako navodi, Sanja je učestvovala u radu ženskih studija od 2008. do 2011. godine.
Imala je seminare: Žene i nauka, Žene, kultura, umjetnost i duhovnost i Religijski identitet. Godine 2008. pisala je osvrt na neke feminističke implikacije tarota.
Široke lepeze Sanjinih interesovanja bile su za nas značajne jer su vrlo rijetka feministička promišljanja u Crnoj Gori. Sanja je znala da približi i otvori pitanja koja su prilično zatvorena još uvijek. To su bile revolucionarne iskrice u Crnoj Gori” – ocjenjuje Kovačević.
Prema njenim riječima, Sanja je pisala o religijskim rodnim karakteristikama, o Hrišćanstvu i trans rodu sa predavanjima “Pozicioniranje žene u svjetskim monoteističkim religijama”, “Žene kao slika boga u liku Eve i Sofije”, “Pojam i osnovne postavke feminističke teologije”, “Opšti prikaz mjesta i uloga žene u nekim od svjetskih religija”, “Prepričavanja priča o Lotovoj bezimenoj ženi”, “Uloga žena u ranohrišćanskom periodu i počeci njihove opresije”.
“Jedna sfera duhovnosti koja se otvarala kroz femenističku priču bila je nama značajna jer se ne promišlja kritički o religiji u našim uslovima, naročito ne žene.
Ni Sanjino, a ni ANIMINO znanje i djelovanje nije još našlo značaj i mjesto u politikanstkim agendama moćnika odgovornih za situaciju u crnogorskom društvu. Tako je u ovom momentu i mislim da čitavo vrijeme djelujemo sa margine – Sanja kao individualka i mi kao organizacija” – kaže Kovačević.
Kako navodi, Sanja je naučnica jer ima svoje polje djelovanja i na tom polju postiže rezultate.
“Sanja iz te pozicije tvrdi da je znanje najvažniji društveni resurs i vjeruje u više puteva saznanja i na taj način ona izlazi iz uloge, iz pozicije, laboratorije gdje je smještaju sistemi kapitalistički, liberalni i fašisoidni i iz te pozicije oni joj daju da govori uskom krugu koji je razmije. Međutim, kada izađe u ovaj krug da je znanje važno, da postoji više puteva saznanja, tu nailazi na velike prepreke i na velika osporavanja. Dakle, naučnica kojoj nauka nije dovoljna.
Smatram da je Sanja spisateljica iz nužne odgovornosti prema drugima, koju dotiče ono što se dešava u svijetu, koja ne može da bude samo posmatračica, a da ne unese svoje estetske i etičke standarde u sliku koju gleda i u događaje koje promatra. Ne može da bude neutralna i da ne traži zahtjeve čovječnosti u svakoj društvenoj slici koju posmatra.
Sanja je istraživačica, ali osim tog naučnog fokusa, istraživnjima prelazi granice profesije i širi pogled na ljudske mogućnosti, na različite sfere ljudskog djelovanja i različitom traganju ka suštini bića i čovječnosti.
Sanja je kritičarka društvenih odnosa i sistema sa izraženim neprihvatanjem, tihim i upornim suprostavljanjem svakom vidu nasilja, sa jakom samosvješću i pobunom prema svemu efemernom i nepravednom” – poručuje Kovačević.
U muzičkom dijelu programa nastupili su Isidora Milivojević, Aleksandar Milivojević i Antun Vih.
"Šta Google zna o meni... je pokušaj iscjeljenja autorke od bolnih uspomena iz akademske zajednice kojoj je pripadala u rodnoj zemlji, Crnoj Gori. Kao protuteg poslužili su joj nešto vedriji fragmenti iz života u novoj sredini, Južnoj Africi. AUtorka dokumentuje događaje na neposredan, ali u isto vrijeme suptilan način, prožet snažnim emocijama" - navode iz ANIME.