Kultura
BOKELJSKA MORNARICA, NEMATERIJALNA KULTURNA BAŠTINA ČOVJEČANSTVA
Promocija monografije “Bokeljska mornarica, nematerijalna kulturna baština čovječanstva”, autora prof. dr Antuna Sbutege, admirala Mornarice, održana je sinoć u Samostanskom kompleksu Sv. Nikole na Prčanju.
Dobrodošlicu prisutnima poželio je župnik prčanjski don Željko Pasković, koji je kazao da je “Bokeljska mornarica” dala veliki doprinos istoriji.
,,Drago mi je što je to živa istorija, koja je za 1200 godina kontinuiteta, rasta, razvoja, dala doprinos kako kulturi tako i duhovnosti i svemu onome što Bokeljska mornarica jeste. Nije to samo lijepa uniforma i kolo, nego je to sve ono što je sačinjava, a to je vjera u Boga, blaženu djevicu Mariju i sv. Nikolu”- kazao je Pasković.
Generalni i umjetnički direktor KotorArt festivala, Ratimir Martinović, obratio se u ime organizatora promocije i koizdavača ove publikacije.
,,KotorArt je festival koji se bavi živom umjetnošću, muzičkom, prije svega. Međutim, za dvadesetjednu godinu postojanja imali smo nekoliko izdanja.To su naročito, u odnosu na ovu monografiju, mala, simbolična i svedena izdanja, dvije knjige poezije don Branka Sbutege kao i dvije publikacije vezane za važne muzičke godišnjice u Crnoj Gori i o UNESCO-voj konferenciji, koju smo organizovali povodom pandemije korona virusa, kao i drama “Ozana” admirala Antuna Sbutege”- podsjetio je Martinović.
Direktor Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru Andro Radulović ističe da je bratovština Bokeljska mornarica pod imenom „Plemenito tijelo Bokeljske Mornarice“, još krajem 19. vijeka, bila nosilac ideje o formiranju jedne zbirke predmeta od istorijske i kulturne vrijednosti, što predstavlja početak muzeološke djelatnosti u Kotoru.
,,Početkom 20. vijeka Bokeljska mornarica kao memorijalna institucija počela je da prikuplja predmete koji su bili vezani za prošlost Mornarice i ukupno pomorstvo Boke. Ovo je bio povod za inicijativu formiranja jednog muzeja u Kotoru. Tako je na sjednici opštinskog vijeća od 28. januara 1906. godine vijećnik don Ivan Radimiri, prepozit stolne crkve Svetog Tripuna, predložio da se na idućoj sjednici Vijeća stavi na dnevni red imenovanje inicijativnog odbora za osnivanje muzeja u Kotoru, što je jednoglasno usvojeno.
Jedan od najaktivnijih inicijatora za formiranje muzejske zbirke bio je podadmiral Bokeljske mornarice kapetan Pavo Božov Kamenarović iz Dobrote, pjesnik i narodni prvak. Temelje Pomorskom muzeju tih godina u Kotoru postavio je svojim velikim zalaganjem kotorski zanatlija Josip Jakičević, inače član uprave Bratovštine Bokeljske mornarice u Kotoru, pa se već tada otpočelo sa sređivanjem muzejske zbirke stare Bratovštine pomoraca Kotora i Boke. Nakon više godina poslije Prvog svjetskog rata 7.10.1934. godine, otvorena je velika izložba istorijskog blaga u palati Grgurina, današnjem Pomorskom muzeju, u organizaciji tek formiranog Narodnog univerziteta Boke Kotorske. Predmeti koji su ostali sačuvani nakon rata, a bilo ih je nešto preko 700, bili su izloženi. Veliki dio tih predmeta pripadao je Bokeljskoj mornarici. Najzaslužniji za realizaciju pomenute izložbe bio je poznati bokeljski rodoljub, gospodin Sigismund Sbutega, glavni kućevlasnik reprezentativne palate Grgurina”- navodi Radulović.
O knjizi je govorio bibliotekar u penziji Slavko Dabinović, koji je kazao da publikacija obuhvata period od 12 vijekova trajanja ovog udruženja, prezentovanom u štampanom izdanju u tiražu od 500 primjeraka, sa bogatim ilustracijama.
,,Stoljećima je Sveti Nikola bio zaštitnik bratovštine kotorskih mornara, pa nije slučajno da se baš u Samostankom kompleksu prezentuje ova opsežna knjiga o životu Mornarice. Ova studija je potkrijepljena velikim brojem dokumenata, o aktivnosti bratovštine sve od prvih spomena do današnjeg dana. Na brojnim stranicama autor donosi i tumači veliki broj arhivskih dokumenata, sa krajnjim ciljem kako bi se očuvala uspomena na ovaj važan segment, kotorskog i bokeljskog pomorskog kulturnog i religijskog nasljeđa. Knjiga predstavlja sintezu svega što su do sada objavili o Mornarici brojni eminentni autori, a bazirana je na dokumentima nedavno objavljenog zbornika “Bokeljska mornarica u arhivskim dokumentima”, a na tom projektu je admiral Sbutega bio rukovodilac, urednik i koautor.
U uvodu ove knjige autor napominje da nema pretenziju da stavi tačku na istraživanja o Mornarici, već da bude podsticaj drugim autorima, da nastave istraživanja i da ih produbljuju. Nadam se da će ovim radom podsticati interes čitalaca za istoriju, tradiciju i vrijednosti Mornarice, a i mnoge privući da postanu njeni članovi. Admiral Sbutega je uložio znatan trud da stil pisanja ove studije bude interesantan, jasan i razumljiv, ne samo malom broju stručnjaka za ovu problematiku, već i širokoj čitalačkoj publici”- kaže Dabinović,
Autor monografije “Bokeljska mornarica, nematerijalna kulturna baština čovječanstva”, prof. dr Antun Sbutega, ističe da nije slučajno što se promocija održava u Samostanskom kompleksu crkve Svetog Nikole.
,,Već skoro tri vijeka ovaj barokni samostan, nije samo vjerski već kulturni centar Prčanja i Boke. U prošlosti on nije bio samo samostan već je tu bila i osnovna škola, privatna Pomorska škola, apoteka i biblioteka. Poslije duge obnove, koja je trajala više godina, prošle godine je obnovljena i kulturna funkcija samostana, tako da se u njemu nalazi i zbirka pomorskog nasljeđa sa velikim brojem eksponata, a klaustar služi za promocije knjiga, koncerte i ostala kulturna dešavanja.
Ovo mjesto za održavanje promocije nije odabrano slučajno, veće zato što je Prčanj, skoro pet proteklih stoljeća, dao veliki doprinos Bokeljskoj mornarici, odnosno nekadašnjoj bratovštini Svetog Nikole mornara u Kotoru. Pored velikog broja članova, dao je i brojne oficire, dva od trinaest viceadmirala, 9 admirala, u 20. vijeku dva mala admirala i kapelare, a u 21. vijeku i predsjednika Upravnog odbora Nikicu Kondonarija. Prčanj je dao i značajne autore koji su pisali o Boki, njenom pomorstvu, kulturi i umjetnosti od kojih su najznačajniji don Niko Luković, don Branko Sbutega i Željko Brguljan. Sveti Nikola je zaštitnik pomoraca, a deset i po vjekova bio je zaštitnik Bokeljske mornarice, sve do reforme polovinom 19. vijeka.
Imao sam više moralnih, emotivnih i intelektualnih motiva za pisanje ove knjige. O Bokeljskoj mornarici u posljednja dva vijeka, napisano je puno radova na raznim jezicima, a organizovani su i razni naučni skupovi. Dosad je objavljena samo jedna knjiga koja za temu ima cjelokupnu istoriju Mornarice, a to je “Kotorska mornarica”, koja je zapravo doktorska disertacija bivšeg viceadmirala Slavka Mijuškovića iz 1965. godine”- kazao je, između ostalog, prof.dr Sbutega.
Izdavanje knjige “Bokeljska mornarica, nematerijalna kulturna baština čovječanstva”, autora prof. dr Antuna Sbutege, pomogli su Ministarstvo kulture i medija, Opština Kotor, Međunarodni festival KotorArt Don Brankovi dani muzike, Pomorski muzej Crne Gore u Kotoru i Crnogorska plovidba AD Kotor.
U muzičkom dijelu programa je nastupio duo Katarina i Bogdan.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: KotorArt