Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

04.03.2022
417

SAOPŠTENJE SA 61. SJEDNICA VLADE

Vlada je, na 61. sjednici održanoj 3. marta 2022. godine kojom je predsjedavao premijer prof. dr Zdravko Krivokapić, utvrdila Predlog zakona o Kreditno – garantnom fondu s Izvještajem sa javne rasprave.

Usvojena je Platforma ekonomskog oporavka Crne Gore 2022 – 2026. godine sa Izvještajem sa javne rasprave. Potreba za izradom ovog cjelovitog dokumenta proizašla je iz procjene aktuelne Vlade da je postojeće stanje i nagomilane probleme u privredi, uz prateće ukupne ekonomske anomalije, nemoguće riješiti bez dubljih i korjenitih  promjena, kako bi se ostvarili opipljivi ekonomski rezultati i osigurao ubrzani razvoj Crne Gore. Platforma predstavlja temelj za dalje dizajniranje konkretnih aktivnosti koje će se u budućnosti sprovoditi kroz strateška dokumenta. Dokument sadrži veliki broj povezanih podataka koji svjedoče o teškom stanju koje je zatečeno, kao i konkretne aktivnosti i mjere koje su pažljivo pripremane sa svim ključnim akterima crnogorskog društva.

U okviru Platforme ekonomskog oporavka definisano je šest operativnih ciljeva za njenu realizaciju: Razvoj privrede Crne Gore 2022 – 2026. godine; Stabilizacija socio-demografskih izazova, jačanje kadrovskih potencijala; Kvalitetnija realizacija infrastrukturnih projekata; Makroekonomska stabilnost, snažne i održive javne finansije; Inovacije, digitalizacija i zelena ekonomija i Dobro upravljanje, efikasna koordinacija i monitoring strateških dokumenata i projekata. Kako bi se pratila realizacija operativnih ciljeva, definisano je 19 prioriteta, i u okviru njih 41 indikator. Dodatno, definisane su 243 mjere kako bi se implementirali principi ekonomskog oporavka. Finansijski plan za realizaciju Platforme iznosi 4,35 milijardi eura (kumulativno za četvorogodišnji period).

Vlada je usvojila Informaciju o upućivanju humanitarne pomoći Ukrajini. U diskusiji je naglašeno da Crna Gora, izražavajući solidarnost sa ukrajinskim narodom, ostaje ujedinjena sa saveznicima u punoj podršci Ukrajini u cilju očuvanja njenih međunarodno priznatih granica. Smatrajući obezbjeđivanje pomoći i podrške neophodnim i nužnim izrazom humanosti i saosjećajnosti sa prijateljskim ukrajinskim narodom, Vlada je odlučila da se za ovu svrhu iz Tekuće budžetske rezerve uplati iznos od 50.000,00 eura. Takođe, obezbijeđena je i određena količina humanitarne pomoći u materijalnim sredstvima za zbrinjavanje ugroženog stanovništva, a Ministarstvo unutrašnjih poslova je zaduženo da, u saradnji sa Crvenim krstom, opredijeljenu opremu transportuje.

Utrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o obligacionim odnosima, Predlog zakona o izmjenama Zakona o parničnom postupku i Predlog zakona o izmjenama Zakona o vanparničnom postupku. Predloženim izmjenama se ovi zakoni usaglašavaju sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, čime će se stvoriti svi neophodni uslovi za njihovu nesmetanu primjenu nakon što stupe na snagu, što je posebno važno s obzirom na to da se radi o povezanim zakonskim propisima za koje je nužno obezbijediti međusobnu konzistentnost.

Vlada je dala saglasnost na Predlog odluke o odobrenju direktnog dugoročnog kredita „Monteputׅ“ doo Podgorica i Predlog odluke o izmjeni Odluke XXII Vanredne skupštine akcionara Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore A.D. Odlukom IRF odobrava društvu „Monteputׅ“ dugoročni kredit u iznosu od 7.000.000,00 eura sa grace periodom od 18 mjeseci i rokom otplate od 84 mjeseca. Namjena kredita je nabavka opreme za potrebe upravljanja, održavanja i naplate putarine na autoputu Bar-Boljare, dionica Smokovac-Mataševo.

Usvojena je Informacija o kreditnom aranžmanu između Razvojne banke Savjeta Evrope i IRF-a – Programski zajam – Finansiranje opštinske infrastrukture u Crnoj Gori u oporavku od COVID-19 i data saglasnost na tekst Predloga okvirnog ugovora o kreditu u iznosu od 30.000.000,00 eura. Namjena ovog kredita je poboljšanje životnih uslova u urbanim i ruralnim područjima kroz  finansiranje izgradnje, rehabilitacije i modernizacije komunalnih usluga, infrastrukture putnih mreža itd. U oblasti zaštite životne sredine kreditom će se finansirati projekti usmjereni na smanjenje i tretman čvrstog i tečnog otpada, smanjenje zagađenja vazduha, sprovođenje mjera za uštedu energije i poboljšanje energetske efikasnosti. Krajnji korisnici kredita su opštine, javna, mješovita ili privatna lica koja će sredstva koristiti za prihvatljiva ulaganja u okviru oblasti finansiranja. Takođe, cilj ove kreditne linije je poboljšanje uslova života i smanjenje teritorijalne nejednakosti u Crnoj Gori finansiranjem prioritetnih investicija u lokalnu infrastrukturu u nedovoljno razvijenim opštinama.

