Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

05.11.2024
514

NAPUŠTENI PROSTORI I ZABORAVLJENI PREDMETI U IZGUBLJENIM NARATIVIMA MILANKE MIRKOVIĆ (AUDIO)

 

Izložbu radova “Izgubljeni narativi”, akademske slikarke Milanke Mirković u Gradskoj galeriji Kotor zainteresovani/e mogu pogledati do 15. novembra.

“Naziv Izgubljeni narativi inspirisan je mojom fascinacijom napuštenim prostorima i odbačenim predmetima koji nose simboliku prolaznosti. Ti fragmenti, poput zguzvanih papira, novinskih isječaka ili ruiniranih zidova, kriju priče koje su možda zaboravljene ili nikada do kraja ispričane. Ovim radovima nastojim naslutiti te priče i izraziti ih vizuelnim jezikom koji u meni budi dubok osjećaj nostalgije, posebno blizak onima koji se sjećaju tog vremena” - kaže Mirković za Radio Kotor.

Smatra da su “izgubljeni narativi” prisutni svuda oko nas.

Ovom izložbom želim pozvati posmatrače da ih zajedno prepoznamo i ponovo oživimo” - poručuje Mirković.

Inspiraciju crpi u svakodnevnom životu. Kao polaznu tačku za svoje radove koristi fotografiju da, kako kaže, od nečeg naizgled običnog, zabilježi jedinstven momenat, prenosieći atmosferu tog trenutka i prostora kako na slici, tako i u grafici. Pored slikarstva, fotografije i grafike, bavi se instalacijom istražujući savremene grafičke tehnike i njihove kombinacije.

“Prvi put kada sam pronašla derutne prostore, bila sam strašno ganuta njihovim stanjem, jer su to uglavnom bili prostori društvenog karaktera, najčešće domovi kulture, radionice, hale i sl. u kojima su se ljudi nekada družili i stvarali. Samo fizičko propadanje ovih prostora, u likovnom smislu nosi jedan snažan estetski i narativni potencijal koji evocira teme prolaznosti, društvenih promjena i raznih transformacija u eri tranzicije. Kroz umjetnost, ovi objekti postaju više od ruševina - oni predstavljaju simbole materijalnog i duhovnog propadanja, ali i zaboravljenih odnosa, ideala i vrijednosti tog perioda, otvarajući nova pitanja o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti tih prostora” - napominje Mirković.

Svaka slika nosi djelić njene narativne ideje, ali je ta linija namjerno fragmentisana i otvorena jer želi da posmatrač osjeti slobodu, da pronađe sopstvenu priču u okviru slike. Tako rad postaje intimno iskustvo za svakog posmatrača.

Za stvaranje ovih djela koristila je kombinaciju tradicionalnih i eksperimentalnih tehnika.

“Osnovu čine slojevi akrila i ulja na platnu, koji su potom obrađeni metodama grebanja, brisanja i ponovnog nanošenja slojeva boje.

Teksturu nanosim špahtlom, koristim gesso, modeling pastu, nekada pijesak. Tim postupcima želim da tekstura djeluje staro i vremenski slojevito, kao da je svaka slika prošla kroz mnogo faza, baš kao i narativi koje želim prikazati. Ponekad koristim i elemente kolaža, zavisi od slike koju radim. Na pojedinim slikama vidite islikane detalje iz nekih novina, koji djeluju poput fragmenata i nose simboliku sjećanja uhvaćenih u trenutku i zatim izmijenjenih tokom prolaska vremena” - objašnjava umjetnica.

Njen završni rad iz oblasti slikarstva na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, gdje je završila osnovne studije u klasi prof. mr Ratka Odalovića, takođe je nosio naziv “Izgubljeni narativi”. Trenutno na cetinjskoj akademiji pohađa master studije.

“Izgubljeni narativi svakako predstavljaju nastavak mog dosadašnjeg rada, jer me oduvjek privlače motivi napuštenih prostora i tragova prošlosti. Kroz njih istražujem prolaznost i skrivene priče koje takvi prostori nose, a svaki novi rad dodatno obogaćuje moj izraz i produbljuje moje razumijevanje tih tema” - navodi Mirković.

Ističe da je zadovoljna izložbom kroz koju, napominje, želi dati svoj doprinos razumijevanju kako slikarstvo može reflektovati društvene promjene i prolaznost kroz motive odbačenih predmeta i napuštenih prostora, kao i da ukaže na veliku važnost očuvanja kulturne baštine.

Poziva kotorsku likovnu publiku da pogleda “Izgubljene narative” u Gradskoj galeriji Kotor do 15. novembra.

Opširnije sa Milankom Mirković možete poslušati na linku Katareo.

 

Tekst i foto: Irena Mačić Đurić

 

 

 

Podijeli na: