Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

16.12.2022
796

VUČKOVIĆ: FINANSIJSKI INPUT ZA BOLJI RAD MJESNIH ZAJEDNICA, BUDŽETOM PLANIRANO 5 HILJADA EURA

Planirana sredstva iz budžeta Opštine Kotor za narednu godinu za transfere mjesnim zajednicama znatno su povećana i iznose pet hiljada eura. To je kazala Nada Vučković, rukovoditeljka Odjeljenja za budžet i trezor u Sekretarijatu za lokalne prihode, budžet i finansije na javnoj raspravi koja je održana danas u palati Bizanti, a koja se odnosila na rad mjesnih zajednica i građane.
Kako podsjeća, prethodnih godina sredstva iz budžeta opredjeljena za mjesne zajednice iznosila su hiljadu i po eura. Ove godine su, ističe, predlogom predsjednika Opštine povećana.

„U budžetu u okviru budžetskih transfera planirana su sredstva javnim institucijama, mjesnim zajednicama. Svaka mjesna zajednica je prethodnih godina dobijala hiljadu i po eura za pokriće nekih osnovnih materijalnih troškova. Oni se ne odnose na režijske troškove jer njih pokriva Opština. Posljednje dvije godine preuzela je obaveze svih mjesnih zajednica, koje su dosadašnji iznos koristile za pokriće nekih neplaniranih aktivnosti koje budžetom nisu prepoznate u tom momentu.
Zahtjevi mjesnih zajednica u posljednje dvije godine bili su intezivni u dijelu povećanja izdvajanja sredstava za rad koji se ne poklapa sa nadležnostima Direkcije za uređnje i izgradnju Kotora koja je vodila računa o održavanju teritorijalnog prostora 21 mjesne zajednice koje gravitiraju na teritoriji kotorske opštine“ – objašnjava Vučković i dodaje da je stav predsjednika Opštine i obrađivača bio da sredstva namijenjena mjesnim zajednicama budu povećana.

„Mi smo prihvatili tu primjedbu i usvojili smo prijedlog predsjednika, tako da je planirnao da mjesne zajednice od 1. janura sljedeće godine dobijaju po 5 hiljada eura.
Znatno je cifra uvećana. U dogovoru sa Sekretarijatom za opšte poslove koji obavlja nadzor nad mjesnim zajednicama biće sastavljen akt kojim će biti definisano na koji način će biti raspodjeljena sredstva“ – kaže Vučković.

Kako navodi, mjesne zajednice biće dužne da Sekretarijatu za opštu upravu obrazlože gdje će sredstva biti utrošena, za koje namijene i svrhe.

„To je napredak u radu kako bi mjesne zajednice mogle direktno da djeluju, da nisu vezane za finansiranje, podnošenje računa Opštini i traženje saglasnosti zahtjevima da bi se nešto uradilo u okviru same Mjesne zajednice.
Mislim da će taj finansijski input iz Opštine Kotor znatno pospješiti rad mjesnih zajednica.  I dalje ostaje opcija da Opština Kotor, Sekretarijat za zajedničke poslove iz dijela tekućeg održavanja obavljaju nadležnosti poslova za održavanje mjesnih zajednica“ – ističe Vučković.

Prema njenim riječima, planiranje budžeta Opštine Kotor za 2023. godinu izvršen je u skladu sa smjernicama Ministarstva finansija Crne Gore, odobrenja Ministarstva za prekoračenje limita budžeta - budžetskog deficita u 2023. godini i Odluke o organizaciji rada lokalne uprave koja je donesena 1. decembra tekuće godine, a primjenjivaće se od 1. januara naredne.
„Na osnovu zahtjeva potrošačkih jedinica i realne procjene budžetskih prihoda, te mjera ekonomske politike koje imaju za cilj ostvarenje budžetske ravnoteže primitaka i izdataka u budžetu, primarni cilj budžetske politike je uspostavljanje održivog sistema finansija gdje će se iz ostvarenih prihoda pokriti svi tekući rashodi i obezbijediti sredstva za kapitalne investicije.
Ukupni primici sa početnim depozitom budžeta Opštine Kotor za 2023. godinu planirani su u iznosu od 28 miliona 154 giljade eura, odnosno 45,62 posto više u odnosu na Odluku o budžetu Opštine Kotor za 2022. godinu, kada je budžet iznosio 19 miliona 334 hiljade eura.
Povećanje budžeta u odnosu na prethodnu godinu evidentno je u dijelu izdvajanja sredstava za kapitalne izdatke, transfere institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru, izdvajanja sredstava za materijal i usluge, bruto zarade i ostale izdatke, a sve shodno podnesenim zahtjevima u kojima su potrošačke jedinice obrazložile potrebu za budžetskim sredstvima u 2022. godini“ – podsjeća Vučković.

Predlogom Odluke o budžetu, navodi, planirano je da se tekući rashodi i otplata duga od ukupno 16 miliona 166 hiljada 093 eura finansiraju iz tekućih prihoda koji ukupno iznose 16 mliona 959 hiljada eura, dok je razlika sredstava od 792 907 eura usmjerena u korist kapitalnog budžeta, čime su ispoštovane odredbe člana 27 Zakona o finansiranju lokalne samouprave.

„Kapitalni izdaci u ukupnom iznosu od 11 miliona 987 907 finansiraju se iz kapitalnih prihoda koji imaju karakter namjenskih prihoda za kapitalna ulaganja, naknada za komunalno opremanje građevinskog zemljišta - komunalija 3 miliona 695 hiljada eura, prihoda od prodaje nefinansijske imovine 3,5 miliona i razlika od tekućih prihoda 792 907 eura, čime su ispunjeni uslovi iz člana 47 Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti da se iz tekućih prihoda mogu pokrivati kapitalni izdaci, dok suprotno nije dozvoljeno“ – objašnjava Vučković.

Ukupno planirani prihodi sa početnim depozitom budžeta Opštine Kotor za 2023. godinu od 28 miliona 154 hiljade eura, ističe, raspoređuju se na tekuću budžetsku potrošnju, otplatu duga i kapitalni budžet.

„Tekuća budžetska potrošnja iznosi 14 miliona 776 373 eura, otplata duga milion 389 hiljada 720 eura. U poziciju otplata duga ne ulaze dugovi koji nisu naplaćeni u prethodnom periodu, već se pod otplatom duga podrazumjevaju redovne obaveze po kreditima, u ovom slučaju kreditima Kfw banke. Kapitalni budžet iznosi 11 miliona 987 907 eura“ – podsjeća Vučković.

Javnoj raspravi u palati Bizanti prisustvovali su predsjednica Mjesne zajednice Stari grad Dragana Knežević, v.d. predsjednika Mjesne zajednice Dobrota II i odbornik Demokrata u Skupštini opštine Kotor Dejan Dudić i predstavnici Mjesne zajednice Risan.

Podsjetimo, javna rasprava o Nacrtu Odluke o Budžetu Opštine Kotor za 2023. godinu traje do 20. decembra kada će u palati Bizanti biti održana centralna javna rasprava sa početkom u 9 sati.
Primjedbe, predlozi, sugestije i mišljenja u pismenoj formi dostavljaju se na adresu Opštine Kotor-Sekretarijat za lokalne prihode, bužet i finansije, preko Građanskog biroa Opštine Kotor, a u elektronskoj formi na e-mail prihodi@kotor.me , trezor@kotor.me .
Nakon sprovedene javne rasprave Sekretarijat za lokalne prihode, budžet i finansije će razmotriti sve primjedbe, predloge, sugestije i mišljenja učesnika i sačiniti Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi.

Irena Mačić

Podijeli na: