Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

21.02.2022
433

MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA

Povodom Međunarodnoga dana maternjeg jezika Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK) pripremio je za crnogorsku akademsku i kulturnu javnost nekolika programa.

Kako je saopšteno, danas (u ponedjeljak 21. februara) u 12 sati na FCJK će biti održana tribina o značaju i obilježavanju Međunarodnoga dana maternjeg jezika.

O jezičkoj raznolikosti i postojanju svijesti o tim vrijednostima u današnjim društvima govoriće prof. dr Mate Kapović, doktorantica Jelena Šušanj i doktorantica Sanja Orlandić.

Istog dana u 19 sati u suorganizaciji s Bibliotekom "Radosav Ljumović" u Podgorici će biti promovisana knjiga Adnana Čirgića Dialectology Of The Montenegrin Language (Lexington Books, 2020).

Narednog dana u 12 sati na FCJK održaće predavanje prof. dr Mate Kapović na temu "Akcentuacija imenskih o-osnova u Podgorici".

Mate Kapović redovni je profesor Odsjeka za lingvistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bavi se, pored ostaloga, akcentologijom, dijalektologijom, sociolingvistikom.

Autor je knjiga Uvod u indoeuropsku lingvistikuPovijest hrvatske akcentuacije. FonetikaČiji je jezik, koautor knjige Jeziku je svejedno, urednik značajnih međunarodnih publikacija te autor preko 60 naučnih radova. 

Podsjetimo, 21. februar se od 1999. godine obilježava kao Međunarodni dan maternjeg jezika.Generalna Skupština UNESKO-a je na 30. zasjedanju u Parizu 21. februara 1999. proklamovala Dan maternjeg jezika u cilju promovisanja jezičke kulture, raznolikosti i višejezičnosti, kao i u znak sjećanja na studente koji su 21. februara 1952. ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.Prema procjenama, u svijetu gotovo svakodnevno nestane po jedan jezik, a lingvisti predviđaju da će od oko postojećih 6.000 jezika do kraja 21. vijeka odumrijeti više od polovine, čak i do 90 odsto. Najviše su ugroženi jezici s malim brojem govornika od nekoliko stotina ili desetina, i jezici koji pripadaju malim zajednicama koje civilizacijski nijesu na nivou zapadnih standarda i nemaju institucije.

Izvor - portal RTCG

Radio Kotor

Foto: Portal RTCG

Podijeli na: