Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

04.06.2024
1213

LJUBAV PREMA GRADU OVJEKOVJEČENA U BRONZI

 

Kako se voli svoj grad, ali onako istinski iz cijelog srca i dubine duše vidimo na primjeru jednog umjetnika iz Kotora. Akademski vajar Goran Moškov, Kotoranima/kama poznatiji kao Gonzo, izradio je reljef u bronzi našeg Starog grada, na ponos grada, države, ali prije svega svoje porodice i svih ljubitelja Boke Kotorske.

Ljubav prema gradu, Gonzo izražava i putem tradicionalnih vrijednosti. Dio njegove porodice su članovi Bokeljske mornarice. A koliko ljubavi može da stane u jednom čovjeku ako je pravi, govori nam Gonzo i svojom zaljubljenošću u more i plovidbu. Njemu takođe možemo da zahvalimo i za instalacije koje svake godine gledamo tokom Kotorskog festivala pozorišta za djecu. Poznati kotorski Djed Mraz sa svojom ekipom vilenjaka nezaobilazan je dio manifestacije “Od Božića do Božića”.

Mnogo je tema, a jedan je Gonzo. Za naš program govori o radu na maketi Starog grada, procesu stvaranja.

“Svaki rad počinje kao jedan misaoni proces. Kroz svo to vrijeme koje sam proveo ploveći morima, vidio sam na dosta mjesta makete grada. Uvijek mi je bila želja da Kotor ima jednu, čak i prije nego sam postao vajar” - priča Moškov.

Inicijativa je krenula 2016. godine.

Sa Mirzom Krcićem sam išao kod gradonačelnika da razgovaramo o ovoj ideji. Reljef sam počeo raditi samoinicijativno, najprije u glini i to je trajalo dvije godine. Poslije toga smo imali plastični odlivak koji se sada nalazi u hotelu Cattaro. Kada radite ovakva djela, teško je ljudima objasniti kako će sve izgledati. Mora postojati nekakav negativ, primarni odlivak. To je napravljeno 2018. godine i poslije toga smo čekali da se poslože ostale kockice” - kaže Moškov, navodeći da je zadovoljan projektom.

Ideja je bila, napominje, rasteretiti ulaz u Stari grad, smanjiti gužve uslijed dolaska turista.

“Vodiči sa grupama turista su ranije blokirali taj prolaz. Namjera je bila da rasteretimo vrata od grada. Prva ideja je bila da reljef stoji ispred glavnih gradskih vrata, ali ipak smo se odlučili da stoji ispred bivšeg Uranka, kako bi smanjili gužve unutar Starog grada. Željeli smo da reljef bude funkcionalan, u smislu da vodiči koji predstavljaju grad turistima i plastično objasne gdje su, šta imaju da vide i kolika je dubina grada koji obilaze. Tako da služi i kao neka 3D mapa grada” - objašnjava Moškov.

Koliko god da je ideju teško pretočiti u djelo, sam proces stvaranja ima svojih čari.

U jednom momentu sam shvatio da ne mogu samo izvesti tlocrt sa snimaka dronova koje sam dobio od Opštine Kotor, kako bi odredio visine kuća. Kupio sam laserski metar i sa svojim sinom šetao kroz grad i mjerio visine kuća, kotala itd. To je bilo vrijeme za nas dvoje, on mi je pomagao i oboje smo uživali u tome” - napominje Moškov i ističe da je njegov sin učestovao u izradi jednog dijela reljefa.

Kada smo radili našu porodičnu kuću u Starom gradu dao sam svome sinu, koji je tada imao sedam godina, da je izmodeluje u glini. Tako da sada može da kaže da je učestvovao u izradi jednog dijela reljefa” - kaže Moškov.

Reljef je nastao u okviru podrške Opštine Kotor, Turističke organizacije Kotor na konkursu za raspodjelu sredstava za odabir projekata valorizacije kulturne baštine.

Moškov navodi i da je zadovoljan reakcijama sugrađana/ki.

Komentari su predivni. Ima puno pohvala. Nisu to sve stručni komentari, a uvijek će biti i neko ko će naći neku zamjerku. Teško je svima udovoljiti. Možda fali neki prozor, jer sam neke stvari radio iz različitih izvora, fotografija. Nažalost je u današnje vrijeme dosta toga devastirano u Starom gradu i nešto što bi trebalo biti zaštićeno, nije baš najbolje. Radeći na reljefu, uvjerio sam se da u arhitekturi Kotora imamo otvorene nove prozore, posebno kada sam upoređivao neke stare fotografije i crteže. Tako da ne mogu reći da je reljef proizvod tačno tog vremena. Ni finansijski, ni vremenski nisam mogao svaku kuću da obiđem, popišem broj prozora, vrata. Vjerovatno je nekih 90 posto tačnosti, ali naravno da će uvijek postojati neko malo odstupanje u odnosu na ono što je trenutno stanje ili na ono koje smo imali prije dva vijeka recimo” - objašnjava Moškov.

Upoređujući sa maketama u drugim gradovima, kaže, želio je da se na reljefu Starog grada vidi pokret ruke.

Moja ideja je bila da se osjeti glina od koje je sve počelo, da ima neki romantičarski pristup i izgled, da se osjeti taj vibrato i da se vidi da je ručno rađen. Na kraju krajeva, Stari grad je cijeli ručno je klesan i mislim da je zbog toga zaslužio da se ručno napravi i njegova maketa” - ocjenjuje Moškov.

Opširnije sa vajarom Goranom Moškovom u junskom izdanju emisije “Ljetnje priče” na gradskim talasima.

 

Tekst: Irena Mačić Đurić

Foto: Radio Kotor

 

 

 

 

 

 

 

Podijeli na: