Kultura
BAGARIĆ O POSUŠKIM FOLKLORAŠIMA: KORACIMA I NOTAMA ČUVAJU TRADICIJU I NJEGUJU ZAJEDNIŠTVO (AUDIO)
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor, HKUD “Fra Petar Bakula” Posušje
Kulturno-umjetničko društvo (HKUD) “Fra Petar Bakula” iz Posušja nedavno se prvi put predstavilo publici u Kotoru na Smotri dječijih folklornih ansambala za djecu uzrasta do 12 godina.
Kako je za Radio Kotor kazala voditeljka dječje folklorne grupe ovog Društva Magdalena Bagarić, velika sala Kulturnog centra “Nikola Đurković” bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a publika je uživala, između ostalog, u igrama i običajima iz hercegovačkog kraja.
“Domaćini su bili izuzetno ljubazni i osjećali smo se veoma prijatno. Organizacija smotre, smještaj, dobrodošlica, sve je bilo na visokom nivou, a ljepotama grada smo oduševljeni”, rekla je Bagarić.
Podsjeća da je Kulturno-umjetničko društvo “Fra Petar Bakula” osnovano 2001. godine u Posušju.
“Nosi ime fra Petra Bakule, najsvestranijeg, najplodnijeg hercegovačkog franjevca, teologa, pisca, graditelja. U prošlosti je bilo kriza i raznih izazova, ali prijateljstva i ljubav su se u našem Društvu uvijek rađali i obnavljali. Ono što je najvažnije, zajedništvo nikada nije izostalo”, priča Bagarić za novo izdanje emisije “Nedjeljni razgovor”.
Kako navodi, tokom više od dvije decenije nastupali su širom Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Njemačke, Mađarske.
“Glavni cilj je očuvanje i njegovanje običaja našeg kraja, ali i ljubavi prema starim instrumentima. Društvo je u početku brojalo 600 ljudi. Očuvanje tradicije hercegovačkog kraja je ključno za njegovanje kulturnog identiteta i bogatsva našeg naroda. Diple, gusle, ganga nisu samo instrumenti uz pomoć kojih se izvode pjesme, već su simbol duha Hercegovine, čuvari priča naših predaka. Linđo, poskočica, trusa i ostali plesovi su mnogo više od igre, to su mostovi koji povezuju generacije i pričaju priče o našoj prošlosti. Očuvanje naših starih igara i pjesama znači i očuvanje dijela nas samih, naše istorije i zajedništva”, ističe naša sagovornica.
Društvo danas ima 200 članova/ica, oko 150 djece i 50 mladih i starijih članova/ca, a rad je organizovan u okviru pet aktivnih dječjih grupa i jedne za odrasle.
“Djecu smo uspjeli da motivišemo da se aktivno uključe u očuvanje tradicije i kulturne baštine kroz prilagodljivi i moderan pristup koji uvažava njihove interese, ali i izazove današnjeg vremena. Organizujemo radionice, plesne probe i edukativne aktivnosti, a poseban naglasak je na interaktivnosti. Jedan od ključnih koraka je povezivanje tradicionalnih elemenata sa modernim tehnologijama. Djeca učestvuju u izvođenju tradicionalnih pjesama, snimaju plesne tačke, izvođenja, sviraju diple i gusle i na taj način su pravi ambasadori svoje kulture, a na moje veliko zadovoljstvo, privlači ih osjećaj pripadnosti i zajedništva, što me dodatno ohrabruje”, objašnjava Bagarić.
Do kraja ove godine imaju još nekoliko nastupa.
“Za ovu priliku bih izdvojila da prvi put organizujemo Božićni koncert koji će biti održan 20. decembra. Cilj je prikupljanje sredstava za izradu naših novih narodnih nošnji. S obzirom na to da nas mještani/ke Posušja već godinama prate i podržavaju, vjerujem da će naš koncert i božićna akcija koju pripremamo biti uspješna”, poručila je Bagarić i pozvala sve zainteresovane da se uključe.
Razgovoe možete poslušati na linku Nedjeljni razgovor.