Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

01.07.2022
740

ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE KOTORSKE LEGENDICE

Promocija knjige „Kotorske legendice“ u izdanju OJU „Muzeji“ Kotor, održana je sinoć dvorištu Muzeju grada Perasta.

Kako je ispred OJU “Muzeji” kazala Jelena Vukasović,
knjiga predstavlja niz legendi našeg kraja i namijenjena je djeci uzrasta do 12 godina.

“Realizacija ovog programa jedna je u nizu aktivnosti u animiranju djece predškolskog i školskog uzrasta da učestvuju u muzejskom životu grada, a namjera nam je i da gradski muzej prigrli djecu ovog kraja i podrži u sticanju znanja o našem kulturnom nasljeđu” – ističe Vukasović.

Kako navodi, knjiga „Kotorske legendice“ je drugo ovogodišnje izdanje „Muzeja“, a objavljena je na crnogorskom, engleskom, ruskom i italijanskom jeziku.

“Okupili smo se u dvorištu palate Bujović stare preko tri vijeka da vam pokažemo blago na kom smo radili sa velikom pažnjom, naše zajedničko blago koje smo skupili u korice jedne knjige. Šta su sve materijalna i nematerijalna kulturna dobra važno je pitanje oko kojeg često i odrasli imaju nedoumice, a kamoli djeca. Uz niz legendi, pokušali smo djeci dati pojašnjenje, jedno konkretno iako delikatno uputstvo kako razlikovati dobra i kako ih poštovati ” – kaže Vukasović.

Tekst je priredila Milka Kolundžić koja je, kako su kazali, imala težak zadatak da ozbiljne tekstove o kotorskim legendama prilagodi dječjem uzrastu.

“Ovo je bio priređivački rad. Legendice su kao nematerijalno kulturno dobro Kotora tu već dosta dugo. Tekstovi su poznati, izvlačeni su iz nekih knjižica kao što su Kotorski medaljoni i slušano je o legendama od starijih ljudi, pa tako neke legende, zavisno od toga koga pitate, imaju više verzija, tipa da li su sve tri sestre iz legende Tre sorelle bile zaljubljene u mornara, da li je on bio zaljubljen u sve tri ili samo u jednu” – kaže Kolundžić.

Prema njenim riječima, djecu treba uključiti u kulturni život od najranijeg doba.

“Često slušamo da bi djeca trebala da sačekaju da malo porastu, pa da onda krenu na predstave, u muzej ili na neka kulturna dešavanja koja nisu festival. Sa tim treba krenuti što ranije. Jer nekada su se priče pričale uz ognjište i ponavljale stalno, nije bilo televizije i interneta da odvlači pažnju. I onda su se pamtile češće. A danas ako neko ispriča jednu priču više puta kažu mu da je dosadan. Upravo će se zaboraviti ako se ne bude pričalo. A kada je to nešto u knjizi i kada je knjiga negdje na polici, te kada se čita onda je to već neko usvojeno znanje, uvijek je možemo uzeti i podsjetiti se” – ocjenjuje Kolundžić.

Ilustracije je uradila Ana Rodić, o kojima je na promociji govorila direktorica OJU “Muzeji” Kotor Dušica Ivetić.

Prema njenim riječima, Rodić je kotorske legende svojim ilustracijama predstavila maštovito i živopisno.

“Ja sam tokom čitavog rada na ilustracijama bila izuzetno ushićena i isčekivala sam svaku ilustraciju. Utkano je puno ljubavi i pažnje u svaku od njih pojedinačno. Ono što se nadam jeste da će tu emociju barem u nekom malom dijelu osjetiti i mališani kojima su one namijenjene” – navodi Ivetić.

Kako ističe, ilustracije su ključne za “Kotorske legendice” zbog ciljne grupe kojoj su namijenjene.

“Željeli smo autorku/autora sa autentičnim stilom. Takođe, željeli smo da ove ilustracije sadrže dozu tradicionalnosti, da imaju jasnu poetiku, izraženu likovnost, da je vidan potez četkice, crtež. Takođe željeli smo dozu surealnosti kao mjesta mnogoznačja koji pruža djeci mogućnost da domaštaju i kreativno promisle svaku priču. Saradnja sa ilustratorkom je bila fantastična” – ističe Ivetić.

Kako navodi Snežana Vojvoda, bibliotekarka u OJU “Muzeji” Kotor, izdavačka djelatnost ove opštinske javne ustanove sastavni je i prepoznatljiv dio muzejskog rada i jedan od načina prezentacije bogatog muzejskog fundusa.

Ona ističe da će “Muzeji”dio tiraža “Kotorskih legendica” pokloniti svim osnovnim školama sa teritorije kotorske opštine, kao i Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor.

“Muzeji sa posjetiocima komuniciraju na različite načine. Uz izložbu, jedan od najčešćih načina jesu muzejske publikacije koje prate rad muzeja i obavještavaju javnost o njemu. OJU Muzeji su prepoznali važnost izdavanja publikacija jer se na taj način približavaju publici, bilo stalnoj ili budućoj, a knjiga Kotorske legendice upravo je namijenjena našoj naljepšoj publici” – objašnjava Vojvoda.

Prema njenim riječima, značajan je broj publikacija koje je izdala Opštinska javna ustanova “Muzeji” Kotor.

Ona se osvrnula na značajne, nedavno objavljene naslove.

Među njima su “Knjiga  – rasprava o precima porodice Martinović iz Perasta”, Draga Martinovića, zatim monografija “Galerija solidarnosti”, autorke Marije Mihaliček i “Kotorske legendice”.

“Kotorskim legendicama predstavljamo niz od nekoliko legendi Boke Kotorske na djeci prilagođen način uz potrebu da se pitanjima i predlozima animiraju, angažuju i ohrabre da saznaju više o kulturnom nasljeđu ovog kraja.

Muzeji planiraju u narednom periodu da nastave sa izdavanjem knjiga koje su prevashodno upućene kako našim najmlađim sugrađanima i sugrađankama, tako i onima koji nam stižu kao njihovi gosti. Vjerujemo da Muzeji moraju da budu aktivan faktor u odrastanju djece u Boki jer bi to mogla biti prilika više da izrastu u ljude koji poštuju privilegiju što su rođeni i žive na području čije vrijednosti prepoznaje cijeli svijet i koje je zaštićeno Uneskovim konvencijama. Izdavačka djelatnost naše muzejske ustanove traje i živi na radost svih nas” – poručuje Vojvoda.

Odlomke iz knjige je na promociji je čitao glumac Miloš Kašćelan.

U muzičkom dijelu programa učestvovali su Milica Travar i Dejan Krivokapić.

Promociji su prisustvovali: potpredsjednik Opštine Kotor Siniša Kovačević, šef Kabineta predsjednika Opštine Ognjen Vukasović, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Tatjana Kriještorac i direktor Turističke organizacije Kotor Jovan Ristić.

 

Tekst: Irena Mačić

Podijeli na: