Kultura
KAPETAN DUGE PLOVIDBE IZ RISNA MIHAILO OGNJENOVIĆ IZDAO PETU KNJIGU POD NAZIVOM SJEĆANJA
Iz štampe je nedavno izašla nova knjiga „Sjećanja”, autora Mihaila Ognjenovića, kapetana duge plovidbe iz Risna.
Autor je pojasnio da je krenuo iz Risna u svijet sa 15 godina, kako bi bolje upoznao još jedan Risan, ali to se nije desilo.
“Risan je jedan na svijetu i na kraju svog življenja vratio sam se u Risan. Tražio sam da nađem nešto bolje i ljepše od Risna i na moju radost nijesam našao. Opisan je vremenski period od 1941. godine, pa do danas” – rekao je Ognjenović.
On je ukazao da je njegov život, svaki događaj kojem je dao važnosti, svaki brod sa putovanja na kojima se nešto događalo, putovanje koje nikada nije završeno.
“Pojedine interesantne priče prvi put objavljujem i mnogo starih i novih slika iz ogromne ljubavi za Boku, Risan, kulturno nasljeđe, brodove, ljude” – kazao je Ognjenović i dodao da je knjiga riznica podataka za istoriografiju.
“Otrgnuto je od zaborava i dato mladima da uče, da znaju bogato duhovno, kulturno i materijalno zaleđe” – rekao je Ognjenović.
Knjiga je nažalost štampana u samo 15 primjeraka koje je poklonio najbližim prijateljima, a jedan primjerak nalazi se u kotorskom muzeju.
„Šira publika knjigu trenutno ne može naći u slobodnoj prodaji, dok ne nađem izdavača koji bi bio zainteresovan da je izda. Ja ne tražim nikakav novac, neka sav prihod od prodaje ode izdavaču. Želim samo da se knjiga odštampa i dođe do čitalaca. Dobio sam nekoliko ponuda, ima zainteresovanih, ali na ponude još nijesam odgovorio“, dodao je Ognjenović.
Ognjenović je poznat kao organizator izložbi u Risnu, u najstarijoj ulici Gabela, koje su bile posvećene tragičnim događajima iz Hirošime. Osim te, izložbe je uz tzv. „gondolu mira i ljubavi“ organizovao na plaži u Risnu, zatim izložbu na Rimskim mozaicima. Promociju knjige “Morski dnevnik” na crnogorskom i engleskom jeziku upriličio je na Gospi od Škrpjela, 6. avgusta, 2016.godine. Svih 750 primjeraka podijelio je širom svijeta.
Mihailo Ognjenović bio je zapovjednik broda na riječkoj “Jugoliniji” i među prvim je Crnogrocima i Jugoslovenima stigao u Argentinu 1949. godine i susreo se sa našim iseljenicama. Priče o svojim putešestvijima, preživljenim brodolomima, spasavanju utopljenika u Singapuru, susretima sa podmornicom i mnogo drugih, Ognjenović je zapisao u svom “Morskom dnevniku”.
Zbog nepovoljne epidemiološke situacije, Ognjenović prošle godine nije mogao organizovati promociju knjige „Hirošima 75 godina“ posvećenu sjećanjima na žrtve prve bačene atomske bombe na Hirošimu 6. avgusta 1945.godine.
Foto: Radio Jadran