U cilju ekonomskog oporavka i oživljavanja turističke privrede u postpandemijskom periodu, Vlada je donijela odluke o privremenom oslobađanju od pribavljanja viza za državljane Republike Jermenije i Republike Kazahstan. Imajući u vidu stalni rast interesovanja turista iz ovih zemalja za posjetu Crnoj Gori, ovim odlukama se njihovim državljanima ukidaju vize za vrijeme trajanja turističke sezone od 1. aprila do 31. oktobra 2022. godine.

Vlada je usvojila Informaciju o modelu obezbjeđivanja sredstava za potrebe efikasnijeg funkcionisanja timova za pripremu i vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji.

Usvojen je Program monitoringa životne sredine Crne Gore za 2022. godinu. Program obuhvata šest oblasti, i to: kvalitet vazduha, alergeni polen suspendovan u vazduh, stanje ekosistema priobalnog mora Crne Gore, sadržaj opasnih i štetnih materija u zemljištu, radioaktivnost u životnoj sredini i buka. Za sprovođenje Programa monitoringa obezbijeđena su finansijska sredstva iz budžeta Crne Gore u iznosu od 459.737,00 eura. U diskusiji je naglašeno da je realizacija programa monitoringa životne sredine jedan od osnovnih zadataka iz ove oblasti, jer rezultati monitoringa čine osnovu za ocjenu ukupnog stanja životne sredine u Crnoj Gori, preporuke u planiranju politike zaštite, kao i izradu godišnjeg izvještaja o stanju životne sredine. Rezultati monitoringa životne sredine će poslužiti u definisanju preporuka i mjera koje treba sprovesti u narednom periodu u cilju poboljšanja stanja. Takođe, monitoring životne sredine je važan faktor u planiranju politike zaštite životne sredine, kao i pokazatelj potrebe ugradnje principa i načela zaštite životne sredine u razvojne i strateške dokumente drugih sektorskih politika kao što je industrija, poljoprivreda, energetika i drugi.

Vlada je donijela Odluku o izradi Detaljnog prostornog plana za prostor koncesionog područja za izgradnju vjetroelektrane na lokalitetu Brajići - opštine Budva i Bar. Programskim zadatkom je predviđeno da vizija razvoja prostora u obuhvatu Plana treba da prati viziju razvoja primorskog regiona koji, kao važan prostorni, ekonomski i društveni resurs, treba da se usmjereno i kontrolisano razvija, uz održivo korišćenje prirodnih potencijala. U okviru izrade planskog dokumenta ovaj prostor će biti sagledan u širem kontekstu, a eventualna izgradnja vetroelektrane mora se planirati na osnovu odgovarajućih uslova i smjernica nadležnih institucija, istražne i tehničke dokumentacije i odgovarajućih procjena uticaja na životnu sredinu.

Donijeta je Odluka o izmjenama Odluke o bližim uslovima i postupku za isplatu staračke naknade. Odlukom se pojednostavljuje procedura, pri čemu se na efikasniji način reguliše realizacija od momenta podnošenja zahtjeva do momenta ostvarivanja prava. Takođe, u direktnoj komunikaciji sa strankama skraćuju se procedure čime se ubrzva proces realizacije zahtjeva, smanjuje mogućnost nesporazuma i mogućnost javljanja sudskih procesa.

Vlada je donijela  planove upravljanja  vodama  na vodnom  području  Jadranskog  i  Dunavskog  sliva koji su pripremljeni kako bi se osiguralo efikasno upravljanje vodama rječnih slivova u zemlji, uzimajući u obzir sadašnju praksu, dostupnost podataka i resursa. Dokumenti su izrađeni u skladu sa zahtjevima  Okvirne direktive EU o vodama i nacionalnog zakonodavstva u oblasti upravljanja vodama i zaštite  prirode, na osnovu  kojih se uspostavlja pravni  okvir  kojim se štiti i poboljšava status svih voda i zaštićenih područja, uključujući ekosisteme koji zavise od vode, te sprečava pogoršanje njihovog statusa i  obezbjeđuje dugoročno održivo korišćenje vodnih resursa.

Usvojena je Informacija o potrebi formiranja interresorne radne grupe za analizu i odobravanje nacionalnih odgovora na aktivirane mjere. U Informaciji se navodi da je Crna Gora, kao članica NATO-a, u obavezi da uspostavi sistem kriznog upravljanja koji će biti kompatibilan NATO sistemu odgovora na krize, a koji je definisan NATO priručnikom za sistem kriznog upravljanja. Interresorna radna grupa će biti formirana na nacionalnom nivou i baviće se analizom aktiviranih NATO mjera i odobravanjem nacionalnih odgovora na aktivirane mjere, čime će biti ispunjena obaveza u NATO sistemu kriznog upravljanja i izvještavanja po ovom pitanju.

Vlada je donijela Odluku o  izmjenama Odluke o preduzimanju privremenih mjera usljed pojave  epidemije zarazne bolesti COVID-19 od većeg epidemiološkog značaja.

Usvojena je i Informacija o osnivanju palijativne njege u zdravstvenom sistemu Crne Gore.

Vlada je dala saglasnost za finansiranje izgradnje, rekonstrukcije, adaptacije i opremanja sportskih objekata po specifikaciji Uprave za sport i mlade. Planirano je finansiranje 12 projekata, u ukupnom iznosu od 317.663,48 eura.

SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE

Podijeli na: