Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

30.10.2024
256

IVETIĆ: MUZEJ GRADA KOTORA DA OBJEDINI DRAGOCJENA KULTURNO-ISTORIJSKA BOGATSTVA

Kotoru je potreban Muzej grada Kotora, jedinstvena institucija koja bi objedinjavala sve jedinice Opštinske javne ustanove (OJU) “Muzeji” Kotor.

Ova inicijativa, kaže direktorica Dušica Ivetić, ima za cilj da objedini dragocjena kulturna bogatstva i istorijske kolekcije Kotora – od Velike i Male grude, Lapidarijuma, preko Muzeja grada Perasta, Crkve Svetog Pavla do Galerije solidarnosti.

Kroz ovakav muzej, turisti i posjetioci/ke bi mogli/e na jednom mjestu da upoznaju bogatu istoriju Kotora, od praistorije do savremenog doba, pružajući im cjelovit uvid u nasljeđe grada i njegov značaj kroz vjekove.

“Stalne postavke se mogu vidjeti u Muzeju grada Perasta gdje povremeno organizujemo izložbe inspirisane nekom određenom temom. Svakako je Muzej grada Perasta najkompletniji u smislu prezentacije Muzeja. Pored njega, tu je i lokalitet Rimski mozaici. U Starom gradu imamo postavku u Galeriji solidarnosti. Potrudili smo se da približimo postavku ne kao galerijski prostor, već kao vrijednu zbirku koja nam je poklonjena nakon razornog zemljotresa. U sklopu nje se nalaze značajna djela tadašnjih jugoslovenskih umjetnika. Tu je i crkva Svetog Mihaila – Lapidarium, u kojoj se mogu vidjeti neki od najznačajnijih kotorskih lapida” - objašnjava Ivetić.

Navodi da je kotorske lapide potrebno objediniti na jednom mjestu.

“Imamo obećanje da će u skorijem periodu biti obezbijeđen prostor većih gabarita gdje ćemo moći da objedinimo sve vrijedne kotorske lapide koje su mahom dislocirane, nisu na jednom mjestu” - kaže Ivetić.

U Crkvi Svetog Pavla posljednjih par godina organizuju privremene izložbe.

“Istakla bih izložbu posvećenu mermernom portretu Domicijana koji čuvamo u Muzeju. Podrazumjevala je niz istraživanja i prezentaciju istih od fotogrametrijskih skeniranja, spektralnih analiza koje su nam omogućile da utvrdimo da je sam portret bio obojen. Pa i do nekih vještačkih inteligencija koje su na osnovu postojećih prikaza cara Domicijana utvrdile kako je on mogao stvarno da izgleda kao živ čovjek” - objašnjava Ivetić.

Uslijedio još projekat sličnog karaktera.

“On se odnosio na Malu i Veliku grudu gdje smo takođe fotogrametrijski obradili, skenirali ove vrijedne eksponate, prezentovali ih, prikazali položaj skeleta u glavnom grobu gdje su pronađeni najznačajniji nalazi i pokušali na malo drugačiji način da približimo vrijedne eksponate za koje mahom naši sugrađani i sugrađanke nisu znali” - napominje Ivetić.

Vrijedni eksponati, koji na osnovu grobnih nalaza i poređenja sa sličnim humkama iz drugih područja tumula, datiraju između 2400. i 1900. godine stare ere, a nažalost do dana današnjeg nemaju adekvatan prostor da budu izloženi i predstavljeni javnosti.

“Zbog toga se svi nadamo i navijamo da Kotor dobije Muzej grada Kotora koji stvarno zaslužuje, gdje bismo objedinili sve to što je tako razuđeno po različitim prostorima. Svakako bi to bila značajna ponuda za sve turiste i sve posjetiteljke i posjetioce našeg grada jer bi na jednom mjestu mogli da vide čitav istorijat našeg grada kako je on nastajao” - poručuje Ivetić.

 

Tekst: Irena Mačić Đurić

Foto: OJU “Muzeji” Kotor i Radio Kotor/IMĐ

 

 

Podijeli na: