Ekonomija
RADULOVIĆ: OD 2020. GODINE DO DANAS PODRŽANO PREKO 60 ŽENSKIH BIZNISA, MLADIMA NA RASPOLAGANJU 9.000 EURA, JAVNI KONKURS U III KVARTALU (AUDIO)
Tekst: Sanja Čavor
Foto: Radio Kotor
Opština Kotor od 2020. godine opredjeljuje novčana sredstva za razvoj ženskog preduzetništva, a do sada je podržano preko 60 ženskih biznisa.
Sekretarijat za preduzetništvo, komunalne poslove i saobraćaj je, za tu svrhu, u ovoj godini opredijelio budžetske linije u iznosu od 30.000, a za razvoj preduzetništva 40.000 eura.
To je Radio Kotoru danas saopštila sekretarka Suzana Radulović, podsjetivši da se novčana sredstva za žensko preduzetništvo dodjeljuju na osnovu javnog konkursa.
“Ove godine konkurs je bio raspisan u junu. Podržali smo osam preduzetnica od kojih je jedna tek registrovala biznis, pet su početnice, odnosno njihov biznis je mlađi od godinu dana, dok dvije razvijaju već postojeći posao”, kazala je Radulović u emisiji “032”.
Precizira da su se do sada na konkurse uglavnom prijavljivale preduzetnice koje se bave uslužnim djelatnostima: frizerke, kozmetičarke, računovođe, vlasnice vešeraja.
“Pred njih, prethodnih godina aplicirale su i one čija je djelatnost vezana za turizam, trgovinu, sport, neformalno obrazovanje, kao i preduzetnice koje se bave izradom slastica, ukrasnih predmeta, vlasnice cvjećara, ali i modne dizajnerke, vlasnice marketing i turističkih agencija”, pojasnila je.
Preduzetnice su, naglašava Radulović, sredstva koristile namjenski i o njima podnosile Izvještaj o realizaciji.
“Nakon terenskih posjeta i na osnovu dostavljenih izvještaja, Sekretarijat sačinjava Izvještaj koji dostavlja na uvid Skupštini. U pet godina imali smo par slučajeva da se nakon izvjesnog vremena od pravdanja sredstava biznis ugasio i mi na to nismo mogli uticati. Prilikom apliciranja i izvještajnog perioda ništa nije ukazivalo na takav kraj. Petočlana Komisija posvećuje punu pažnju analiziranju i ocjenjivanju biznis planova, međutim, uvjek postoji rizik od odustajanja. Preduzetništvo nije za svakoga. Upornost i istrajnost je ono što ih izdvaja od drugih”, smatra Radulović.
Kada je u pitanju eventualno vraćanje sredstava u budžet, i tu su, dodaje, imali dva slučaja u posljednjih pet godina kada su same preduzetnice odlučile da odustanu od svojih ideja. Tu se takođe ne može ništa uraditi sa naše strane. Odluka je na samim preduzetnicama. Možda je čak i korektnije odustati prije utroška sredstava”, mišljenja je ona.
U okviru budžetske linije za razvoj preduzetništva, sredstva se usmjeravaju u skladu sa Programom i Akcionim planom (AP) razvoja preduzetništva, te Strategijom i AP zapošljavanja u našoj opštini.
“Sredstva su usmjerena na promociju preduzetništva, edukaciju, saradnju sa obrazovnim ustanovama, udruženjima i sl. U okviru ove budžetske linije planirana je podrška razvoju preduzetništva mladih. Prošle godine smo dodijelili sredstva u ukupnom iznosu od 6.000 eura za tri najbolja marketing plana. Prethodno smo sproveli edukaciju na istu temu, te zaključili ugovor o saradnji sa Unijom mladih preduzetnika. Opština je ustupila prostor za Klub mladih preduzetnika na povremeno korišćenje, te uplaćuje honorar za koordinatora tog kluba”, navodi Radulović.
S obzirom na to da preduzetnički duh treba razvijati odmalena, neke od aktivnosti ovog Sekretarijata prethodnih godina bile su podrška preduzetničkim klubovima i sekcijama u osnovnim školama, posjeta osnovaca Tehnopolisu u Nikšiću, saradnja sa Gimnazijom u vidu podrške virtuelnim preduzećima za organizovanje sajma preduzetništva u školi, kao i posjete učenika Sajmu mladih preduzetnika u Podgorici.
“Ove godine u fokusu je bilo zapošljavanje. Kroz saradnju sa Studentskim parlamentom Univerziteta Crne Gore podržali smo organizaciju Sajma zapošljavanja Summer job u Kotoru, a u saradnji sa Pomorskim fakultetom organizovali Dan plave karijere. Takođe, krajem juna smo ostvarili saradnju sa Centrom za omladinsku edukaciju i finansijski podržali projekat EmpowHER-ekonomsko osnaživanje žena kroz digitalizaciju njihovih biznisa. Kada je u pitanju pristup informacijama, koristim priliku da podsjetim da smo ove godine kreirali sajt za privredu i investitore investinkotor.me, a za žensko preduzetništvo formirali i posebnu zajednicu na Viber-u”, ističe Radulović.
Prema istraživanju i procjeni lokalnih politika koje se odnose na mlade i potrebe mladih u 15 lokalnih samouprava među kojima je i Kotor, a koje je sprovedeno u okviru Reload programa (maj, 2022), mladi u našem gradu razmišljaju o pokretanju sopstvenog biznisa (60.2%). Svoju biznis ideju ispitanici su svrstali u kategoriju “nešto drugo” i to u 27.5% slučajeva, odnosno finansije i bizinis (17.9%).
“Opština Kotor finansijsku podršku za mlade preduzetnike obezbjeđuje od 2023. godine, kada je i usvojena Odluka o podršci razvoju preduzetništva mladih i prošle godine smo podržali tri mlade preduzetnice. Javni konkurs ove godine planiramo u III kvartalu, a na raspolaganju imamo 9.000 eura.
Predlog nove Odluke je dostavljen Skupštini”, zaključila je Radulović.
Emisiju “032”, koju je ove srijede uredila i vodila Sanja Čavor, možete slušati i večeras, u repriznom terminu, od 21 sat i 30 minuta na talasima Radio Kotora, a dostupna će biti i na Youtube kanalu.