Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

20.11.2024
89

FILM UMJETNOST NA DAR DUŠANA VULEKOVIĆA; SOLIDARNOST NA DJELU

Promocija filma “Umjetnost na dar”, reditelja Dušana Vulekovića, održana je sinoć  u Galeriji solidarnosti  povodom obilježavanja Dana opštine Kotor, a u organizaciji OJU “Muzeji Kotor”.
Prisutne je pozdravila Jelena Vukasović, glavna urednica programa u ovoj ustanovi.

“Večeras smo se okupili da premijerno prikažemo novo ostvarenje Dušana Vulekovića, urađenog za potrebe Galerije solidarnosti. Željeli smo da film “Umjetnost na dar”, koji ćete večeras pogledati, bude dio naše stalne postavke. To je za nas vrlo značajno jer prikazuje blago Galerije solidarnosti i specifičnost likovnih radova koji su došli u Kotor i Crnu Goru nakon zemljotresa. Takođe se nadam da ćete pogledati i postavku koja je naš izbor likovnih radova naivne umjetnosti Jugoslavije, prevashodno Hrvatske i Srbije”, kazala je Vukasović.

Uslijedila je projekcija filma, koja počinje dokumentarnim slikama Kotora nakon katastrofalnog zemljotresa 1979. godine, te apelom predsjednika Jugoslavije Josipa Broza Tita za pomoć i solidarnost Crnoj Gori svih naroda i Republika, u cilju prevazilaženja tragedije.

Među brojnim izrazima humanosti je i akcija iz svijeta likovnih stvaralaca i stvarateljki. Inicijativa je potekla iz Zagreba i bila je podsticaj umjetnicima i umjetnicama širom Jugoslavije da doniraju svoja djela za aukcijsku prodaju kako bi prikupljena sredstva bila usmjerena ka obnovi postradalog područja ili osnivanju svojevrsne galerije solidarnosti. Sa ovom inicijativom upoznata je “Crnogorska akademija nauka i umjetnosti” i na prvom sastanku odjeljenja umjetnosti održanog nakon zemljotresa donijet je zaključak da se osnuje “Galerija solidarnosti” koja bi posle nekoliko izložbi u većim mjestima Jugoslavije bila smještena u Kotoru.

U filmu su, svojim opservacijama, učestvovale Dušica Ivetić, direktorka OJU “Muzeji Kotor”, Jelena Vukasović, glavna urednica programa i Aleksandra Simeunović, istoričarka umjetnosti i muzejska savjetnica.

"Umjetnost samo po sebi predstavlja više neku nematerijalnu i kartazičnu pojavu. Nastaju djela koja zapravo ne mogu da pruže praktičnu pomoć nastradalima, ali mogu neku vrstu drugačije percepcije, otklona, ono što je po meni suština umjetnosti - da se ista situacija pogleda iz više različitih perspektiva”, navodi Ivetić u filmu, ističući da u svakom razornom trenutku postoji taj momenat obnove, preporoda i ponovnog rođenja.

Kako se u filmu čulo, nakon niza godina seljenja ovog vrijednog likovnog fonda po neadekvatnim prostorijama, Opština Kotor 1992. godine osniva Opštinsku javnu ustanovu “Muzeji Kotor”, kojoj najprije povjerava staranje o fondu “Galerije solidarnosti”, a potom 2011. godine i prizemni dio renesansno-barokne palate Pima za potrebe izlaganja. 

Osnovni fond Galerije obuhvata 372 umjetnička djela rađena različitim tehnikama.

Simeunović naglašava da osim jugoslovenskih umjetnika i udruženja koji su poklonili svoja djela ima i dosta radova inostranih umjetnika i umjetnica.

Značaj podatak je i to da su kotorski “Muzeji” 2022. godine objavili kapitalno djelo “Monografiju Galerije solidarnosti” autorke Marije Mihaliček, kustoskinje ove vrijedne zbirke.

Zbirka Galerije solidarnosti svjedoči o jednom dobu, o humanosti, o ljepoti i snazi umjetnosti, a brižljivo se čuva za budućnost.

“Naša obaveza kao Kotora i naša obaveza kao Muzeja, obaveza kao države Crne Gore je da je štitimo, valorizujemo, ne samo kao fakat koji je vezan za umjetnost nego i fakt koji je vezan za jugoslovensku solidarrnost jednu od njenih poslednjih velikih  vrijednosti koje se treba sjećati”, istakla je Vukasović.

Film dokumentuje da umjetnost poslata na dar prije skoro pola vijeka najprije kao ohrabrenje postradalom stanovništvu Crne Gore, vremenom je postala vrijedan dio crnogorskog kulturnog nasljeđa.

Svoje impresije za Radio Kotor podijelila je Tatjana Kriještorac sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti.
Prezentacija filma Dušana Vulekovića,naglašava,  jeste izuzetno potresno podsjećanje na trenutak koji će Kotoranima, svjedocima tog vremena, ostati u trajnom pamćenju, ali da je i nostalgično sjećanje na jedno doba i državu Jugoslaviju.

“Film svjedoči o nevjerovatnoj solidarnost svih oko nas,  u Jugoslaviji i šire,  koji su razumijeli tragediju,  bol, strah, i bezizlaznu situaciju u kojoj se ogroman  broj ljudi našao, te su materijalnom pomoći i pomoći umjetnika pokazali da im je stalo i da im je žao”, kazala je Kriještorac dodavši da je "Galerija solidarnosti" vid sjećanja na taj divan, human gest, jedan od mnogih.  

Kako je rekla ona je važna Kotoru i svima nama kao podsjećanje  na obavezu koju imamo u slučaju nemilih dešavanja nekim drugim krajevima i narodima.

“To je jedna od najljepših osobina i to je nešto što mora da se gaji, u porodici, školama..prosto generacije moraju da se podižu sa sviješću o važnosti solidarnosti među ljudima”, zaključila je Kriještorac.

Film „Umjetnost na dar” biće dio stalne postavke "Galerije solidarnosti".

Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor/N. J.
 
 

Podijeli na: