Kultura
GRADSKA MUZIKA KOTOR SLAVI 179. ROĐENDAN, DANAS I SJUTRA PROMENADNI KONCERT
Gradska muzika Kotor 1842, organizacija od posebnog značaja za grad Kotor, danas slavi svoj 179. rođendan.
Na današnji dan 1842. godine na Trgu Svetog Nikole u Starom gradu zabilježen je prvi nastup Gradske muzike Kotor.
Prema arhivskim podacima prvi potpis za stvaranje duvačkog orkestra potpisala je grupa uglednih građana Kotora 20. maja daleke 1842. godine, kada su Opština i njen predsjednik Marko Paskvali primili od njih pismeni predlog za osnivanje orkestra i nacrt pravila za osnivanje Građanske glazbe grada Kotora, kako se taj prvi orkestar zvao, i postala prva uprava tog muzičkog tijela.
Duvački orkestar najprije je radio u prostorijama ranijeg pozorišta koje je izgrađeno za vrijeme francuske vladavine 1808. godine, a nepuna tri mjeseca nakon njegovog osnivanja orkestar je imao svoj prvi nastup prilikom dolaska austrijskog nadvojvode Franca Karla u Boku. Poznata su i imena 24 muzičara prvog kotorskog duvačkog orkestra, kao i instrumenti na kojima su svirali: na 7 klarineta, 4 trube, 4 horne, 3 fagota (2 fagota i 1 kontrafagot), 2 trombona, 1 flautu i 1 otavinu, dva bubnja (1 bubanj i 1 tamburin) i 1 čineli, ali nažalost nije poznato ime tadašnjeg dirigenta/ice. Godine 1848. orkestar broji 15 članova/ica pod dirigentskom palicom Josipa Jedličke. Orekastar je radio sa Jedličkom Mlađim (1875-1883), Antunom Petrarkom (1883-1884), Ivanom Buratijem (1884-1885), Jedličkom Starijim (1885-1886), Dionizijem de Sarnom (1886-1892), kada su koncerti održavani skoro svake nedjelje u čuvenoj bašti gradske kafane “Dojmi”.
Nakon 1850. godine doživljava dužu krizu, a svoju prvu obnovu će doživjeti već 1867. godine od strane Jeronima Fiorelija pod nazivom Građanska muzika.
Godine 1888. donosi se novi statut šire organizacije muzičkog života Kotora pod nazivom Statut muzičkog društva Kotora (Statuto della Societa Musicale), a sam duvački orkestar zadržava naziv Građanska glazba Kotora (Banda Cittadina in Cattaro). Krajem 1892. godine orkestar doživljava ponovo krizu, a novim pravilima društva osniva se pod nazivom Kotorska glazba 1897. godine. Gradska muzika svirala je i na vjenčanju Franca Ferdinanda u Beču.
Do formiranja vojne muzike na Cetinju, kotorska Gradska muzika je bila orkestar na prinčevom dvoru, a kasnije na dvoru kralja Nikole I Petrovića. U dugoj istoriji svirala je princu Edvardu i aktivno učestvovala u bogatom kulturnom životu Kotora.
Od svog osnivanja do danas duvački orkestar nije radio samo u vrijeme svjetskih ratova što ukazuje na izuzetan kontinuitet u radu.
U 20. vijeku orkestar su vodili Erminije Bagatela, Tripo Tomas, Antun Homen, Tripo Đurašević, Nikola Čučić, Nikola Gregović, Vladimir Begović.
Od 2011. do 2013. orkestrom je dirigovao njegov dugogodišnji član Petar Bukilica.
Današnji orkestar broji tridesetak članova, pretežno amatera kojima muzika nije profesionalno zanimanje. Od 2013. godine orkestrom diriguje njegov član, profesionalni muzičar i profesor horne Dario Krivokapić. Zahvaljujući ŠOSMO “Vida Matjan” i jačanju duvačke sekcije orkestar je brojniji za nove mlade članove.
Orkestar je za svoj rad dobio brojne nagrade i priznanja među kojima su najvažniji: Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima i Novembarska nagrada grada Kotora iz 1977. godine. Pored tradicionalnih, na repertoaru su i novi aranžmani popularnih kompozicija. Orkestar tradicionalno održava dva godišnja koncerta, novogodišnji i ljetnji, a tokom godine ima oko pedesetak različitih nastupa. Repertoar i kvalitetno sviranje privlače nove članove i publiku, što je uslov za opstanak ove posebne kulturne institucije Kotora. Gradska muzika Kotor je zajedno sa Bokeljskom mornaricom i SPD “Jedinstvo” Kotor organizacija od posebnog značaja za grad.
Podsjetimo, Gradska muzika Kotor 1842 obilježiće svoj dan - 20. maj, promenadnim koncertom ulicama Starog grada danas od 19 sati.
U saradnji sa Opštinom Kotor Gradska muzika Kotor će nastupiti i 21. maja od 11 sati ulicama Starog grada i poslati muzičku čestitku za Dan nezavisnosti Crne Gore, poručuju iz ove tradicionalne nevladine organizacije.
Foto: facebook