Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kultura

18.10.2022
519

BAUK: KNJIGE UVIJEK NAĐU PUT DO ČITALACA

Oslobađanje od opterećenja u akademskoj zajednici pronalazi u pisanju knjiga. Iako je nailazila na prepreke u procesu izdavanja knjige, to je nije spriječilo da bude uporna i ostvari svoju zamisao. Sanja Bauk je profesorica, istraživačica, akademik, pisac. To što su njene knjige ugledale svjetlost dana, kako kaže, nisu zaslužni izdavači, već lična volja i upornost.

“Istraživanja u akademskom poslu su uvijek teška.
Nije lako doći do pravih informacija, danas morate da radite u timu, a nije lako naći odgovarajući koji dijeli ista interesovanja kao vi, koji je stručan, odgovoran.
Danas se kao imperativ u akadmeskog zajednici postavlja to da imate objavljene članke u referentnim časopisima, što je jako teško postići jer se recezenti utrkuju koji da vas strožije ocjeni. Često dobijete i oprečne recenzije od više različitih recezenata i onda vi morate da tražite način kako ćete zadovoljiti očekivanja svih njih. Na kraju se dešava da rad ne bude ono što ste vi htjeli, već na fonu onoga što su recezenti od vas tražili.
Postoje časopisi kojima može svako da pristupi i onda od vas kao autora traže da platite troškove štampe tog članka. To je, prema mom mišljenju, jedan vid meni korupcije u nauci gdje se plaća za broj publikacija, citiranost” – objašnjava Bauk.

Zadovoljstvo pronalazi u pisanju beletristike, autobiografskih zapisa.

“U slobodno vrijeme pišem za svoju dušu nešto što je na granici beletristike, autobiografskih zapisa i tu nalazim zadovoljstvo.
Kroz pisanje tražim put za oslobađanje od opterećenja u akademskoj zajednici i vrlo mi je drago da vidim da ti zapisi nalaze put do čitalaca i da se o tome govori” – kaže Bauk.

Čitocima ostavlja dosta prostora za dalja istraživanja, kao i prostor za kreaciju da sami dođu do zaključaka.

“Knjige koje pišem su evokativne, u smislu da su iskrene, ali i da pobuđuju kod čitaoca maštu.
Čitaoci mogu sami da izvode zaključke na osnovu onoga što su pročitali, što vide između redova i što naslućuju iz teksta. Tu je ostavljen proces kreacije čitaocima da izvode zaključke” – navodi Bauk.

Bauk je, između ostalog, autorka knjiga “Što Google zna o meni” i “Lične priče iz akademske zajednice”.

“Kada je u pitanju izdavaštvo, moje iskustvo je bilo vrlo negativno. Naišla sam na krajnji neprofesionalizam od strane izdavača. Slala sam rukopise i ljubazne zahtjeve na koje mi niko nije odgovarao.
Sufinansiranjem iz svog ličnog budžeta knjige su ugledale svjetlost dana, ali ne zahvaljujući izdavačima.
I mnogo veći pisci i stvaraoci od mene imali su problem da objave svoje knjige, ali to nije spriječilo put njihovih djela do čitalaca. Taj put je mističan, ali uvijek štivo nađe put do čitaoca” – zaključuje Bauk.

Tekst: Irena Mačić

Podijeli na: