Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

03.10.2022
895

IZLOŽBOM PRIRODA NA DODIR POČELO OBILJEŽAVANJE DJEČJE NEDJELJE U KULTURNOM CENTRU NIKOLA ĐURKOVIĆ

Izložba modela živog svijeta pod nazivom "Priroda na dodir", koju je pripremio Prirodnjački muzej Crne Gore u saradnji sa Kulturnim centrom “Nikola Đurković” Kotor, otvorena je danas u Staklenoj galeriji kotorskog Kulturnog centra.

Kako navodi Vladimir Bujišić, direktor Kulturnog centra, izložba je prilagođena osobama sa invaliditetom.

“Izložbom otvaramo ovogodišnje obilježavanje Dječje nedjelje, manifestacije koju Kulturni centar svake godine obilježava. Radi se o manifestaciji koja treba da ukaže cijelom društvu na značaj i položaj djeteta i na to kako da taj položaj djeteta što bolje i kvalitetnije ispoštujemo, kako da institutcije koje su zadužene za rad sa djecom daju na značaju djeci i njihovim pravima, kao što su pravo na zdravstvenu zaštitu, slobodno vrijeme i igru, obrazovanje, život, uvažavanje i izražavanje slobodnog mišljenja” – objašnjava Bujišić.

Prema njegovim riječima, Kulturni centar će i ove godine dječju nedjelju obilježiti bogatim programom koji će trajati do 7. oktobra.

Kako navodi, u planu su radionice na temu "Pozorište djeci," koje će voditi instruktorka za scenski i medijski nastup Bojana Ignjatović Šoć, književne radionice i predstavljanje zbirke "Vrteška čuda," autora Gorana i Milice Radojičić u Gradskoj biblioteci, predstava učenika Osnovne škole "Njegoš" sa Benova "Bože, udri svuđe, samo ne u glavu," kao i predavanje o HPV vakcinaciji u saradnji sa Domom zdravlja Kotor.

On podsjeća da je kotorski Kulturni centar u prethodnom periodu organizovao programe posvećene OSI.

“Imali smo izložbu fotografija koje su prikazivale sa čime se sve to OSI u Kotoru suočavaju, koje su to poteškoće na koje u svakodnevnom životu nailaze. Veoma je posjećen bio festival filma  Uhvati film, koji je za temu imao život lica sa invaliditetom i njihovo stvarakaštvo. To je naš način da damo na značaju OSI i poteškoće sa kojima se oni susrijeću svakodnevno” – ističe Bujišić.

Izložbu je otvorila Natalija Čađenović, direktorica Prirodnjačkog muzeja Crne Gore.

“Dječja nedjelja u Prirodnjačkom muzeju nije samo prve nedjelje oktobra, već i svake sedmice, svakog mjeseca.  Prirodnjački muzej je svoje aktivnosti, planove i programe prilagodio svim građanima, ali djeca su naša glavna ciljna grupa koja krasi galeriju muzeja skoro svakodnevno. Posjeta muzejima i galerijama oduvjek  je bila pretežno vizuelno iskustvo. O tome svjedoče brojna upozorenja i natpisi o zabrani diranja eksponata na izložbama. Izložbom Priroda na dodir promijenili smo donekle taj pristup u želji da prilagodimo izložbu OSI s jedne strane i udovoljimo znatiželji ostalih posjetilaca da dodiruju muzejske predmete i da na taj način upotpune doživljaj” – navela je Čađenović.

Koncept pristupačnosti za OSI, kaže ona, razvijao se dugi niz godina.

“U početku je bio usmjeren na uklanjanje prepreka za slobodno kretanje osoba u invalidtskim kolicima, ali novije vrijeme je težilo da se to djelovanje proširi i na pristupačnost kulturnim sadržajima Prirodnjačkog muzeja. Dodir i zvuk su dva čula koja mogu da dočaraju mnogo više od pogleda, jer prenjeti informaciju na osnovu dodira, a uz pomoć zvuka je zaista posebna vještina. Zato smo se i dugo pripremali za ovakvu izložbu kako bi našli najbolji način da naročito OSI opišemo kako izgleda priroda i živa bića u njoj. Ne samo da ih opišemo riječima, već da dožive oblik i teksturu kroz dodir”, naglasila je Čađenović.

Izložba “Priroda na dodir” je, objašnjava, pilot projekat Prirodnjačkog muzeja.

“Prvi put smo jednu izložbu prilagodili OSI na način da su eksponati u 3D formatu i mogu se dodirivati. Koristeći savremenu tehnologiju, dio bogate prirodne baštine smo učinili dostupnom na način da svaki eskponat ima svoj QR kod, dvodimenzijalni grafički zapis koji se dešifruje pomoću mobilnih uređaja. Prikaz na mobilnim telefonima se sastoji od video sadržaja određenog eksponata, audio snimka i pratećeg teksta koji se može čitati na samoj stranici”, objašnjava Čađenović.

Prema njenim riječima, propratni tekst omogućava osobama sa oštećenim sluhom da pročitaju nešto više o eksponatu ispred kojeg stoje.

“Posebnu pažnju smo posvetili slabovidim posjetiocima jer upravo oni doživljavaju mnoštvo ograničenja prilikom posjeta muzejskim izložbama. Za slabovide posjetioce postoji zvučni vodič s potpunim informacijama o svakoj vrsti.

Često se zvučni opis doživljava kao najbolji način predstavljanja vizuelnog slabovidim osobama, međutim opravdano smatramo da same riječi nisu dovoljne u prenošenju suptilnog sadržaja umjetničkog djela, kao i potpunog doživljaja istog. Stoga smo za posjetioce sa oštećenjem vida, ali i za sve koji to žele, omogućili da dodiruju eksponate i da dodirom dožive prirodno nasljeđe Crne Gore.

Cilj nam je i želja da omogućimo svima da uživaju u našem izložbenom prostoru stvaranjem posebnog emocionalnog iskustva” – kaže Čađenović.

Prema njenim riječima, izložba nije namijenjena samo OSI, već učenicima, studentima, turistima, svima koji će na jednom mjestu moći da upoznaju bogatstvo i raznolikost ljepote koja krasi prirodnu baštinu Crne Gore.

Izložbu, kaže, prati i katalog na Brajevom pismu.

“Sa velikom odgovornošću, ali i zadovoljstvom smo pripremili ovu izložbu kako bismo prvenstveno ranjivim kategorijama našeg društva omogućili novi jedinstveni doživljaj. Zato se nadamo da će OSI izaći sa naše izložbe sa novim saznanjima i podsticajnim iskustvima.

Dotaknite i poslušajte prirodu jer ona nam zaista ima šta reći i od nje možemo puno toga naučiti” – poručuje Čađenović.

Autori izložbe su dr Natalija Čađenović id r Marko G. Karaman, stručni saradnici i autori tekstova: dr Snežana Dragićević, mr Ilinka Ćetković, mr Suzana Malidžan, dr Marko Karaman, Stefan Ralević, dr Natalija Čađenović id r Lidija Polović.

Autori modela su Stanislav Nikčević, Milan Mijušković i Branka Tomović.

Izložbu modela živog svijeta pod nazivom "Priroda na dodir", Prirodnjačkog muzeja Crne Gore u Staklenoj galeriji Kulturnog centra “Nikola Đurković” zainteresovani mogu da pogledaju do 21. oktobra.

 

Tekst: Irena Mačić

Foto: Radio Kotor

 

 

Podijeli na: