Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

19.07.2023
725

NA TROJICI ODRŽANO KULTURNO - ISTORIJSKO VEČE

Tekst i foto: Biljana Marković

Dom omladine Trojica sinoć je, na prostoru ispred tvrđave na Trojici, organizovao kulturno-istorijsko veče, kojim je ujedno obilježeno 210 godina od ujedinjenja Crne Gore i Boke i 165 godina od bitke na Grahovcu.

Po prvi put uživo su predstavljeni stihovi pisca epske poezije, Zorana B. Radonjića, a u prisutne je pozdravio jedan od organizatora skupa, Gojko Kustudić.

Datumi 13. jul 1878. i 13. jul 1941. godine Crnoj Gori su odredili, kako je kazao, sudbinski karakter međunarodno priznate, nezavisne, multinacionalne, multikonfesionalne i antifašističke države.

“Da bi došli do 13. jula stanovnici Crne Gore su morali su proći vjekovima kroz velika iskušenja. U tom njihovom iskušenju uvijek je bilo manje vremena za igru i pjesmu zbog ratova, pogibija i buna koje su morali, zajedno sa pograničnim stanovništvom koje je silom prilika potpadalo pod druge tada velike i moćne sile, da se bore da bi  sačuvali i to malo slobode, da bi bili iskra, uz one pogranične prostore i plemena koji su težili da se ponovo ujedine sa Crnom Gorom”, kazao je Kustudić.

Jedan od takvih događaja je i bitka koja se “odigrala” na Trojici.

“Poslije veličanstvene bitke i osvajanja Budve, Crnogorci su zajedno sa Bokeljima, sa stanovnicima ovih prostora, osvojili tvrđavu koja se nalazi iza nas i poslije toga pohod prema Kotoru, prema ostalim mjestima Boke Kotorske bio je slobodan, jer ovo je vjekovima bila kapija i brana kotorskoj tvrđavi, da bi zajedno sa predstavnicima svih bokeljskih opština potpisali ugovor o ponovnom ujedinjenju Crne Gore i Boke Kotorske”, naveo je Kustudić između ostalog.

Podvukao je da u velike datume crnogorske istorije takođe spada i bitka na Grahovcu, u kojoj su Crnogorci, zajedno sa stanovnicima tadašnje oblasti Hercegovine, sa Grahovljanima, Pivljanima, Drobnjacima, izvojevali pobjedu nad mnogo jačom turskom silom i postavili Crnu Goru na zasluženo mjesto na mapi evropskih država i naroda, što će se kasnije desiti 1878. godine.

Pozdravnu riječ uputio je predsjednik Udruženja Crnogoraca “Lovćenac”,  Nikola Muhadinović.

U programu, čiji moderator je bio epski pjesnik Maksim Filipović, učestvovala je Milica Radović koja je recitovala stihove, epski pjesnik Zoran B. Radonjić, te narodni guslari Radovan Vučković i Rajko Radović.

Podijeli na: