Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

20.06.2020
1250

ODRŽANA MANIFESTACIJA DANI JEDRENJA

Kulturno-zabavni program pod nazivom "Dani jedrenja" održan je danas u Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru.

Događaj je realizovan u okviru projekta CATTAROSAIL u okviru ReLOaD programa, u saradnji sa Opštinom Kotor.

Projekat sprovodi ,,Kalafatska radionaca Bokovac” u saradnji sa NVO ,,Kamelija” iz Stoliva i jedriličarskim klubom ,,Lahor” iz Kotora.

U uvodnom obraćanju prisutne su pozdravili predsjednik Opštine Kotor Željko Aprcović i direktor Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru Andro Radulović.

Predsjednik Aprcović je istakao da  je cilj ovog projekta jača sprega između lokalnih  saomouprava i civilnog sektora.

,,Na taj način dolazimo do većeg nivoa i kvantuma transparentnosti i projekti poput ovog moraju da budu podržani.

Ono što radi Kalafatska radionica Bokovac treba da bude ponos cjele Crne Gore i regije, puno rada i truda mora da bude uloženo da bi se dobio takav proizvod. To su ogromna odricanja koja iziskuju puno sredstava. Značaj tradicije izrade drvenih barki je posebna vrijednost, koja predstavlja nacionalno blago. Drvenim barkama i jedrenjacima trebamo dati posebno mjesto, a kalafatski zanat koji njeguje porodica Bokovac, treba zaštititi i sačuvati, jer predstavlja nematerijalnu kulturnu baštinu Crne Gore. Ojedrene barke iz klase Arsenalika ne krase samo naše već i inostrane reprezentativne marine. Tradicija od 50 godina postojanja ove kalafatske radionice dovoljno govori o tome da tu stanuje iskustvo, empirija i prevashodno ljubav prema onome što teba da vrednujemo i poštujemo. Želim da ova kalifatska radionica svojim punim jedrima ide naprijed i da u vrijeme novih tehnologija od zaborava sačuva ovaj stari zanat i prenese ga na nove generacije”, poručio je Aprcović.

Direktor Pomorskog muzeja Andro Radulović izrazio je zadovoljstvo što su organizatori izabrali palatu Grgurina za promociju projekta.

,, Na pravom smo mjestu da predstavimo rezultate projekta CATTAROSAIL ali i da započnemo nove projekte i saradnju sa ciljem očuvanja bogate tradicije jedrenja, brodogradnje i svega onoga što čini nereskidivu sponu sa morem. Tragovi brodogradnje u Boki datiraju od antike, a zaliv kao prirodna luka bio je idealan prostor za njeno razvijanje. Već krajem srednjeg vijeka pouzdano znamo da je veliki broj naselja u Boki imao svoje kalafatske radionice, za izgradnju i reparaciju drvenih brodova i barki, samo u Perastu su postojale tri. Tradicija brodogradnje nas obavezuje ne samo da je pominjemo, da o njoj pišemo u naučnim radovima, već da je oživimo i stvorimo uslove da se ne ugasi i ne postane samo legenda ili priča za turiste”, kazao je Radulović.

U okviru programa govorila je i direktorica Direktorata za kulturnu baštinu u okviru Ministarstva kulture Dobrila Vlahović.

,,Posebno mi je zadovoljstvo što se ova manifestacija organizuje u Kotoru, gradu koji zbog svojih jedistvenih i rijetkih kulturnih vrijednosti, pripada univerzalnim vrijednostima UNESCO kulturne baštine . S obzirom na značaj i sveobuhvatnost projekta, kako za sport tako i za kulturu,  istaći ću da ekonomska valorizacija kulturnog naslijeđa i jačanje konekcije sa turističkom ponudom zasnovanom na principima održivog razvoja, predstavlja važnu ulogu u procesu razvoja kulturne baštine. Promovisanje kulturnog naslijeđa kroz inovativni pristup direktno može doprinijeti razvoju kulturnog turizma i ekonomskoj valorizaciji kulturne baštine, što potvrđuje i ovaj projekat”, naglasila je Vlahović.

Predsjednica NVO “Kalafatska radionica Bokovac” Miroslavka Bokovac se na kraju zahvalila svima koji su podržali  projekat CATTAROSAIL .

Programu je prethodila regata koja je održana ispred zidina Starog grada, pa su na kraju dodjene  nagrada.

Na regati su učestvovale tri barke tako da nije određeno prvo mjesto već su nagrade dobili svi učesnici, i to Majda Mehmedović i Todor Tušup, Filip Petričević iz kluba ,,Lahor” i Darko Vujošević skiper iz ,,Kalafatske  radionice Bokovac”.

Moderator programa bio je Darko Pekić.

Podsjetimo, projekat "CATTAROSAIL" je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD). ReLOaD program finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). U Crnoj Gori, ReLOaD program sprovodi se u partnerstvu sa opštinama Kotor, Tivat, Nikšić, Pljevlja i Podgorica”.

 

Podijeli na: