Kultura
IZLOŽBA NJEGOŠU S POŠTOVANJEM AUTORKE NADEŽDE NADE RADOVIĆ VEČERAS U POMORSKOM MUZEJU
Njegošev dan je praznik kulture koji se obilježava 13. novembra, u spomen na dan rođenja jednog od najznačajnih ličnosti u istoriji Crne Gore-Petra II Petrovića Njegoša. Njegoš je bio vladar, vladika, književnik i filozof, a njegovo djelo “Gorski vijenac” smatra se jednim od najznačajnijih djela crnogorske nacionalne književnosti.
Tim povodom, izložba „Njegošu s poštovanjem“, autorke Nadežde Nade Radović biće upriličena u Pomorskom muzeju Crne Gore Kotor danas (četvrtak, 09. novembar) sa početkom u 19 sati.
Nadežda-Nada Radović, rođena je u Kotoru gdje je provela djetinjstvo i svoj radni vijek kao profesor srpsko-hrvatskog jezika i jugoslovenske književnosti u kotorskim školama.
Dobrotsku čipku naučila je 1964. godine. od pokojne Anđice Đurović. U želji da prikaže ljepotu i specifičnost dobrotske čipke Radović je priređivala izložbe: prvu davne 1988. godine u Pomorskom muzeju, a od 2000. godine na izložbama u Kotoru, Perastu i Tivtu prikazuje svoje radove. Poštujući originalnost dobrotske vezilje, g-đa Radović je uradila nešto što do tada nije urađeno ovim vezom: Prvu kotorsku priču, deset minijatura-detalji sakralnih spomenika Kotora, Dobrote, Mula i Budve.
Drugu kotorsku priču, sedam minijatura-detalji kotorskih pjaca i obale. Autorka je knjige “Dnevnik bola i straha”. Povodom 170 godina od izdanja Gorskog vijenca uradila je njegov prepis. Nešto više o samoj izložbi rećiće Vam autorka. Izvolite.
Pored Nadežde Nade Radović, učesnici programa su: Slobodan Marunović, crnogorski glumac, doajen Crnogorskog narodnog pozorišta koji će na njemu svojstven način interpretirati stihove iz Gorskog vijenca i dr Sonja Šundić Tomović, redovna profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore, koja se, između ostalog, bavi filozofijom i filozofskim disciplinama atropologije, etike i estetike, kao i političkom antropologijom i kulturnom antropologijom. Prof. Šundić Tomović je autorka više naučnih monografija, studija i knjiga iz oblasti filozofskih nauka. Objavila više desetina naučnih i stručnih radova, rukovodila i sarađivala na više naučnih projekata. Učesnica je velikog broja međunarodnih skupova. Bavi se filozofskom dramom, objavila je dvanaest knjiga dramskih tekstova i dvije knjige refleksivne poezije. Dobitnica je priznanja Univerzitete Crne Gore za postignute rezultate i doprinos u razvoju naučno istraživačkog, umjetničkog i stručnog rada na Fakultetu političkih nauka za 2020. godinu. Rukovoditeljka je brojnih projekata, članica stručnih grupa i odbora.
Predsjednica je žirija za književnu nagradu: „Miroslavljevo jevanđelje“ i članica žirija za „Trinaestojulsku nagradu“. Članica je međunarodnog žirija „Književni plamen“, pod pokroviteljstvom Maria Vargasa Ljose. Bila je izaslanica Crne Gore za REKOM i savjetnica predsjednika Crne Gore za ljudska i manjinska prava. Profesorica Šundić Tomović će otvoriti izložbu.
Saopštenje Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor