Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Kotorpress

30.06.2026
428

KOTORPRESS (1928.) NOVI HOTEL U KOTORU – HOTEL „SLAVIJA“

Kao što većina mjesta Dalmacije nastoje, da gradnjom ili adaptacijom hotela udovolje i pomognu prometu stranaca, tako je i Kotor riješio to pitanje sa gradnjom hotela »Slavija« koji se pred par dana otvorio.

Krasan ovaj hotel je imanje obitelji Radivović iz Kotora, koji su sa adaptacijom njihove prostrane kuće, te dogradnjom jednog poda dotjerali jedan hotel, koji može da se broji medju ljepšim i ukusnijim na našem primorju.

Bez velikih mudrolija oko projektiranja i pozivanja nekakovih inostranih specjalista, ovaj hotel je adaptiran tako, da potpunoma odgovara tamošnjemu stilu i u skladu je sa cjelokupnim onim ambijentom ispod slavnog Lovćena. Baš na onom najljepšem kutu divnog bokokotorskog zaljeva leži hotel »Slavija«, te sa svim komfortima, vodovodom, električnom rasvjetom, sa luksusnim sobama, u prizemlju lijepim i prostronim ulazom, čitaonicom i restauracijom pruža najljepši pogled na cijeli Kotorski zaljev, gdje na kraju istoga gledaš visoke Krivošije, kako se odrazuju u duboko plavom moru.

Divne terase sagradjene pred hotelom, prostrano se protežu uz morsku obalu uz koje će se za dojduću ljetnu sezonu sagraditi kupalište, a iza ovog krasan udešen prostor za igru tenisa. Perivoj istog hotela je izvanredan, velik i bogat borovima, palmama i drugim stablima, koji skupno sačinjavaju lijepu šumicu sve do mora.

Zbilja je Kotor trebao ovako moderan hotal i čestitati je gg. braći Radivović, da su se oni našli spremnim ostvariti ovo djelo, koje će puno doprinijeti, da se još više razvije posjeta turista u divnu naša Boku.

Eto, po malo vidimo ovako našu lijepu Dalmaciju kako kroči naprijed u razvijanju prometa stranaca, te ćemo tako brzo, od Raba pa do divnih plaža Petrovca, moći pružiti strancima zbilja hotele, kojima se možemo ponositi. Naša lijepa Boka je svoje već izvršila sa gradnjom ovog hoteia »Slavija« u Kotoru i onog impozantnog po zgradi i položaju hotela »Boka« u Ercegnovome.

Ove sezone je hotel »Slavija« bio malo posjećen, jer tek otvoren, a izgleda stalno da će imati dobrog uspjeha, jer je u njemu dobro sve, a ne fali ni česki Jazzband svake večeri.

Svaki onaj koji ga je posjetio, mora da sa zadovoljstvom konstatira jednu činjenicu napretka na razvijanju turizma u Dalmaciji i da rekne »Bilo u sto dobrih časa«.

  1. V.

 

Objavljeno u listu Jadranska pošta (Split), br.214, 15. septembar 1928. god.

Za Radio Kotor priredio Ilija Mlinarević

Podijeli na: