Ekonomija
PROF. DR IVO ŽUPANOVIĆ: PAŽLJIVO BALANSIRATI CIJENE, ZA LOKALNO STANOVNIŠTVO OBEZBIJEDITI LOYALTY KARTICE
Redovni profesor ekonomije i turizma Kotoranin dr Ivo Županović je za Radio Kotor ocijenio da dosadašnji rezultati u hotelskom smještaju na nivou Crne Gore, a posebno na nivou Kotora, govore da je cjenovna politika adekvatno izbalansirana, ali i da je za lokalno stanovništvo neophodno omogućiti da kvalitetnije participira u razvoju, aktivnostima i privredi grada i kada je špic sezone.
„Kada je Kotor u pitanju znantno se moraju popraviti struktura i kvalitet smještajnih kapaciteta u domenu hotelskog smještaja, kao i razvoj dodatnih sadržaja sportskog i kongresnog turizma.
Ono što nije dobro izbalansiranao, smatram, jesu same cijene u vanpansionskoj ponudi.
Cijene su drastično podignute i gledajući partikularno i kumulativno tu ima različitih trendova.
Uglavnom su bazirani na povećanju cijena i ono što tome ide u prilog jeste zvanična statistika.
Po indeksu potrošačkih cijena, u odnosu na jun prošle godine, inflacija je sedam odsto, odnosno kumulativno gledajući period januar-jun inflacija je nekih 11,7%.
U jednom i drugom slučaju, za usluge koje se tiču turizma, dakle smještaja i ishrane, inflacija je preko 17%.
Cjenovna politika, kada je u pitanju ugostiteljstvo, nije dobro izbalansirana i o tome treba povesti računa sljedeće godine, a takođe i o inkluziji domicilnog stanovništva kada su u pitanju potrošnja i zapošljavanje (u skladu sa svim zvaničnim dokumentima, od Agende 21, do Muskatske).
Smatram da domicilno stanovništvo mora participirati u razvoju, aktivnostima i privredi grada i kada je špic sezone.
Moraju postojati određene „loyalty kartice“ ili gradske turističke kartice koje će omogućavati lokalnom stanovništvu takođe pristup određenim ugostiteljskim objetima.
Time se postiže da se, ne samo involvira domicilno stanovništvo, već i da se njegova potrošnja i zainteresovanost za potrošnju u ugostiteljskim objektima, održi i u špicu sezone“, kazao je Županović.
Smatra da je Kotor u dosadašnjem toku turističke sezone, za prvih pet mjeseci imao izuzetno pozitivne trendove - trendove rasta.
„Zadržao je određenu disperziju tržišta, počev od regiona, prvenstveno tržišta Srbije pa do zapadnoevropskih, s' tim što možemo da konstatujemo da Kotor i dalje ima nepovoljnu strukturu smještajnih kapaciteta, gdje je gro u privatnom smještaju i to treba da se mijenja.
Iskreno se nadam, pošto ne vidim da radovi na potencijalnim hotelskim objektima na prostoru bivšeg Urca i u Risnu, idu željenom dinamikom, da će biti privedeni kraju jer bi to izuzuzetno puno značilo za sam Kotor i bar bi se u nekoj mjeri nepovoljna struktura smještajnih kapaciteta promijenila.
Kotor treba, kao što je to definisano u Strategiji koju smo radili, da prevashodno bude destinacija održivog turizma, koja će imati ekstenziju na pred i postsezonu, dakle da nema tako izražen špic.
Rekao sam to i bezbroj puta, to se jedino može riješiti adekvatnim paralelnim razvojem, što smještajne infrastrukture (hotelskog smještaja), što razvojem adekvatne u domenu sportskog i kongresnog turizma“, rekao je Županović.
Kada je riječ o kruzing turizmu smatra da ovaj segment i dalje ima svoju razvojnu komponentu, ali i da treba valorizovati i dio obale na suprotnoj strani na potezu Muo-Prčanj-Stoliv kroz transfer gostiju, uspostavljanja linija putem katamarana i drugim pomorskim sredstvima.
„Taj dio bi se u potpunosti oživio a smanjio bi se i pritisak na Stari grad.
Ista je situacija i sa dijelom koji gravitira ka Risnu koji takođe ima ogromnu perpsktivu.
Prevashodno mislim da bi se što prije kao stožer morao završiti hotelski kompleks kojim bi upravljao „Movenpick“.
Važno je i valorizovanje dijela koji se odnosi na Zadužbinu Ljubatovića i predviđenog kulturnog centra u samom centru Risna“, kazao je Županović.
S druge strane, kakao je naznačio, Kotor mora da radi na unapređenju onih kapaciteta koji se tiču osoba sa invaliditetom.
„Mislim da je veoma slabo razvijen taj segment i tu se mora raditi kada su u pitanju i državne i lokalne institucije.
Sama disperzija tuzrističke ponude ka drugim djelovima grada mora smanjiti pritisak na osnovno urbano gradsko jezgro.
S druge strane ono što takođe moram da primjetim je da se ulažu ozbiljni napori kada je u pitanju rješavanje saobraćajnih gužvi.
Iskreno se nadam da će tzv. „smart-saobraćaj“, odnosno ovi kapaciteti u domenu cestovnog saobraćaja i uvođenje semafora redukovati na neki način ogromne gužve koje su glavna kočnica u dijelu prevoza kroz Kotor.
Smatram da se moraju jačati kapaciteti lokalnog javnog prevoza, da će na taj način, pored ovih mjera, biti moguće drastično smanjiti gužve i naravno kroz konstantne marketinške aktivnosti i informisanjem građana u tom dijelu omogućiti adekvatnu saobraćajnu infrastrukturu i frekvenciju saobraćaja koja ne bi uticala na osnovne tokove u gradu“, poručio je Županović.
Razgovor sa prof. dr Ivom Županovićem o turističkim temamam možete poslušati u sjutrašnjim „Ljetnjim pričama„ od 17 i 15.
Predrag Nikolić