Ekonomija
ZA REALIZACIJU PROGRAMA INVESTICIONIH AKTIVNOSTI ZA NAREDNU GODINU PREKO TRI MILIONA EURA
Za realizaciju Programa investicionih aktivnosti opštine Kotor za narednu godinu je, prema Nacrtu, izdvojeno ukupno tri miliona 143 hiljade i 500 eura.
Za rekonstrukciju Gradskog stadiona “Nikša Bućin”, Sekretarijat za investicije će u narednoj godini, prema Nacrtu Programa, izdvojiti 45 hiljada eura i to 40 hiljada za projektovanje i pet hiljada eura za reviziju.
Za rekonstrukciju Ljetnjeg bazena izdvojena su sredstva u visini od 35 hiljada eura (projektovanje 30 hiljada, reviziju 5 hiljada eura).
Za rekonstrukciju fontane kod Dojmija predviđeno je 130 hiljada eura, za uređenje javnih površina 100 hiljada eura.
Za uređenje prostora za privremeno postavljanje objekta za pijacu na Sv. Stasiju opredjeljno je 150 hiljada eura, za uređenje parka na prostoru nekadašnje Livnice 400.000 eura. Za rekonstrukciju palate Visković (IV faza) predviđena su sredstva od 100 hiljada eura. Za projektovanje je izdvojeno pet hiljada, reviziju hiljadu, izvođenje radova 90 hiljada i za nadzor pet hiljada eura.
Za izvođenje radova na uvođenju struje i vode na Peraškoj tvrđavi, Sekretarijat za investivije opredjeliće, prema Nacrtu, 20 hiljada eura, a za nastavak radova na rekonstrukciji puta do Berberovog guvna u Morinju 24 hiljade eura (23 hiljade za izvođenje radova i hiljadu eura za nadzor).
Nacrtom Programa predviđena su i arheološko – arhitektonska istraživanja bastiona Korner za koje je izdvojeno 11 hiljada eura i to osam hiljada za projektovanje – istraživanje, dvije hiljade za izvođenje radova na istraživanju i hiljadu eura za nadzor. Za rekonstrukciju bastiona Korner predviđeno je osam hiljada eura (dvije hiljade za reviziju i šest hiljada za projektovanje), zatim za rekonstrukciju ulice Gabela u Risnu 32 hiljade eura (izvođenje radova 30 hiljada, nadzor dvije hiljade).
Investicioni radovi na gradskim bedemima na brdu koštaće, prema Nacrtu Programa, 476 hiljada eura. Od toga, za projektovanje je predviđeno 60 hiljada eura, reviziju šest, izvođenje radova 390 i nadzor 20 hiljada eura.
Kada je u pitanju izvođenje radova na uređenju terena kod Slavijanske čitaonice u Dobroti, za izvođenje radova opredjeljeno je 30 hiljada, a za nadzor dvije hiljade eura.
Sekretarijat za investicije je Nacrtom programa investicionih aktivnosti opštine Kotor za narednu godinu za izvođenje radova na sanaciji i prezentaciji Franjevačkog groblja na Gurdiću opredjelio 53 hiljade eura (za izvođenje radova 50, a nadzor tri hiljade eura).
U Nacrtu se navodi da je za izvođenje radova na sanaciji i rekonstrukciji baterije Sv. Roko sa uređenjem lokacije opredjeljeno blizu 200 hiljada eura (za izvođenje radova 190 hiljada, nadzor 8.500 eura), za izvođenje radova na rekonstrukciji Bastiona Riva - stare ljetne pozornice 262 hiljade eura ( 250 za izvođenje i 12 hiljada za nadzor), za prezentaciju arheološkog lokaliteta Carine u Risnu, koje podrazumijeva projektovanje, osam hiljada eura. Rekonstrukcija ulice u Starom gradu koja vodi do naplatnog puta za obilazak bedema na sjevernoj strani – Ulica Rampada, koštaće lokalnu upravu preko 40 hiljada eura (projektovanje 4, izvođenje radova 35 i nadzor dvije hiljade eura), rekonstrukcija mosta uz Sjeverna gradska vrata blizu 30 hiljada eura (projektovanje tri, izvođenje radova 25 i nadzor hiljadu eura), rekonstrukcija kamenog stepeništa uz crkvu Sv. Franja u Starom gradu pet hiljada eura. Za izradu Glavnog konzervatorskog projekta unutrašnjosti kule Gurdić, “Kazamata” na Gurdiću - kat. parc. 353, 354 za projektovanje je opredjeljeno 10 hiljada, a za reviziju tri hiljade eura. Radiće se i ispitivanje za rekonstrukciju starog kamenog pločnika na trgu Sv. Tripuna, a opredjeljena sredstva za tu namjenu iznose tri hiljade eura.
Rekonstrukcija kamenog potpornog - ogradnog zida uz saobraćajnicu koja vodi od magistralnog do priobalnog puta kod Slavjanske čitaonice, prema Nacrtu, koštaće sedam hiljada eura (projektovanje dvije i izvođenje radova pet hiljada eura), investiciono održavanje kamenih pločnika u Starom gradu, Risnu i Perastu 32 hiljade eura (izvođenje radova 30, nadzor dvije hiljade eura), investiciono održavanje kamenih parapeta uz more na teritoriji opštine 11 hiljada eura (izvođenje radova 10 hiljada i nadzor hiljadu eura).
Za sanaciju urušenih kamenih, potpornih zidova i suvomeđa na teritoriji Stoliva i Prčanja opredjeljeno je po 11 hiljada eura (po 10 hiljada za izvođenje radova i hiljadu za nadzor), raščiščavanje austrougarskih staza na kat.parc. 1322 i 1323/1 koje povezuju more i pješačku zonu pet hiljada eura, investiciono održavanje bujičnih kanala i atmosferske kanalizacije 160 hiljada eura (projektovanje 10 i izvođenje radova 150 hiljada).
Investicioni radovi i opremanje objekata u vlasništvu Opštine Kotor, prema Nacrtu Programa, koštaće 200 hiljada eura. Gradska uprava će za sufinansiranje radova na državnim objektima naredne godine izdvojiti 300 hiljada, a na vjerskim 140 hiljada eura.
Sufinansiranje radova na bunarima, bistjernama i mlinovima koštaće 20 hiljada, a sanacija prostorija Fudbalskog kluba “Bokelj” 70 hiljada eura.
Realizacija ovog Programa, koji je usklađen sa Odlukom o budžetu opštine Kotor za 2024. godinu, kao i planskom i projektnom dokumentacijom, u nadležnosti je Sekretarijata za investicije, u saradnji sa Upravom za zaštitu kulturnih dobara, komunalnim preduzećima, ostalim opštinskim organima i drugim nadležnim institucijama.
Dinamika realizacije Programa koji se odnosi na uređenje građevinskog zemljišta, zavisiće od priliva sredstava u budžetu Opštine Kotor ostvarenih po osnovu prihoda koji čine prihodnu stranu kapitalnog budžeta. Dinamički plan izvođenja ostalih investicionih aktivnosti će biti uslovljen poštovanjem tenderske procedure u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama, prilivom budžetskih sredstava, vodeći računa o potrebama građana i zahtjevima investitora u dijelu komunalnog opremanja građevniskog zemljišta, navodi se, između ostalog, u dokumentu.
Tekst i foto: Irena Mačić Đurić