Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

16.04.2023
838

MARKOVIĆ I ŠULOVIĆ: STVARAMO BUDUĆE PROFESIONALCE I RAFINIRANU PUBLIKU

Krajem prošle i početkom ove sedmice, u koncertnoj dvorani muzičke škole (crkvi Svetog Duha), održan je master klas za dvadesetak učenika/ca Škole za osnovno i srednje muzičko obrazovanje “Vida Matjan” u Kotoru koji pohađaju smjer violina i viola.

Predavači su bili akademik prof. dr Vladimir Markovic (violinista) i prof. mr Julijana Šulović (pijanistkinja) iz Beograda.  

Kako su nam rekli, gostujući u programu Radio Kotora i emisiji “Nedjeljni razgovor”, osim rada sa djecom, cilj je i osnivanje “Open Balkan festivala” koji bi od naredne godine okupio veliki broj priznatih umjetničkih stvaralaca i pedagoga iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Albanije.  
To će, kako navode, biti prilika za učenje, ali i povezivanje umjetnika, razmjenu iskustava, a sve za dobrobit budućih, mladih muzičkih talenata.
“Područje od Kotora do Bara i Herceg Novog, ali i ono prema Dalmaciji, predstavlja rasadnik muzičkih talenata.   Djecu iz kotorske muzičke škole dobro poznajem i već sam radio sa njima 2018. godine. Veoma su talentovani, disciplinovani i posvećeni onome što vole”, rekao je  Marković, koji je umjetnički direktor “Guarneri festa”, ali i šef katedre za gudačke i žičane instrumente na Muzičkoj akademiji, Univerzitet Istočno Sarajevo (paralelno angažovan i na Univerzitetu Slobomir). 

Šulović napominje da je imala zadovoljstvo da ptoteklih dana dijeli scenu sa djecom koja su izuzetni sluhisti.

“Na predavanjima nismo rekli ništa posebno novo, ali smo dopunili rad cijenjenih kolega, donijeli novu energiju i svježinu u radu, što je djeci veoma prijalo. Svirali smo i sarađivali kao tim, što je za ovakve susrete naročito važno”, kazala je korepetitorka u Muzičkoj školi “Mokranjac” u Beogradu i redovna profesorka na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu (BIH), dodavši da je najveći izazov u radu savladavanje sopstvenih ograničenja.  

“Postoje djeca koja žele da rizikuju i upuste se u nešto novo kada je sviranje u pitanju, a s druge strane, imate i one koji žele biti i ostati u svojoj zoni komfora. U tim trenucima je važno da, kao pedagozi sa dugogodišnjim iskustvom, prepoznamo u čemu se oni bolje snalaze, što im najviše prija i da ih ne forsiramo, jer će se samo na taj način osjetiti slobodnim i opuštenim”, pojašnjava Šulović.  

Naši sagovornici naglašavaju da je od izuzetne važnosti da djeca putuju i nastupaju van svog grada i države, da na sceni osjećaju povjerenje i podršku od strane svojih profesora, korepetitora, da budu motivisani i istrajni.  

“Namjera je da školujemo buduće profesionalce, ali i stvaramo rafiniranu publiku. Trebamo se potruditi da upravo kod djece koja ne pokazuju naročit talenat podstaknemo ambiciju za vježbanjem i damo im lagan program koji će ih dodatno zainteresovati. Važno nam je da oni, bez obzira da li će nakon niže nastaviti srednju muzičku školu ili ne, ostanu zaljubljenici u muziku i publika koja će uvijek dolaziti na koncerte”, poručili su gosti emisije “Nedjeljni razgovor”, a reprizu možete poslušati večeras od 19 sati i 30 minuta na talasima Radio Kotora.

 

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor

 

Podijeli na: